Naujienų srautas

Lietuvoje2013.09.12 11:31

Ministras V. P. Andriukaitis įtaria EP pasidavus tabako lobistams

ELTA 2013.09.12 11:31

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis teigia, jog tabako kompanijos daro viską, kad būtų nukeltas Europos Sąjungos (ES) Tabako kontrolės direktyvos svarstymas. Pasak ministro, „Philip Morris“ ir kitos tabako pramonės įmonės taiko selektyvią lobistinę kampaniją, kurios metu kalbasi su atskirais Europos Parlamento (EP) nariais ir stengiasi pakeisti jų poziciją dėl tabako pramonės.

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis teigia, jog tabako kompanijos daro viską, kad būtų nukeltas Europos Sąjungos (ES) Tabako kontrolės direktyvos svarstymas. Pasak ministro, „Philip Morris“ ir kitos tabako pramonės įmonės taiko selektyvią lobistinę kampaniją, kurios metu kalbasi su atskirais Europos Parlamento (EP) nariais ir stengiasi pakeisti jų poziciją dėl tabako pramonės.

„Tabako industrija naudoja tiesioginį bendravimą su europarlamentarais. Jau įvyko 233 tabako kompanijų atstovų ir EP narių susitikimai. Logistinė veikla yra įteisinta, tačiau šiuo atveju pasirinktas individualus bendravimas su individualiais nariais. Jokia kita industrija neorganizuoja tokios kampanijos“, – trečiadienį spaudos konferencijoje kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Paklaustas, ar tabako gamintojai bendravo ir su Lietuvos atstovais EP, ministras sakė tokios informacijos neturįs.

„Pats kalbėjau su Leonidu Donskiu, Vilija Blinkevičiūte ir Zigmantu Balčyčiu, tai iš jų negavau duomenų, kad kažkas (iš tabako gamintojų. – ELTA) juos lankytų. Galbūt lanko tuos (europarlamentarus. – ELTA), apie kuriuos turima tam tikros informacijos, kokie pasisakymai, kokios pozicijos, kokios rinkimų apygardos, kur susiję su tabako gamyklomis arba auginamas tabakas. Manau, kad „Philip Morris“ ir kitų tabako industrijos atstovų veiksmai yra gana selektyviai apgalvoti, nes nebūtų pasamdytas 161 lobistas ir nebūtų organizuoti 233 susitikimai“, – sakė ministras.

Anot ministro, EP liberalų bei konservatorių frakcijos iškėlė siūlymą nukelti Tabako direktyvos svarstymą mėnesiui. V. P. Andriukaitis pripažįsta, kad toks nukėlimas nebūtų tragedija, tačiau, pasak ministro, įneštų nemažai chaoso į bendrą darbotvarkę.

„Yra iniciatyva iš Europos liaudies partijos, Liberalų ir demokratų aljanso, Europos konservatorių reformistų bei Europos laisvės ir demokratijos grupės pasiūlyti nukelti šitą klausimą dar mėnesiui. (...) Darbotvarkė yra labai įtempta, mes teturime keturis mėnesius realaus darbo po vasaros atostogų. (...) Jeigu nukeliamas ir komplikuojamas Tabako direktyvos svarstymas, mes komplikuojame visą darbotvarkę“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.

Jis atskleidė kreipęsis į visų EP frakcijų lyderius, EP pirmininką Martiną Šulcą (Martin Schulz) bei Airijos ir Graikijos sveikatos ministrus, pabrėždamas, kad negalima taip apsunkinti darbotvarkės ir būtina kuo greičiau išspręsti šį klausimą.

V. P. Andriukaitis įsitikinęs, kad Tabako direktyvos įgyvendinimas yra ne tik Lietuvos, kaip pirmininkaujančios ES Tarybai, garbės reikalas, bet ir visos Sąjungos, kaip vieneto, bendras darbas įgyvendinant Pasaulinės sveikatos organizacijos Tabako konvenciją.

„Visos ES šalys ratifikavo Pasaulinės sveikatos organizacijos konvenciją, tačiau įgyvendinimas šlubuoja. Todėl ši direktyvą padėtų įgyvendinti šią konvenciją“, – teigė ministras.

ELTA jau anksčiau jau yra skelbusi, kad pagrindinis naujosios Tabako direktyvos tikslas yra apriboti cigarečių pakelių patrauklumą ir reklamas bei uždrausti cigaretėse naudoti kvapiąsias medžiagas. Pasak V. P. Andriukaičio, šios priemonės šiuo metu efektyviai naudojamos pratinant jaunus žmones rūkyti.

„Jie deda viską – mentolą, kvapus įvairiausius, nuo jazminų iki mėtų. Jie supranta, kad paaugliui ir vaikui reikia sudaryti skonio įspūdį. Tai veikia kaip rinkodaros instrumentas. Dėl to labai aiškiai pasisakyta, kad nebūtų tų kvapų. Ir būtų taip pat draudžiamos nestandartinės pakuotės, nes yra pakuočių, kurios primena kosmetinius lūpų dažus. Taip pat plonos cigaretės, stimuliuojantys užrašai. Tai labai veikia paauglius“, – kalbėjo jis.

Komentuodamas viešosios įstaigos Lietuva be šešėlio“ užsakytą tyrimą, kurio rezultatai atskleidė, jog uždraudus mėtinius cigaretes, padidės kontrabanda, ministras teigė, kad šis tyrimas buvo užsakytas „Philip Morris“ kompanijos, o kontrabandos grėsmė tėra manipuliacija.

„2011–2012 m. tabako industrijos strategijoje yra aprašyta, kokias žinias ir argumentus kokiose šalyse reikia vartoti. Tarkime, tokioje šalyje kaip Graikija reikia vartoti argumentus apie žemės ūkį, apie (tabako industrijos sukuriamas, – ELTA) darbo vietas. (...) O tokiose valstybėse kaip mūsų reikia vartoti argumentus apie kontraband`, kad būtinai ji išaugs“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Anot jo, reikia remtis tais tyrimais, kurie yra objektyvūs ir užsakyti ne privačių kompanijų.

Pasak ministro, kontrabanda susijusi su korupcija ir žmonių mentalitetu, o ne su tabako produktų ribojimu.

„Didinant akcizus, įplaukos į biudžetą visą laiką tik didėjo. Jeigu įplaukos, didinant akcizus, didėja, vadinasi, žmonės rūko legalų tabaką. [...] Kontrabanda ir tabako griežtinimo priemonės tarpusavyje nekoreliuoja“, – įsitikinęs ministras.

V. P. Andriukaitis sakė, kad visiškai uždrausti tabako gaminius nėra utopiška svajonė.

„Tabako pramonė kovą pralaimi. Yra skaičiavimai, kad jei bus aktyviai einama ta kryptimi, po 100–150 metų žmonės manys, kad tabakas buvo didžiulė klaida“, – kalbėjo ministras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi