Lietuvoje

2015.09.08 13:45

„Darbietė“ į postą ŠMM pavaldžioje įstaigoje pateko be konkurso

Liepa Želnienė, 15min.lt 2015.09.08 13:45

Darbo partijos atstovo Dainiaus Pavalkio vadovaujamoje Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) vėl kilo skandalas dėl ne visai sąžiningo „darbiečių“ įtakos didinimo. Šįkart Darbo partija rado būdą didžiausioje ŠMM pavaldžioje įstaigoje – Ugdymo plėtotės centre (UPC) – be konkurso įdarbinti buvusią Seimo nario Mečislovo Zasčiurinsko padėjėją, Darbo partijos narę Ramutę Vaznonienę.

Darbo partijos atstovo Dainiaus Pavalkio vadovaujamoje Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) vėl kilo skandalas dėl ne visai sąžiningo „darbiečių“ įtakos didinimo. Šįkart Darbo partija rado būdą didžiausioje ŠMM pavaldžioje įstaigoje – Ugdymo plėtotės centre (UPC) – be konkurso įdarbinti buvusią Seimo nario Mečislovo Zasčiurinsko padėjėją, Darbo partijos narę Ramutę Vaznonienę.

Prieš tapdama Seimo nario padėjėja R.Vaznonienė dirbo anglų kalbos dėstytoja Lietuvos sporto universitete. 2007 m. su Darbo partijos sąrašu ji yra bandžiusi tapti Kauno savivaldybės tarybos nare. Internete R.Vaznonienė prisistato sąžininga ir atsakinga piliete.

„Taika, Tvakra ir patikima valdžia“, – su klaidomis rašoma „darbietės“ prisistatyme partijos tinklalapyje.

Tačiau dabar kyla įtarimų, kad R. Vaznonienė UPC direktoriaus pavaduotoja laikinai galėjo tapti ne visai sąžiningu būdu – pasinaudojus partiečių įtaka ministerijoje.

Konkursą liepė nutraukti

Iki šios vasaros UPC direktorius Giedrius Vaidelis turėjo du pavaduotojus. Abu jie šią vasarą susirado kitus darbus ir centrą paliko. Konkursas vadovo pavaduotojo pareigoms UPC buvo paskelbtas liepą. Tačiau nepraėjus nė savaitei  G. Vaidelis sulaukė staigmenos: su juo susisiekusi Darbo partijos deleguota ŠMM viceministrė ir UPC Koordinavimo tarybos pirmininkė Genoveita Krasauskienė paliepė konkursą tuoj pat nutraukti.  

„Koordinavimo taryba mums liepė nutraukti konkursą, nes esą centras bus reorganizuojamas. Sustabdėme konkursą po ministerijos parekomendavimo“, – pripažino G. Vaidelis.

Jis teigė, kad įstatymai nutraukiant konkursą nebuvo pažeisti, nes dar nebuvo rezultatų. Tiesa, keletas  žmonių jau buvo pateikę dokumentus. Viena iš spartuolių buvo ir vėliau UPC direktoriaus pavaduotoja paskirta R. Vaznonienė.

Priėmė laikinai

Netrukus po to, kai buvo nutrauktas konkursas UPC vadovo pavaduotojo pareigoms užimti, iš pareigų pasitraukė ir antras G. Vaidelio pavaduotojas. Tuomet centro direktorius suprato, kad išvis be pavaduotojų dirbti bus neįmanoma, o naujo konkurso skelbti jam niekas neleido.

Nepaisant to, kad visuomet pavaduotojų, skyrių vadovų ir kitų darbuotojų vadovaujamoms pareigoms centre buvo ieškoma tik skelbiant konkursus, šįkart G. Vaidelis suprato būsiąs priverstas ieškoti kitos išeities.

„Nenorėdami kelti aistrų įstaigos viduje,  pasižiūrėjome, kas bandė dalyvauti nutrauktame konkurse ir pakviesti bent laikinai pas mus dirbti“, – aiškino, kodėl R. Vaznonienė buvo įdarbinta jo pavaduotoja be konkurso, G. Vaidelis.

Paklaustas, ar jam „darbietę“ įdarbinti liepė ŠMM viceministrė „darbietė“ G. Krasauskienė, UPC vadovas išsisukinėjo: „Kaip žinote, ŠMM yra Darbo partijos valdoma ministerija. Derinimas vyksta. Tiesiogiai pasakyta ją priimti nebuvo, bet net tas konkurso sustabdymas leido suprasti, kad turi žiūrėti, kaip ir kas. Yra būdų, kaip pasakyti.“

Kol kas apie konkursą nekalba

G. Vaidelis teigia suprantąs, kad dabar ministerijai nėra svarbiausia jo įstaigos veikla, nes yra daug darbo susijusio su pirmininkavimu ES Tarybai. Tačiau jis tikisi, kad ministerija leis jam susirasti nuolatinį pavaduotoją sąžiningu ir teisėtu keliu – skelbiant viešą konkursą.

