Lietuvoje

2015.02.14 17:15

Palaikus atkasė ir užmiršo

Panevėžio Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios rūsyje kartoninėse dėžėse nuo pernai guli archeologų atkasti beveik 300 žmonių kaulai. Jų niekas neskuba perlaidoti. 

Panevėžio Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios rūsyje kartoninėse dėžėse nuo pernai guli archeologų atkasti beveik 300 žmonių kaulai. Jų niekas neskuba perlaidoti.

„Sunešė tuos palaikus į bažnyčios šarvojimo salę ir paliko. Į mūsų raštus valdininkai tik atsirašinėja. Manau, kad vien iš pagarbos mirusiesiems juos reikia kuo skubiau perlaidoti.

Tačiau tie, kurie turėtų priimti sprendimus, delsia. O ką mums daryti? Nei bėgti, nei rėkti“, – piktinosi bažnyčios klebonas Petras Baniulis.

Panevėžio savivaldybės ir Kultūros paveldo departamento valdininkai nesutaria, kur reikėtų perlaidoti iškastus prieš kelis šimtus metų mirusių žmonių palaikus. Savivaldybės valdininkai siūlo juos palaidoti naujose miesto kapinėse, esančiose Šilaičiuose.

Tačiau Senamiesčio bendruomenė ir Kultūros paveldo departamento specialistai ragina grąžinti palaikus ten, iš kur jie buvo iškasti.

Ta vieta – Senamiesčio gatvėje esanti gyvenamųjų namų teritorija, kurioje XVII–XVIII amžiais buvo pirmosios miesto kapinaitės. Pernai archeologinius kasinėjimus paskatino vienas įvykis. Senamiesčio gatvėje pradėjus namo statybas iš po žemių pažiro žmonių kaulai.

Statybas teko nutraukti. Savivaldybė archeologiniams tyrimams skyrė 29 tūkst. litų.

Kelių arų sklypą ištyrę archeologai jame rado 252 laidojimo vietas ir nemažai pavienių žmonių kaulų.

Buvo atkasta tiktai nedidelė senųjų miesto kapinaičių dalis. Manoma, kad kita jų dalis gali plytėti kokių devynių gyvenamųjų namų valdose.

Tačiau ten nuo seno gyvena žmonės, kurie neleis kasinėti savo kiemų.

„Mes niekam neliepėme atkasti palaikų, išimti jų, sudėti į maišus ir tąsyti. Pagal dabar galiojančią tvarką atkastus žmonių palaikus reikia grąžinti į senąją vietą.

Jei būtų nuspręsta naikinti senąsias kapines, tektų atkasti visus toje teritorijoje esančius palaikus ir juos perlaidoti. Juk dabar atkasta tik dalis jų.

Tačiau aš nelabai suprantu, kaip reikėtų iškasti kaulus iš po stovinčių namų?“ – kalbėjo Kultūros paveldo departamento Panevėžio padalinio vadovas Arūnas Umbrasas.