Naujienų srautas

Lietuvoje2015.02.14 17:27

A. Paulauskas: vietos nustatymo paslaugoms išleista per 6,5 mln. Lt

ELTA 2015.02.14 17:27

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas sako, kad Lietuva yra bene vienintelė šalis Europoje, kuri kompensuoja mobiliojo ryšio operatoriams vietos nustatymo paslaugos ir įrangos palaikymo išlaidas ir tam jau išleista per 6,5 mln. mokesčių mokėtojų pinigų.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas sako, kad Lietuva yra bene vienintelė šalis Europoje, kuri kompensuoja mobiliojo ryšio operatoriams vietos nustatymo paslaugos ir įrangos palaikymo išlaidas ir tam jau išleista per 6,5 mln. mokesčių mokėtojų pinigų.

Politikas tikina, kad problema, kurios pasekmės nusineša žmonių gyvybes, Vidaus reikalų ministerijai ir kitoms atsakingoms tarnyboms buvo žinoma jau daugiau nei septynerius metus, tačiau sprendimų vis dar nerasta.

„Vietos nustatymo paslaugą skambinant numeriu 112 gali teikti visi trys didieji mobiliojo ryšio operatoriai, tačiau nenaudojant SIM kortelės tai daro tik vienas, kuris vietos nustatymo paslaugą kartu teikia visoms Baltijos regiono šalims. Tačiau nemažas kompensacijas iš biudžeto už vietos nustatymo paslaugą gauna visi trys operatoriai“, – sako A. Paulauskas.

Parlamentaro nuomone, reikia taisyti Elektroninių ryšių įstatymą, kad operatoriai, kaip ir visose kitose Europos Sąjungos valstybėse, teiktų vietos nustatymo paslaugą nemokamai. Toks siūlymas jau buvo parengtas bei atsakingų žinybų aptartas reaguojant į praktines problemas.

Rengiant siūlymą Ryšių reguliavimo tarnyba ir Bendrasis pagalbos centras apklausė 25 valstybes: Estiją, Latviją, Lenkiją, Norvegiją, Suomiją, Belgiją Vokietiją, Švediją, Italiją ir kitas.

„Vyriausybei siūlymas pateiktas šių metų birželį, todėl skubiai jo laukiame ir Seime. Taip pat būtina numatyti aiškų reikalavimą operatoriams, kad tokia paslauga būtų teikiama ir nenaudojant SIM kortelės. Toks reikalavimas turi būti aiškiai įtvirtintas“, – teigia NSGK pirmininkas.

Pagal Europos Sąjungos teisę, ši paslauga turi būti teikiama nemokamai. Universaliųjų paslaugų direktyva įpareigoja kiekvieną ES valstybę narę užtikrinti, kad operatoriai vykdytų jų pareigą nemokamai teikti vietos nustatymo duomenis. O pas mus, aktyviai dirbančių lobistų dėka, ši prievolė, anot A. Paulausko, nėra užtikrinama, o yra tiesiog rekomendacinio pobūdžio.

„Tai reiškia, kad galima vykdyti, bet galima ir ne. Direktyva taip pat nustato, kad ES valstybės narės užtikrintų, kad visi galutiniai gavėjai, įskaitant ir taksofonų vartotojus, galėtų nemokamai ir nenaudodami jokios mokėjimo priemonės paskambinti skubios pagalbos iškvietimo tarnyboms bendruoju Europos skubios pagalbos iškvietimo numeriu 112“, – sako parlamentaras.

Pasak jo, pinigai mokami, tačiau vietos nustatymo paslaugos teikimas nėra visiškai užtikrinamas.

„Problema žinoma visiems šiame procese dalyvaujantiems subjektams. Kaltės stumdymas vieniems ant kitų problemos neišspręs. Kol visi aiškinasi detales, kuris ko nepadarė, trūksta sutarimo ir susėdimo prie bendro derybų stalo.

Verslas yra verslas, tačiau žmogaus sveikata bei gyvybė turi būti svarbiausia. Socialiai atsakingomis įmonėmis prisistatančios bendrovės užmerkia akis prieš atsakingą veiklą, kuri turėtų prisidėti prie klientų, kitų visuomenės narių saugumo. Tai laikytina socialine funkcija“, – svarsto A. Paulauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi