Lietuvoje

2013.09.11 08:05

V. Uspaskichas apie V. Gapšį: jis bus Seimo Pirmininkas žvaigždė visoje ES

Edmundas Jakilaitis, LRT televizijos laida „Dėmesio centre“, LRT.lt2013.09.11 08:05

„Jau kitą savaitę Seimas gali balsuoti dėl nepasitikėjimo Jūsų augintiniu Vytautu Gapšiu. Jei jo atleidimui iš Seimo vicepirmininko posto pritartų dauguma parlamentarų, ar Darbo partija (leiboristai) turėtų trauktis iš valdančiosios koalicijos?“ – žurnalistas Edmundas Jakilaitis laidoje „Dėmesio centre“ paklausė Darbo partijos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho.

„Jau kitą savaitę Seimas gali balsuoti dėl nepasitikėjimo Jūsų augintiniu Vytautu Gapšiu. Jei jo atleidimui iš Seimo vicepirmininko posto pritartų dauguma parlamentarų, ar Darbo partija (leiboristai) turėtų trauktis iš valdančiosios koalicijos?“ – žurnalistas Edmundas Jakilaitis laidoje „Dėmesio centre“ paklausė Darbo partijos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho.

– Į šį klausimą negaliu atsakyti, tai spręs taryba.

Bet kaip Jūs galvojate? Tarkime, socialdemokratai parems opozicijos iniciatyvą dėl nepasitikėjimo V. Gapšiu?

– Galiu pasakyti, kokia nuotaika vyravo partijos taryboje. Vieni sakė, kad to palikti be atsako negalima, buvo netgi kalbų apie išėjimą iš koalicijos. Bet aš galvoju, kad reikia ieškoti kitų sprendimų, nes klibinti žmogų tik dėl moralinių motyvų, kai yra politinė byla ir vyksta susidorojimas, tai reikia labai atsargiai žiūrėti. Aš patarčiau socialdemokratams neužkibti ant kabliuko, kurį meta opozicija.

– Naujasis Jūsų partijos pirminkas Gapšys daug ką nustebino pareikšdamas, kad gali ir nori būti Seimo Pirmininku. Jūs tam pritariate?

– Jis nepasakė, kad nori, jis pasakė – gali. O kad gali, tai tikrai. Pagal kompetenciją jis gali tapti Seimo Pirmininku ir tikrai vadovaus labai gražiai. Tai bus Seimo Pirminkas – žvaigždė visoje Europos Sąjungoje.

– Čia rimtas dalykas, ne blefas?

– Partija niekada nesvarstė šito klausimo.

– Ar Jūs asmeniškai remiate Vydą Gedvilą Seimo Pirmininko pareigose?

– V. Gedvilas normaliai susitvarko su savo pareigomis, bet V. Gapšys tapo partijos pirmininku. O Seimo Pirmininko postas pagal koalicijos sutartį priklauso mūsų partijai, tad natūralu, kad jis turi atitekti partijos lyderiui.

– Tai Jūsų partija siūlys V. Gapšį į Seimo Pirmininkus?

– Kol kas tokio svarstymo nebuvo.

– Tai kas čia vyksta? Šiaip dūmų uždanga paleista?

– Man asmeniškai malonu būtų matyti Gapšį Seimo Pirmininko kėdėje, bet dar kartą sakau, kad svarstymo nebuvo.

– Pakalbėkime apie Jus. Esate nuteistas ketverius metus kalėti, sprendimą apskundėte Apeliaciniam teismui, bet apskundė ir Prokuratūra, kuri siekia Jus pripažinti kaltu ir dėl dar vieno kaltinimo – sukčiavimo siekiant gauti valstybės paramą. Gali būti, kad būsite nuteistas dar ilgesniam laisvės atėmimo terminui. Jei taip atsitiks – bėgsite?

– Man nėra kur bėgti. Žemė apvali, kur bėgsi, vistiek ten pat atsidursi. Bet aš ginsiuosi visose instancijose iki teismo Europoje.

– Jūs sėdėsite Apeliacinio teismo salėje nepaisant to, kad galite būti suimtas ir pasodintas į kalėjimą?

– Tikiuosi, kad Apeliacinio teismo teisėjai yra kompentingesni, sąžiningesni, jie nedarys nusikaltimo prieš teisingumą, ką padarė pirmos instancijos teisėjai.

