Lietuvoje

2013.09.19 14:13

Prezidentė energetikos komisarui įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didįjį kryžių

ELTA 2013.09.19 14:13

Su Vilniuje viešinčiu Europos Komisijos energetikos komisaru Guentheriu Oettingeriu susitikusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad spartesnis energetinių projektų įgyvendinimas yra mažesnių kainų garantija.

Su Vilniuje viešinčiu Europos Komisijos energetikos komisaru Guentheriu Oettingeriu susitikusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad spartesnis energetinių projektų įgyvendinimas yra mažesnių kainų garantija.

Susitikime buvo aptarti aktualiausi Europos Sąjungos (ES) energetiniai klausimai – energetiniam saugumui kylančios grėsmės, ES energetinio savarankiškumo užtikrinimas. Taip pat kalbėta apie energetikos projektų įgyvendinimą Lietuvoje ir visoje Europoje, ES vidaus energetikos rinkos kūrimą, pranešė Prezidentės spaudos tarnyba.

Per susitikimą Prezidentė eurokomisarui G. Oettingeriui įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didįjį kryžių. Šis apdovanojimas komisarui skirtas už aktyvią veiklą remiant Lietuvos energetikos politiką ir mūsų šaliai svarbių energetinių projektų įgyvendinimą.

„ES šalys, susitarusios dėl esminių reformų energetikos srityje, juda link didesnio energetinio savarankiškumo. Tačiau tik susitarti neužtenka, reikia susitarimus kuo greičiau įgyvendinti. Vienas iš didžiausių ES konkurencingumo stabdžių – aukštos energetinių išteklių kainos. Norint jas sumažinti, būtina užtikrinti energijos tiekimo saugumą ir užbaigti kurti ES vidaus energetikos rinką. Tai pavyks pasiekti tik tuo atveju, jeigu ES šalys narės bus solidarios“, – sakė Prezidentė.

Pasak šalies vadovės, tai, kas svarbu Lietuvai – energetinio saugumo užsitikrinimas ir alternatyvų rusiškoms dujoms paieška, tapo visos Europos rūpesčiu. Tik įgyvendinus bendrai sutartus strateginius sprendimus, europiečiai už energetinius išteklius mokės rinkos, o ne politines kainas, kurios skiriasi daugiau nei 30 proc.

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad, nepaisant spaudimo iš šalies, būtina kuo sparčiau įgyvendinti visus energetinius projektus, kad ES valstybės taptų energetiškai savarankiškesnės, energetikos rinka būtų skaidresnė ir konkurencingesnė.

Po susitikimo su Prezidente eurokomisaras sakė, kad remia Lietuvos pastangas susitarti su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“, nors bendrovė ir yra viena svarbiausių ES partnerių bendrijos energetikos rinkoje.

„Bet mūsų partneriai turi suprasti ir priimti, kad ES įsipareigojo turėti skaidrią, teisingą ir vieningą energetikos rinką. (...) Suprantame ir remiame pastangas tai daryti“, – kalbėjo eurokomisaras. Tačiau, pasak jo, dar dėl teisingų kainų taikymo dar reikia susitarti su tiekėjais.

„Mūsų interesas yra, kad dujų kainos būtų to paties lygio – tokios pačios tarp Vilniaus ir Lisabonos, Paryžiaus ir Atėnų“, – pabrėžė eurokomisaras.

G. Oettingeris informavo, kad EK tęsia tyrimą dėl dominuojamos „Gazprom“ padėties ES rinkoje.

„Mūsų tyrimas tęsiamas, jis nėra prieš nieką nukreiptas, tai nėra politizuota“, – kalbėjo svečias.

Klausiamas, kaip mano, kur galėtų būti statomas regioninis Baltijos šalių suskystintų gamtinių dujų terminalas, G. Oettingeris tiksliai vietos neįvardijo, esą dėl šio šiuo metu vyksta diskusijos. Sprendimas, pasak EK nario, tikimasi bus priimtas kuo greičiau.

Lietuva pirmininkavimo ES Tarybai metu ypatingą dėmesį skiria ES vidaus energijos rinkos užbaigimui, Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimui ir energetinių salų panaikinimui.