Naujienų srautas

Lietuvoje2013.09.17 08:51

Nemokamų patarėjų kariauna pluša ne tik dėl garbės

Premjerui ir daliai ministrų talkina ne tik etatiniai, mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomi patarėjai, bet ir neatlygintinai dirbantys visuomeniniai konsultantai. Vieni Ministrų kabineto nariai tokius patarėjus skaičiuoja dešimtimis, kiti jų turi vos po kelis, o kai kurie tenkinasi etatiniais pagalbininkais.

Premjerui ir daliai ministrų talkina ne tik etatiniai, mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomi patarėjai, bet ir neatlygintinai dirbantys visuomeniniai konsultantai. Vieni Ministrų kabineto nariai tokius patarėjus skaičiuoja dešimtimis, kiti jų turi vos po kelis, o kai kurie tenkinasi etatiniais pagalbininkais, rašo „Lietuvos žinios“.

Vyriausybės narius neatlygintinai konsultuoja buvę ministrai ir eksparlamentarai, atsargos generolai, mokslininkai, valstybinių institucijų ir privataus verslo įmonių atstovai.

Viešojo administravimo specialistai visuomeninių konsultantų įtaką vertina nevienodai. Teigiama, kad tokios pareigos – ir „garbės postas“, ir užuovėja politiniams bendražygiams. Užsimenama ir apie tai, kad neretai tokie savanoriai, būdami šalia politikų, atstovauja tam tikroms interesų grupėms. Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seimo rudens sesijai jau pateikė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje pataisas, kuriomis siekiama didinti skaidrumą ir garantuoti visuomenės teisę gauti informaciją apie visuomeniniais pagrindais dirbančius politikų talkininkus.

Neatitrūkę nuo visuomenės

Premjero Algirdo Butkevičiaus komandoje – 20 visuomeninių konsultantų. Makroekonomikos ir statistikos klausimais jį konsultuoja buvęs vieno komercinio banko vyriausiasis analitikas, Vilniaus universiteto (VU) profesorius Rimantas Rudzkis, gyventojų užimtumo ir darbo politikos – Darbo ir socialinių tyrimo instituto direktorius Boguslavas Gruževskis, socialinės apsaugos – buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras, VU docentas Teodoras Medaiskis.

Visuomeninių konsultantų komandoje taip pat yra viešųjų ryšių specialistė Dalia Kutraitė–Giedraitienė, Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidentas Eimantas Skrabulis, diplomatas Vytautas Petras Plečkaitis, Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas Adas Jakubauskas ir kiti visuomenei žinomi asmenys, tarp kurių – eksparlamentarai, buvę ministrai, valstybinių institucijų vadovai.

Kaip LŽ teigė premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė–Lazdauskienė, visuomeniniais konsultantais A.Butkevičius pasikvietė įvairių sričių specialistus. „Tai – žmonės, neatitrūkę nuo visuomenės, dirbantys srityse, kurias gerai išmano, turintys patirties, todėl premjerui naudingi jų patarimai pačių įvairiausiais klausimais. Konsultantai dalyvauja darbo grupėse, teikia idėjas, kurios gali būti įgyvendinamos“, – sakė ji.

Tikras žinių forumas

Gausiausią visuomeninių konsultantų komandą turi sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Vytenis Andriukaitis. Jam talkina 47 valstybinių ir privačių sveikatos priežiūros įstaigų, medicinos mokslo, draugijų, pacientų ir profesinių sąjungų atstovai, merai ir net žurnalistai, rašantys sveikatos temomis. „Tai – žmonės, kurie turi daug patirties. Jie dalyvauja darbo grupėse, identifikuoja problemas, kurias reikia spręsti praktikoje“, – LŽ aiškino ministras.

Visuomeniniai konsultantai turi teisę laisvai lankytis Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM), gauti informaciją tiek iš SAM ir jai pavaldžių įstaigų, tiek iš kitų valstybės institucijų. V.Andriukaitis pažymėjo, kad neetatiniai talkininkai kas ketvirtį susiburia į forumą. „Tai – labai reikalingas forumas, kuriame galime pasisemti naudingų praktinių žinių. Tik tokia ne scholastiška ir dogmatiška, o gyva praktika – vienintelis būdas pasitikrinti, kaip pasiūlyti sprendimai veikia“, – kalbėjo ministras.

Geriausi profesionalai

Krašto apsaugos ministrui socialdemokratui Juozui Olekui rekomendacinius patarimus gynybos klausimais teikia suburta Atsargos generolų ir admirolų taryba. Ją sudaro generolas leitenantas Valdas Tutkus, generolai majorai Jonas Algirdas Kronkaitis ir Jonas Andriškevičius, brigados generolai Česlovas Jezerskas ir Zenonas Kulys, flotilės admirolas Raimundas Saulius Baltuška. Visi jie turi visuomeninių patarėjų statusą.