– Vilniaus apygardos teismo teisėjai Jus pripažino kaltu net trijuose kaltimuose, išeisino tik dėl vieno. Manote, realu, kad Apeliacinis teismas Jus visiškai išteisins?

– Taip. Gali ir 20 kaltinimų surašyti, koks skirtumas. Bet nereikia blefuoti. Reikia teisingai tirti, daryti finansines ekspertizes. Bet to nebuvo daroma.

– Tačiau yra liudytojų parodymai, esu susipažinęs su teismo nuosprendžiu. Bet kaip nutiko, kad jauna mergina, Vitalija Vonžutaitė, kuriai tada buvo vos 25 metai, užsitarnavo tokį didelį Jūsų pasitikėjimą?

– Jūs sakėte, kad yra liudytojai. Bet galiu pasakyti, kad nėra nė vieno, kuris pasakytų, kad Uspaskichas davė nurodymą falsifikuoti buhalteriją, ar kad Uspaskichas davė pinigų.

– Taip, bet yra liudytojų, kurie teigia vežę parodyti Jums „juodąją“ buhalteriją, Jūs susipažinote su ataskaitomis, buvo toks susitikimas. Liudytoja teigia, kad iš „juodosios“ kasos pinigus atiduodavo įvairiems žmonėms, juos nurodydavo V. Vonžutaitė. Jūs tokių nurodymų neduodavote, bet kai kasoje trūkdavo pinigų, būdavo parašyta, kad „VU“ – suprask, Jums atiteko tie pinigai.

– V. Vonžutaitė nepatvirtino šių parodymų.

– Ji  būtų liudijusi prieš save, tai akivaizdu.

– Nesvarbu. Parodymai turi būti patvirtinti dokumentais, dar kažkuo.

– Tačiau yra liudijimai. Yra „juodoji“ buhalterė, kuri bendradarbiavo su teisėsauga. Bet kalbant apie V. Vonžutaitę: jauna mergina ir toks pasitikėjimas ja.

– Dar kartą kartoju, kad prieš mane nėra nei vieno liudijimo, jog Uspaskichas paėmė ar davė pinigų.

– Bet yra tie liudijimai. Yra buhalterė, dirbusi bendrovėje „Kartonas“, priklausančioje bendrovei „Vikonda“. Ji teigai, kad V. Vonžutaitė jai sakydavo, kad pirmininkas iš kasos paėmė vieną ar kitą sumą pinigų iš „juodosios“ kasos. Apgaulinga buhalterija buvo netgi vedama programoje, lyg būtų tikra. Viskas buvo daroma labai skrupulingai.

– Kažkas pasakė, kad tas davė, tas nedavė... Ar tai gali būti tikri duomenys? Normalioje teisinėje valstybėje toks liudijimas negalioja. Tai nusikaltėliškas teismo sprendimas.

– Tai Jūsų nuomonė. Vis dėlto iš kur toks pasitikėjimas V. Vonžutaite?

– V. Gapšiu aš pasitikėjau, kai jam buvo 20 metų. Sostinės Taryboje dirba partijos narė Kučinskaitė ir ji yra jauniausia Europoje ir net pasaulyje. Kaip aš pasitikėjau? Todėl kad yra gabus jaunimas, kuriuo reikia tikėti.

– Ir patikėjote keliasdešimties milijonų litų atsakomybę už „juodąją“ buhalteriją? Nes organizatoriai buvo tik du: V. Vonžutaitė ir V. Uspaskich.

– V. Vonžutaitė buvo partijos būstinės vadovė. O buhalteriją veda buhalteriai.

– Tačiau V. Vonžutaitė duodavo nurodymus.

– Tai norima įteigti. Bet tai netiesa.

– Ar Jūs nesijaučiate kaltas, kad galite būti sugriovęs jaunų žmonių gyvenimus. V. Vožutaitė gali sėsti į kalėjimą, V. Gapšio likimas dar neaiškus, nes prokurorai apskundė teismo sprendimą ir reikalauja jam laisvės atėmimo bausmės?

– Jaučiuosi. Ir tai esu pasakęs iš Seimo tribūnos ir teismo salėje.

