Lietuvoje

2013.09.14 19:09

Vilniaus darželiai – perpildyti, vaikai miega ant čiužinių, bet miesto valdžia problemos nemato

Violeta Grigaliūnaitė, 15min.lt2013.09.14 19:09

Vilniaus savivaldybė skelbia, kad į sostinės darželius nepatekusių vaikų skaičius sumažėjo nuo kelių tūkstančių prieš kelerius metus iki kelių šimtų šiemet. Tačiau tėvai piktinasi, kad tai padaryta skriaudžiant jų vaikus – mažieji lanko perpildytas grupes, daliai neužtenka net lovų, tad pietų miego jie gulasi ant čiužinių.

Vilniaus savivaldybė skelbia, kad į sostinės darželius nepatekusių vaikų skaičius sumažėjo nuo kelių tūkstančių prieš kelerius metus iki kelių šimtų šiemet. Tačiau tėvai piktinasi, kad tai padaryta skriaudžiant jų vaikus – mažieji lanko perpildytas grupes, daliai neužtenka net lovų, tad pietų miego jie gulasi ant čiužinių.

Kai kuriose Vilniaus darželių grupėse vaikų yra net po 27, 28 ar 30. Tokius duomenis savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ skelbia Nacionalinis aktyvių mamų sambūris. Tokių darželių sostinėje tikrai ne vienas.

27 vaikams – 21 lova

Į 15min.lt redakciją kreipėsi pasipiktinusi mama, kurios 4,5 metų dukra lanko vieną iš Vilniaus darželių. Moteris nenorėjo viešai skelbti nei savo vardo, nei vaikų darželio pavadinimo, tačiau, jos manymu, situacija nedžiugina: grupės sąraše yra net 27 vaikai. „Laimingieji vaikai, kurie lanko darželius, yra suspausti kaip silkės bačkoje“, – ironiškai Vilniaus savivaldybės ketinimus vietų darželiuose problemą spręsti didinant vaikų skaičių grupėse įvertino mama.

Moters teigimu, vaikai valgo, miega, žaidžia vienoje patalpoje, tad kartais joje sunku net prasilenkti. Jau nekalbant apie tai, kad grupė, kurios sąraše yra 27 vaikai, turi vos 21 lovą. „Dvi mergaitės miega ant čiužinių. O kas bus, kai susirinks visi vaikai? Direktorė šiuo klausimu yra šalta ir abejinga. Ji pasiūlė auklėtojoms išmesti žaislus, kad turėtų kur paguldyti vaikus“, – piktinosi keturmetės mama.

Jos teigimu, Higienos normose yra griežtai ribojamas vaikų skaičius grupėse: „Ugdymo grupės formuojamos iš to paties arba skirtingo amžiaus vaikų, užtikrinant vaiko dienos ir ugdymo režimo fiziologinius ir amžiaus ypatumus: grupėse iki 1 metų amžiaus gali būti ne daugiau kaip 6 vaikai, nuo 1 iki 1,5 metų – ne daugiau kaip 10 vaikų, nuo 1,5 iki 3 metų – ne daugiau kaip 15 vaikų, nuo 3 iki 7 metų – ne daugiau kaip 20 vaikų. Skirtingo amžiaus vaikų grupėse nuo gimimo iki 3 metų gali būti ne daugiau kaip 8 vaikai. Grupių sąrašai turi būti sudaromi neviršijant pagal amžiaus grupes nurodyto vaikų skaičiaus.“

Moteris tikino, kad grupėje dirbančios auklėtoja ir padejėja vos spėja suktis, dirba kruopščiai ir atsakingai, tačiau tiek vaikų vienoje grupėje yra paprasčiausiai per daug.

Grupės padidintos ne viename darželyje

Šis darželis – ne vienintelis toks, kuriame grupės papilnėjo šiais metais. Esą visi grupės sąraše įrašyti vaikai paprastai kasdien darželio nelanko, todėl ir buvo nuspręsta bent laikinai padidinti grupes. Taip miestas gali pasiūlyti daugiau vietų vaikams ikimokyklinėse įstaigose. Atsiradus galimybei, jos esą vėl mažės. Tiesa, kada tai bus, tėvai gali tik spėlioti, naujų darželių Vilniuje pastatoma itin retai.

Vilniaus savivaldybė pripažįsta, kad tokia problema egzistuoja – kai kurios darželių grupės buvo padidintos, bandant tokiu būdu kuo daugiau vaikų priimti į ikimokyklines įstaigas. Tačiau lovų vaikams jau artimiausiu metu netrūks, kadangi jos užsakytos ir bus nupirktos už tas lėšas, kurias vasaros pradžioje darželiams papildomai skyrė Vilniaus miesto taryba.

Vilniaus taryba tuomet pritarė siūlymui skirti 2,2 mln. Lt papildomų priešmokyklinių ir ikimokyklinių grupių steigimui.

Tačiau Vilniaus savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus vyriausiojo specialisto Andrejaus Žukovskio tvirtinimu, pagal higienos normas nėra tokio reikalavimo, kad kiekvienas vaikas darželio grupėje turėtų savo lovytę, vaikas privalo turėti patalynės komplektą. Pastarųjų esą tikrai netrūksta, o kol užsakytos lovos neatkeliavo, darželinukai gali miegoti ir ant čiužinio, sulankstomos lovelės ar net kitoje patalpoje. „Tokie dalykai nustatytų reikalavimų nepažeidžia“, – tikino savivaldybės atstovas.