Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Kai diena susilygins su naktimi, arba Palik mašinos raktelius namie

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Savaitgalį šalies miestuose bus minimas Rudens lygiadienis. Apie rugsėjo 22–23 d. visame Žemės rutulyje dienos ir nakties trukmė tampa vienoda. Nuo šios dienos šiauriniame pusrutulyje naktis tampa ilgesnė už dieną. Pietiniame pusrutulyje atvirkščiai – diena tampa ilgesnė už naktį. Tuo metu sekmadienį – Tarptautinė diena be automobilio, todėl gyventojai raginami automobilio raktelius palikti namuose ir sukti dviračio ratus.

Savaitgalį šalies miestuose bus minimas Rudens lygiadienis. Apie rugsėjo 2223 d. visame Žemės rutulyje dienos ir nakties trukmė tampa vienoda. Nuo šios dienos šiauriniame pusrutulyje naktis tampa ilgesnė už dieną. Pietiniame pusrutulyje atvirkščiai – diena tampa ilgesnė už naktį. Tuo metu sekmadienį – Tarptautinė diena be automobilio, todėl gyventojai raginami mašinos raktelius palikti namuose ir sukti dviračio ratus.

Tinklalapis LRT.lt  siūlo savaitgalio programą įvairiuose Lietuvos kampeliuose. Išsirinkite, kuriame renginyje dalyvausite jūs!

Sekmadienio renginiai:

Rudens lygiadienio minėjimas:

Rudens lygiadienis sekmadienį bus švenčiamas Kernavėje. 19 val. Kernavės filiale bus rodomas dokumentinis filmas „Saulės mūšis“, o 20 val. bus uždegamas Baltų vienybės laužas ant Pilies kalno piliakalnio, įvyks šiaudinio ožio aukojimo ceremonija, senosios muzikos koncertas.

Šį savaitgalį 777 metų jubiliejų švenčiantys Šiauliai Rudens lygiadienio šventę paminės Žaliūkių malūnininko sodyboje. Susirinkusiųjų pasitikti astronominę rudens pradžią lauks šventinės lygiadienio apeigos, smagi muzika, dainos, šokiai, kvapni arbata, įvairios pramogos.

Dalyvauti šventėje kviečia ir pajūris. Juodkrantėje, Gintaro įlankoje 19.30 val. akustinių spalvų fone ant vandens suliepsnos nendrinės skulptūros. Šventės metu bus atsisveikinama su žiemoti iškeliaujančia saule ir paminėta Baltų vienybės diena.

Kaip teigia organizatoriai, per daugiau nei dešimtmetį šis nendrinių skulptūrų virsmas skulptūriniais laužais jau įsitvirtino bei tapo tradicija ir vietos kultūros dalimi, reprezentuojančia menininkų bei vietinių gyventojų darnų santykį su juos supančia aplinka.

Tarptautinė diena be automobilio:

Tradiciškai rugsėjo 22-ąją minima Tarptautinė diena be automobilio. Sekmadienį sostinėje, Gedimino prospekte vyks „Puoštų dviračių paradas“. Renginyje visi norintys galės papuošti savo dviračius įvairiausiomis priemonėmis, o vėliau – drauge dalyvauti dviračių parade ir parodyti, jog dviratis iš paprastos dviratės susiekimo priemonės gali virsti išskirtine puošmena.

Renginio pradžioa – 12 val. Šios dienos renginiais stengiamasi atkreipti miestiečių dėmesį į vis didėjančią oro taršą, skatinti aktyvią ir sveiką gyvenseną daugiau judant.

Kiti renginiai:

Vilniečiai ir sostinės svečiai sekmadienį kviečia ir į Vingio parką, kur vyks gamtos pažinimo maratonas „Atrask Vingio parką iš naujo“. Tai žaidimas – varžybas, kurių metu pavieniai dalyviai ar jų komandos, besinaudodamos savo gamtos pažinimo žiniomis ir parengtais parko bioįvairovės pažinimo vadovais turės surasti ir atpažinti kuo daugiau Vingio parke randamų gyvūnų ir augalų rūšių. Parko lankytojai galės išbandyti savo jėgas ir interaktyviose užduotyse, kurios patikrins jų žinias apie mus supančią aplinką. Varžybų pradžia – 10 val., pabaiga – 16 val.

Nuo 12 val. antrą kartą iš griuvėsių prikeltoje Medininkų pilyje vyks LDK istorinės rekonstrukcijos festivalis „Medininkai XIV amžiuje“.

Renginyje dalyvaus Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Baltarusijos istorinės rekonstrukcijos klubai, laukiama atvykstant beveik šimto dalyvių. Kaip teigia Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas, savaitgalį vyksiančiame renginyje bus atkurtas Medininkų Viduramžių pilies gyvenimas bei čia vykusios kovos. Jų esą galėjo būti daug, bet neturime tai liudijančių istorinių šaltinių. Težinoma, kad 1402-aisiais prie šių mūrų vyko mūšis. Taip pat žinoma, kad šioje pilyje apsistodavo Vytautas Didysis, čia jis rašė laiškus, vadino šią pilį savąja.

Festivalyje numatoma daug veiksmo – LDK kariuomenės ir Teutonų ordino kovos, gyvai pristatomi amatai, žaidimai, rungtys ir pasilinksminimai. Karių stovykloje abi dienas bus eksponuojama XIV–XV a. LDK kariuomenės ir Teutonų ordino šarvuotė ir ginkluotė.