Tiesa, kol kas apie tai su G. Vaideliu viceministrė G. Krasauskienė nekalba. 15min.lt ji teigė apskritai nepamenanti, kodėl liepė kol kas neieškoti naujo UPC direktoriaus pavaduotojo: „Aš turiu pasitikslinti, negaliu iškart atsakyti kas, kaip, kada, nes daug tų klausimų ministerijoje sprendžiame. Atsiųskite klausimus raštu per mūsų Komunikacijos skyrių. Pasikelsiu visus dokumentus, kadangi tai, ko gero, buvo Koordinacinės tarybos sprendimu ir atsakysiu.“

UPC vadovas G. Vaidelis kol kas tiesiog laukia ministerijos leidimo naujam konkursui skelbti. Jis neatmeta galimybės, kad ir po tokio konkurso jo pavaduotoja gali likti R. Vaznonienė: „Priimdamas laikinai iškart pasiūliau jai gilintis į darbą ir domėtis plačiau, nes, ką gali žinoti, gal ji dalyvaus tame konkurse, kai jis bus skelbiamas. Jei jos privalumai tada bus didesni nei kitų, galimybė jai likti yra.“

Privalumas – anglų kalba

Pati R. Vaznonienė 15min.lt sakė norėsianti dalyvauti konkurse  ir tapti nuolatine UPC vadovo pavaduotoja. Šiuo metu ji dirbanti pagal laikiną sutartį, kuri sudaryta trims mėnesiams. Tiesa, dėl galimybės bent tris mėnesius padirbėti UPC R. Vaznonienė pripažino visiškai atsisakiusi ankstesnių pareigų – Seimo nario Mečislovo Zasčiurinsko padėjėjos vietos.

„Konkurso sąlygos bus patobulintos ir konkursas skelbiamas iš naujo. Tada dalyvausiu, bandysiu, nors, kiek žinau, daug žmonių nori. Reikės visus testus išlaikyti, viską. Darbo Seimo nario padėjėja aš jau atsisakiau. Kad ir laikinas darbas, aš noriu dalyvauti konkurse, man reikės laikyti valstybės tarnautojo testus, tai žinote, reikia pasiruošti. Pamąsčiau, jog geriau galvoti vien apie tiesioginį darbą“, – aiškino R. Vaznonienė.

Dėl galimybės bent tris mėnesius padirbėti UPC R. Vaznonienė pripažino visiškai atsisakiusi ankstesnių pareigų – Seimo nario Mečislovo Zasčiurinsko padėjėjos vietos.

Ji nenustebo, kad nutraukus konkursą  būtent jai buvo pasiūlyta laikinai padirbėti UPC direktoriaus pavaduotoja bent iki kito konkurso paskelbimo: „Matyt, pasirinko ne pagal pavardę, o pagal darbus, anketinius duomenis. Esu anglų kalbos dėstytoja. Yra pirmininkavimo ES metas ir yra visokių renginių, kur reikia mokėti anglų kalbą, reikia vertėjauti, atsakyti į klausimus.“

Gali būti, kad į UPC bent laikinai padirbėti moterį atviliojo ir alga. Čia ji, neatskaičius mokesčių, uždirbs maždaug tūkstančiu litų daugiau nei dirbdama Seimo nario padėjėja.

18 mln. litų ES paramos kasmet

UPC yra didžiausia ŠMM pavaldi įstaiga. Iš šios ministerijos prižiūrimo Europos socialinio fondo agentūros (ESFA), kurio valdyboje dauguma Darbo partijos atstovai,  kasmet centras gauna po kiek daugiau nei 18 mln. Lt projektams vykdyti.

UPC vadovas G. Vaidelis tikina, kad jo laikinoji pavaduotoja R. Vaznonienė prie finansų nebus prileidžiama. Jai pavesta rūpintis pirmininkavimo ES Tarybai renginių organizavimu.

Tačiau buvęs švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius mano kitaip: „Pati Darbo partijos generalinė linija daugelį metų buvo ES paramos lėšas per juodąją buhalteriją naudoti politiniais tikslais. Ta stilistika, net ir po korupcinių bylų teismuose, regis, akivaizdžiai liko. Aišku, kad į UPC skiriant politinio plano žmogų yra tikimasi paveikti ir toje institucijoje esančių ES paramos projektų finansavimo skirstymą.“

G. Steponavičiaus nuomone, ŠMM užvaldžiusi Darbo partija, dalindama postus saviems, kuria ydingą kadrų pasirinkimo sistemą, kuri iš švietimo sistemos išstumia profesionalius darbuotojus.

„Darbiečiams“ ir toliau niežti nagai prikaišioti nesvarbu, ar kompetentingų, bet lojalių partijai žmonių. Šis atvejis yra dar vienas gėdingas kadrų politikos pavyzdys dabartinėje Seimo daugumoje ir konkrečiai ŠMM, kur tokiais sprendimais daugelis motyvuotų, kompetentingų profesionalų jaučiasi nereikalingi“, – vertino buvęs švietimo ir mokslo ministras.

G. Steponavičius aiškino, kad tokie paskyrimai turėtų nelikti nepastebėti kitų valdančiosios koalicijos partnerių, jei šiai Vyriausybei rūpi jos garbė.