Teisingumo ministrui socialdemokratui Juozui Bernatoniui patarinėja trys visuomeniniai konsultantai – buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris, profesoriai Vytautas Nekrošius ir Gintaras Švedas. „Ministras patenkintas jų darbų, nes šie konsultantai – geriausi savo srities profesionalai“, – LŽ teigė teisingumo patarėjas viešiesiems ryšiams Sergejus Tichomirovas.

Susisiekimo ministrą socialdemokratą Rimantą Sinkevičių, kaip skelbiama ministerijos tinklapyje, konsultuoja Erlandas Andrejevas, Valentinas Greičiūnas, Vytautas Milėnas.

Kaip LŽ informavo Užsienio reikalų ministerijos atstovai, ministras Linas Linkevičius turi du visuomeninius konsultantus. Tarptautinės politikos ir saugumo klausimais pataria seras Garry Johnsonas, užsienio ir saugumo politikos klausimais – Chrisas Donnelly.

Patarinėja laikinai

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius, kaip LŽ informavo jo vyriausioji patarėja Daiva Rimašauskaitė, nuolatinių visuomeniniais pagrindais dirbančių konsultantų neturi. Šiuo metu, kol Lietuva pirmininkauja Europos Sąjungos (ES) Tarybai, laikinai visuomenino konsultanto Energetikos ministerijoje pareigas eina Gintautas Baranauskas. „Jis konsultuoja ne tik ministrą, daugiau dirba su ministerijos komanda, kuri yra atsakinga už pirmininkavimo ES Tarybai darbotvarkę“, – teigė D. Rimašauskaitė.

Vidaus reikalų ministrui „tvarkiečiui“ Alfonsui Dailiui Barakauskui talkina trys visuomeninai konsultantai. Saugaus eismo klausimais ministrą konsultuoja buvęs lenktynininkas Stasys Brundza, o laikinai, iki šių metų pabaigos, pirmininkavimo ES Tarybai darbotvarkės klausimais patarimus dalija Rūta Šimelytė ir Jonas Poniškaitis.

Dvi visuomenines konsultantes, kol vyksta pirmininkavimas ES Tarybai, turi finansų ministras socialdemokratas Rimantas Šadžius. Ūkio ministras socialdemokratas Evaldas Gustas turi tik vieną visuomeninį patarėją – advokatą Kęstutį Virbicką. Jis ministrui pataria teisės klausimais.

Pakanka etatinės pagalbos

Be visuomeninių konsultantų apseina krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas, „darbiečiai“ žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna, švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis bei socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, aplinkos ministras „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis.

„Kol kas viską susitvarkau su savo labai gera komanda. Jei paaiškės, kad reikia pagalbos, pasikviesiu ir visuomeninių patarėjų, bet daryt tai tuščiai, vien tik išduodant patarėjų pažymėjimus, nematau tikslo“, – LŽ tvirtino aplinkos V. Mazuronis.

Žemės ūkio ministrui V.Juknai, pasak jo atstovės spaudai Ramunės Visockytės, papildomų patarėjų nereikia, nes jis nuolat konsultuojasi su Žemės ūkio rūmais ir žemdirbių savivaldos organizacijomis. „Jau ir taip pakankamai yra su kuo tartis ir ką išklausyti“, – tikino ji.

Skaidrioji proceso dalis

Viešosios politikos ir vadybos instituto direktorius Haroldas Brožaitis teigė, kad visuomeninio patarėjo ar konsultanto funkcija – suteikti tam tikrų žinių, kai priimami tam tikri sprendimai. „Drauge tai ir politikų deklaracija, kad tai – asmenys, kurie laikomi tam tikros srities ekspertais ir į kurių nuomonę įsiklausoma. Tai – skaidrioji proceso dalis, nes dažnai politikai remiasi įvairiomis nuomonėmis, kurias teikia ne vien jų visuomeniniai patarėjai“, – LŽ sakė H. Brožaitis.

Seimo narys, viešojo administravimo ekspertas Kęstutis Masiulis pabrėžė, kad suburti komandą, kuri dalytų vertingus patarimus, nėra paprasta. „Greičiausiai dabartinėje Vyriausybėje darbo su patarėjais sistema dar nesukurta. Tai galima nesunkiai pamatyti vien iš premjero kalbų. Jis savo nuomonę keičia kelissyk, nes ji nėra pakankamai suformuluota ir pasverta“, – LŽ teigė jis.

Tiek premjero, tiek ministrų komandose, anot K.Masiulio, dažnai susidaro keli patarėjų žiedai. Vienų nuomonė yra labai reikšminga, kitų – ne tokia svarbi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi