Naujienų srautas

Lietuvoje2013.09.24 16:03

Kraujo centro vadovas teisme: kaip 40 t Lietuvos donorų kraujo išvežta į Vokietiją

Piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir tarnybos pareigų neatlikimu kaltinamas Nacionalinio kraujo centro direktorius Vytenis Kalibatas atsisako paaiškinti, kodėl iš Lietuvos gyventojų gauta žmogaus kraujo plazma buvo išvežta į Vokietiją.

Piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir tarnybos pareigų neatlikimu kaltinamas Nacionalinio kraujo centro direktorius Vytenis Kalibatas atsisako paaiškinti, kodėl iš Lietuvos gyventojų gauta žmogaus kraujo plazma buvo išvežta į Vokietiją.

„Mano ginamasis savo poziciją norėtų išsakyti gale – apklausus visus liudytojus“, – pareiškė V. Kalibato advokatas Rimas Andrikis.

Vilniaus miesto apylinkės teismas antradienį atvertė Nacionalinio kraujo centro vadovui iškeltą baudžiamąją bylą. Tiesa, kol kas nesėkmingai – teisėjai Aivai Survilienei pavyko apklausti tik vieną liudytoją, tvarkiusią centro buhalteriją.

„Džiaugiuosi, kad po 4,5 m. vykusio tyrimo byla pagaliau atsidūrė teisme, o kaip čia bus, žiūrėsime“, – V. Kalibatas teigė, jog kaltės nepripažįsta.

„Kaltinimų nevertinu niekaip, matote, vyksta teisminis procesas, dėl to, dar kartą pasakysiu, labai džiaugiuosi“, – centro vadovas daugiau nepanoro komentuoti jam pateiktų kaltinimų, o poziciją žadėjo išsakyti teismui.

Ikiteisminį tyrimą atlikę pareigūnai nustatė, kad Nacionalinis kraujo centras sudarė sutartis su dviem Vokietijos gamyklomis, kurios Lietuvos donorų žmogaus kraujo plazmą turėjo perdirbti į keturis vaistinius preparatus. 2005–2009 metais iš Lietuvos buvo išvežta apie 40 tonų kraujo plazmos.

Išaiškinta, kad V. Kalibatas vadovaujama įstaiga Vokietijos gamyklose iš keturių sutartyse numatytų vaistinių preparatų užsakė pagaminti tik vieną, kuriuo aprūpino sveikatos priežiūros įstaigas Lietuvoje. Kiti trys vaistiniai preparatai buvo registruoti pavėluotai, kai jų naudojimo terminas buvo pasibaigęs, nespėjus jais aprūpinti Lietuvos ligoninių.

Atliekant ikiteisminį tyrimą išaiškinta, kad viešosios įstaigos vadovas V. Kalibatas piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir veikė priešingai savo vadovaujamos įstaigos tikslams ir uždaviniams, kadangi neaprūpinus Lietuvos ligoninių kraujo preparatais, plazmos dalis (frakcijas) pardavė Vokietijos gamyklai, neužsakęs pagaminti sutartyje numatytų kraujo preparatų.

Kaltinamajame akte teigiama, kad V. Kalibatui netinkamai organizavus Lietuvoje surinktos plazmos eksportą, perdirbimą ir taip pat netinkamai aprūpinus kraujo komponentais šalies ligonines, valstybė patyrė 3,7 mln. Lt nuostolių, kadangi už kraują buvo apmokėta iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Nacionalinis kraujo centras, gavęs lėšas už plazmos paruošimą ir perdirbimą į keturis vaistinius preparatus, iš jų pagamino tik vieną, o likę trys nebuvo užsakyti arba sunaikinti, pasibaigus jų naudojimo terminui.

Už įvykdytas nusikalstamas veikas viešosios įstaigos Nacionalinio kraujo centro vadovui gresia maksimali iki 5 m. laisvės atėmimo bausmė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi