Lietuvoje

2013.09.23 20:47

Paminėtas Vilniaus geto likvidavimas

Jovita Sukackaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.09.23 20:47

1943-aisiais rugsėjo 23-iąją buvo likviduotas didžiausias Vilniaus getas. Minint 70-ąsias metines, holokausto aukų atminimas pagerbtas Vilniaus choralinėje sinagogoje, Panerių memoriale. Prezidentūroje įteikti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiai.

1943-aisiais rugsėjo 23-iąją buvo likviduotas didžiausias Vilniaus getas. Minint 70-ąsias metines, holokausto aukų atminimas pagerbtas Vilniaus choralinėje sinagogoje, Panerių memoriale. Prezidentūroje įteikti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiai.

Per trejus metus trukusią nacistinę okupaciją Lietuva neteko daugiau nei 90 proc. žydų – maždaug 200 tūkstančių. Minint Vilniaus geto likvidavimo metines Vilniaus choralinėje sinagogoje perskaityti geto kalinių vardai.

Žydų genocido atminimo dienos proga prezidentė įteikė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius asmenims, kurie, nepaisydami mirtino pavojaus, Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydus nuo nacių genocido.

„Tai šiurpi ir slegianti tikrovė, kuri niekada nepasiliks praeityje, neišsitrins iš mūsų atminties. Šią tikrovę privalome permąstyti vėl ir vėl, suprasti, kas ir kodėl atsitiko, nes nesuvokta praeitis skaudžiai atsiliepia dabartyje“, – kalbėjo Dalia Grybauskaitė.

Už savo seserį Alisą Benn, išgelbėjusią Lietuvos žydų Viravičių dukrą Tanią, apdovanojimą atsiėmusi Sara Ginaitė-Rubinsonienė prisimena, kad sesuo mergaitę slėpdama nešė bulvių maiše.

„Lietuva tikrai yra vienintelė Europos valstybė, kuri pripažįsta didvyrius žydus, kurie gelbėjo svetimus, artimus, vaikus. Tai yra tikras žygdarbis, herojiškumas ir ačiū už jų pagerbimą“, – sakė S. Ginaitė-Rubinsonienė. Už Lietuvos žydų bendruomenės telkimą ir Lietuvos žydų paveldo išsaugojimo puoselėjimą ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi apdovanota Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Jaša Markas Zingeris.

„Žydų kilmės gyventojų genocidas įvykdytas mūsų šalyje per kelis nacių režimo metus yra tragedija, kuri kėlė ir kelia skausmingus klausimus tyrinėtojams ir politikams, rašytojams ir žurnalistams. Ši civilizacinė katastrofa, turinti ilgalaikių kultūrinių ir politinių pasekmių, buvo ir tebėra minima daugybėje straipsnių, prisiminimų, aukų ir liudininkų dienoraščių“, – teigė J. M. Zingeris.

Holokausto aukų atminimas pagerbtas Panerių memorijale, kur 1941–1944 m. buvo nužudyta per 100 tūkst. įvairių tautybių žmonių, kurių didžioji dauguma – žydai.

„Mums visiems reikia neapsiriboti tik pompastiškomis progomis, bet savo kasdieniame gyvenime skirti daugiau dėmesio prevencijai tokių baisių nusikaltimų, kaip žmogaus nekentimas dėl rasės, kovai už lygias teises – tai turėtų būti mūsų kasdienis rūpestis“, – tvirtino Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė F. Kukliansky.

Kongresų rūmuose pirmadienį vakare vyksta iškilmingas minėjimas, skirtas Vilniaus geto likvidavimo 70-osioms metinėms, ir oficialus ketvirtojo Pasaulio litvakų kongreso atidarymas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.