Naujienų srautas

Lietuvoje2012.07.20 19:55

Bus įamžintas Struvės geodezinio lanko taškas Rokiškio raj.

Norint pritraukti daugiau turistų, prie Rokiškio pradėtas tvarkyti vienas iš Struvės geodezinio lanko taškų, prieš septynerius metus įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Pagal šiuos taškus dar XIX amžiaus pradžioje buvo skaičiuojamas per Lietuvą einančio dienovidinio ilgis ir linkis.

Norint pritraukti daugiau turistų, prie Rokiškio pradėtas tvarkyti vienas iš Struvės geodezinio lanko taškų, prieš septynerius metus įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Pagal šiuos taškus dar XIX amžiaus pradžioje buvo skaičiuojamas per Lietuvą einančio dienovidinio ilgis ir linkis.

Tokių taškų Struvės geodeziniame lanke yra 34. Lietuvos teritorijoje į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įrašyti trys. Vienas iš jų Gireišiuose, Rokiškio rajone, netoli Panemunėlio.

„Ko gero net ne kiekvienas Gireišių gyventojas žino, kad ant šio kalnelio dar XIX -tojo amžiaus pradžioje dirbo mokslininkai, nusprendę tiksliai išmatuoti kuo ilgesnę vieno žemės dienovidinio atkarpą , kad pagal ją galėtų apskaičiuoti Žemės formą ir dydį“, – sako Struvės geodezinio lanko koordinacinio komiteto generalinis sekretorius Saulius Urbanas.

Vilniaus gubernijoje pradėtus matavimus perėmė tuometinės Livonijos mokslininkai, darbai buvo pratęsti į Šiaurę ir Pietus. Iš viso išmatuota beveik 3000 kilometrų besidriekianti dienovidinio linija nuo Hamerfesto Šiaurės Norevgijoje iki Izmailo prie Juodosios jūros. Matavimo rezultatus apibendrino ir tikslią skaičiavimų metodiką pasiūlė žymus astronomas Fridrichas Georgas Struvė.

Jo vardu dabar ir vadinamas per 10 valstybių besidriekiantis lankas, prieš gerą dešimtmetį įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Kiekviena valstybė ženklina savo teritorijoje esančius taškus. Įamžinti mokslo istorijai svarbią vietą neseniai ėmėsi ir Rokiškio savivaldybė.

Paskelbtame konkurse dalyvavo nemažai architektų. Įdomiausio projektu pripažintas jaunos architektės Vidos Bartininkaitės ir jos draugų parengtas darbas. Įpusėjus vasarai pradėti istorinės vietos pritaikymo turizmui darbai. Bus įrengta pavėsinė, automobilių stovėjimo aikštelės, pėsčiųjų takai.

„Rugsėjo mėnesį šiais metais mes turime šitą objektą užbaigti. Jis mums kainavo 200 tūkst. litų, tai yra europinės paramos dalis ir savivaldybės dalis. Manome, kad mes šį projektą įvykdysime laiku, ir tikime, kad žmonės sustos, pažiūrės ir supras, kas čia per objektas“, – teigia V. Saulis.

Be punkto Gireišiuose Lietuvoje yra dar du lankytini Struvės dienovidinio lanko geodeziniai punktai – Meškonyse ir Paliepukuose Vilniaus rajone. Struvės geodezinis lankas yra pirmąsis tarptautinis kelių valstybių sienas kertantis pasaulinės reikšmės mokslo ir technikos objektas, įrašytas į UNESCO pasaulio paveldo paminklų sąrašą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi