Lietuvoje

2013.09.19 09:07

„Tvarkiečiai“ kelia sparnus, bet kas juos veda – V. Mazuronis ar R. Paksas?

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2013.09.19 09:07

„Tvarka ir teisingumas“ (TT) šiuo metu yra viena populiariausių partijų, aplenkusi „darbiečius“, kurių reitingai nuo metų pradžios „čiuožia“ žemyn. Politologai ir apžvalgininkai nesutaria, kas turėtų vadovauti „tvarkiečiams“ – ligšiolinis jos vedlys Rolandas Paksas, negalintis pasidžiaugti itin aukštais reitingais, ar partijos vicepirmininkas Valentinas Mazuronis, kuris gali džiaugtis augančiu visuomenės palankumu. Pats V. Mazuronis nepateikia vienareikšmio atsakymo, ar keltų savo kandidatūrą partijos pirmininko rinkimuose.

„Tvarka ir teisingumas“ (TT) šiuo metu yra viena populiariausių partijų, aplenkusi „darbiečius“, kurių reitingai nuo metų pradžios „čiuožia“ žemyn. Politologai ir apžvalgininkai nesutaria, kas turėtų vadovauti „tvarkiečiams“ – ligšiolinis jos vedlys Rolandas Paksas, negalintis pasidžiaugti itin aukštais reitingais, ar partijos vicepirmininkas Valentinas Mazuronis, kuris gali džiaugtis augančiu visuomenės palankumu. Pats V. Mazuronis nepateikia vienareikšmio atsakymo, ar keltų savo kandidatūrą partijos pirmininko rinkimuose.

„Tvarkiečiai“ atims Darbo partijos balsus?

Kaip tinklalapiui LRT.lt sako visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Vilmorus“ direktorius, sociologas dr. Vladas Gaidys, partijos „Tvarka ir teisingumas“ populiarumas pradėjo augti liepą. 

„Šiuo metu už šią partiją savo balsą atiduotų 13 proc. rinkėjų. Tai yra trečia vieta tarp visų partijų. Metų pradžioje, kai buvo kalbama apie TT ir Darbo partijos (DP) susijungimą, santykis buvo 2:1 DP naudai. Tačiau nuo sausio DP kiekvieną mėnesį prarasdavo balsų ir tapo ketvirta, o TT – trečia partija pagal populiarumą“, – duomenis pristato sociologas.

Šių dviejų partijų elektoratai panašūs, todėl „tvarkiečiai“, anot V. Gaidžio, turi potencialo ir toliau perimti DP balsus. Su tuo sutinka ir politologas Tomas Janeliūnas: „DP suteikia gana geras pozicijas perimti elektoratą, todėl partija galėtų pasinaudoti šia proga atsinaujindama iš vidaus.“

Pasak politologo, viena iš galimybių tai padaryti – pakeisti partijos pirmininką. „R. Paksas jau seniai tapo inkaru, kuris trukdo partijai judėti į priekį ir tai susiaurina partijos politinės veiklos galimybes. Vieno žmogaus problema primeta partijai savotišką politinę darbotvarkę – reikia derėtis su partneriais, kad būtų leidžiama R. Paksui dalyvauti prezidento rinkimuose, tai atima daug laiko ar politinės jėgos tariantis dėl svarbesnių reikalų“, – įsitikinęs T. Janeliūnas.

V. Mazuronis – ryškesnė žvaigždė nei R. Paksas

Sociologas V. Gaidys mano, kad R. Paksas ir V. Uspaskichas jau išgyveno savo aukso amžių, o dabar TT lyderiui reitingų prasme laikas esą ne pats geriausias: keleri metai jo reitingas išlieka gana stabilus, trečdalis jo nemėgsta, trečdalis jam simpatizuoja ir trečdalis neturi nuomonės.

„V. Uspaskicho reitingas šiuo metu yra labai pablogėjęs, neigiamų – arti pusės, teigiamų apie 30 proc. Tai nebe tas V. Uspaskichas, koks buvo prieš šešerius metus“, – tinklalapiui LRT.lt dėsto V. Gaidys.

Kalbant apie „tvarkiečių“ lyderius, anot sociologo, būtina paminėti dabartinį partijos vicepirmininką, aplinkos ministrą V. Mazuronį. „Jo rezultatas yra tikrai geras: teigiamai jį vertina 43 proc., neigiamai – 23 proc. Tarp reitinguojamų politikų – ministrų, partijos pirmininkų, Seimo Pirmininko, prezidentės – jis yra trečioje vietoje. Teigiamus balsus V. Mazuronis gavo iš karto po to, kai buvo pradėtas reitinguoti. Turbūt turi kažkokią teigiamą aurą“, – svarsto V. Gaidys.

