Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Iškilmingai paminėta misijos Goro provincijoje pabaiga

ELTA 2015.09.08 13:45

Penktadienį aikštėje prie Krašto apsaugos ministerijos Vilniuje iškilmingai sutikti ir apdovanoti Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės veiklą užbaigę Lietuvos kariai.

Penktadienį aikštėje prie Krašto apsaugos ministerijos Vilniuje iškilmingai sutikti ir apdovanoti Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės veiklą užbaigę Lietuvos kariai.

„Šiandien sveikiname ir didžiuojamės jumis atlikus šią svarbią misiją Afganistane. Jūs perdavėte afganistaniečiams patiems rūpintis savo saugumu, užsitarnavote vietos gyventojų ir NATO pagarbą ir palankumą. Jūsų dėka mes tapome stipresni“, – ceremonijoje misiją užbaigusiems kariams sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Rikiuotės metu PAG-17 kariams, vadovaujamiems pulkininko leitenanto Tomo Masaičio, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas įteikė apdovanojimus: krašto apsaugos sistemos medalius "Už dalyvavimą tarptautinėje misijoje", padėkos raštus.

„Operacijos rajone jūsų laukė neįprasti išbandymai, pradedant ypač nepalankiomis klimato sąlygomis, prasta infrastruktūra, veiklos galimybes ribojančiais logistiniais iššūkiais iki grėsmių, susijusių su kovos veiksmais. Afganistano žemė buvo aplaistyta ir lietuvių krauju. Neišvengėme kovinių sužeidimų, o skaudžiausia netektis – seržanto Arūno Jarmalavičiaus žūtis ginant Goro provincijos atkūrimo grupės stovyklą. Afganistano žmonės supranta ir nepaprastai vertina pasiaukojančią paramą, kurią Lietuvos kariai kartu su tarptautine bendruomene suteikė šiai šaliai, o mes, kaip kariai, įgijome neįkainojamos patirties", - sakė kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius.

Renginyje taip pat dalyvavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas, Seimo nariai, Lietuvos kariuomenės vadovybė, Goro provincijos atkūrimo grupių pamainų vadai, užsienio šalių, dalyvavusių PAG misijoje, atstovai, ambasadoriai ir gynybos atašė, karių artimieji, kt. svečiai.

Paskutinės PAG karių pasitikimo ceremonija surengta simboliškai toje pačioje aikštėje, iš kurios 2005 m. birželį į Afganistaną buvo išlydėta pirmoji tuomet pulkininko Gintauto Zenkevičiaus vadovaujama Lietuvos karių pamaina.

Vadovavimą NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų Goro provincijos atkūrimo grupei Afganistane Lietuva pradėjo 2005 m. birželį. Tai buvo bendras karių ir civilių projektas. Jį įgyvendindama Lietuva drauge su kitomis užsienio šalimis – Danija, Gruzija, Islandija, Japonija, JAV, Kroatija ir Ukraina – padėjo Afganistano valdžiai plėsti įtaką Goro provincijoje, užtikrino Goro provincijos saugumą.

Per misijos laikotarpį PAG iš viso tarnavo daugiau nei 2,5 tūkst. Lietuvos karių. Goro provincijoje įgyvendinta daugiau nei 200 vystomojo bendradarbiavimo projektų.

Atsakomybę už saugumą provincijoje perdavę Goro provincijos valdžiai Lietuvos kariai iš Čagčarano išvyko šių metų rugpjūčio pabaigoje.