LRT.lt sociologo pasiteiravus, ar pakiltų R. Pakso reitingas, jei jis dirbtų Lietuvoje, dažniau rodytųsi viešojoje erdvėje bei žiniasklaidos priemonėse, šis atsakė: „Spėčiau, kad mažėtų neapsisprendusiųjų skaičius, o augtų tiek teigiamų, tiek neigiamų [vertinimų]. Visuomenė yra pasidalijusi po lygiai. Jokie veiksniai per daugybę metų tam santykiui nepadarė įtakos – nesvarbu, tai būtų teismas ar nutarimas. Žmonės savo nuomonę yra susidarę ir ją sunku pakeisti.“

Anot T. Janeliūno, V. Mazuronio tapimas partijos pirmininku radikalių pokyčių greičiausiai nesukeltų, bet galbūt suteiktų partijai tam tikrą apibrėžtumą ir sustatytų visus taškus ant „i“. „V. Mazuronis faktiškai ir dabar yra pagrindinis partijos žmogus, Lietuvos vidaus politikoje yra dažniau matomas, turi realią poziciją kaip ministras“, – priduria politologas.

Jei norėtų, išmestų iš partijos

Savo ruožtu kiti LRT.lt kalbinti pašnekovai – politologas Vytautas Dumbliauskas ir politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka – įsitikinę, jog „Tvarka ir teisingumas“ yra vieno lyderio partija.

„R. Paksas yra partijos vėliava, o jos lengvai nepakeisi. Jis turi savo istoriją. Jo istorija yra ir partijos istorijoje. Be R. Pakso partija sunkiai įsivaizduojama. Nors trintis tarp jo ir V. Mazuronio yra – apie tai kalbama ir viešojoje erdvėje. V. Mazuronis aktyviai pasisako už skalūnų dujų žvalgybą, o R. Paksas viešai kalba, kad reikia neskubėti. Bet, manau, nepanašu, kad V. Mazuronis bent šiame etape pakeistų R. Paksą“, – mano V. Dumbliauskas.

R. Valatkos nuomone, tokioje partijoje kaip „Tvarka ir teisingumas“ apskritai  labai sudėtinga keisti vadus, nes esą pakeitus vadą jis vis tiek lieka pagrindinis (žmogus partijoje – aut. past.).

„Palyginkime su DP: kiek Lietuvoje žmonių mano, kad Vytautas Gapšys vadovauja partijai? Vis tiek visi mano, kad vadovauja V. Uspaskichas. Ir jei DP neliktų šio žmogaus, manau, neliktų ir partijos. Taip ir su R. Pakso partija – TT laikosi ant „nuskriausto R. Pakso“ mito. Praradus mitą, partija praras ir rinkėją. 

Žinoma, politologiškai lyg ir logiška būtų manyti, kad, padarius teisingą rokiruotę ar pakeitus vadą, kuris jau tampa svarmeniu po kojomis, partija turėtų daugiau šansų. Bet man atrodo, kad visi šie bandymai Lietuvoje baigdavosi liūdniau. Turbūt tai supranta ir tie, kurie norėtų ar galėtų jį pakeisti“, – samprotauja R. Valatka.

Pasak politikos apžvalgininko, jei grupė žmonių ar pats V. Mazuronis imtųsi siekio tapti partijos pirmininku, tai baigtųsi V. Mazuronio išmetimu iš partijos. „Vieno lyderio partija tam ir yra vieno lyderio, kad ji gali veikti tol, kol vadas ją veda“, – apibendrina R. Valatka.

Savo ruožtu pats V. Mazuronis LRT.lt tvirtina, kad „kiekvienas, kuris eina į politiką, siekia kuo aukštesnių tikslų ar būti kažkur išrinktu“. „Aš nesu išimtis – kaip ir visi, kurie pasiryžta eiti į politiką, turiu tokias pačias pozicijas. Kalbant apie partijos pirmininkus, manau, R. Paksas vadovauja gerai, nemanau, kad turi būti neplaninės permainos. Yra kiti rinkimai, kas norės, galės išsikelti kandidatūras. Netgi džiaugčiausi, jei būtų kelios kandidatūros ir normalūs rinkimai“, – sako V. Mazuronis.

Partijos vicepirmininkas įsitikinęs, kad jei šiandien vyktų partijos pirmininko rinkimai, juose nugalėtų R. Paksas, o ar kituose rinkimuose kels savo kandidatūrą, šią akimirką atsakymo neturi. „Kas bus už metų ar pusantrų, dar yra laiko pagalvoti“, – atsakė politikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.