– O jiems ką esate sakęs?

– Tą patį. Kad norint sužlugdyti mane buvo, buvo įtraukti ir jie į šitą aferomis sukurptą bylą.

– Pone Uspaskichai, byloje yra išsamūs dokumentai, lentelės, pajamos, išlaidos. Cituoju  ištrauką iš nuosprendžio: „Dėl partijos neatskleistų tikrųjų rėmėjų ir finansuotojų matyti, kad daugeliu atveju pajamos buvo koduojamos ne tik raidėmis, atskirais vardais ar kitais žodžiais, bet ir pavadinimais, kurie yra tapatūs įmonių, gavusių tuo laikotarpiu Europos Sąjungos struktūrinių fonadų paramą, pavadinimams – „Paliūtis“, „Sanitas“, „Pamario medis“, „Sebra“, „Senovė“. Tokią išvadą teismui leidžia daryti ir ištirtų parodymų kontekste įvertinti liudytojo V. Jaruševičiaus parodymai, kur jis teisme parodė, kad 2005 metų sausio mėnesį Darbo partijos tarybos posėdyje Darbo partijos pirmininkas V. Uspaskichas pasakė, kad kam galima duoti uždirbti kitiems, kai galima užsidirbti patiems. Tada pristatė Romą Ruškulį, kuris bus atsakingas už konsultacinę firmą, kuri verslininkams teiks ar teikia konsultacijas gauti ES piniginę paramą bei ruošia projektus, o iš uždirbtų pinigų bus remiama Darbo partija. R. Ruškulis davė savo mobilaus telefono numerį, kurį jie turėjo dalinti verslininkams, norintiems gauti ES paramą“. Ką galite pasakyti?

– Taip, tokių agentūrų Lietuvoje buvo apie 100. Ir labai gerai, kad tokios agentūros yra, o kaip jos tariasi su verslininkas – jų reikalas.

– Tai kaip čia suprasti? Į partijos „juodąją“ kasą prieš konkursą yra įnešama 5 procentai būsimos ES paramos, ta įmonė gauna paramą, tai matyti išklotinėse, paimtose iš „juodosios“ buhalterijos. Kaip tai paaiškinti?

– Jūs norite  kažkokią agentūrą prikišti Darbo partijai. Ne, gerbiamieji, nieko nebus. Ta buhalterė dirbo pas R. Ruškulį. Ji aptarnavo 5 įmones.

– Bet ji dirbo „Vikondos“ įmonėje ir tvarkė Jūsų partijos „juodąją“ buhalteriją.

– Ji tvarkė 5 skirtingų įmonių buhalteriją. Jas ir  pristatė tas pats R. Ruškulis. Tai kur čia problema? Prie ko čia Darbo partija? Gal dar visą „Vikondos“ apyvartą Darbo partijai priskirsite? Paimkite dabar bet kokią įmonę ir prikiškite ją Darbo partijai.

– Bet daugelyje įmonių greičiausiai nėra pajamų su inicialais „VU“, nėra V. Gapšio, nėra V. Vonžutaitės, nėra mokėjimų atlikėjams ar už sąskrydžio organizavimą, už daugybę kitų dalykų. Jūsų „juodoji“ buhalterija dirbo kaip labai pelninga įmonė, rezultatai teigiami, Jums likdavo daugiau nei išleisdavote.

– Kada prokurtūra su savo agentais, kuriuos įdarbino Darbo partijos buhalterijoje, falsifikavo visą bylą, nesugebėta net tinkamai konvertuoti. 10 tūkstančių dolerių įvertinta 230 tūkstančių litų, 40 tūkstančių dolerių padaryta puse milijono litų. Ir visa tai įtraukta, paskaičiuota mums bauda. Todėl įdėmiai skaitykit šią bylą.

– Pone Uspaskichai, bus apeliacija, Jūs galbūt galėsite dar kartą išsakyti savo argumentus, jeigu jie bus klausomi.

Šita byla neturi ganytis politiniame lygmenyje, tegul ji pasibaigia ir tegul politikai panagrinėja, kaip vyksta teismo procesai.

– Tai yra normalus nuosprendis, priimtas teisėjų kolegijoje.

– Kolegijoje, kuri jau paaukštinta po šio nuosprendžio. Nes prieš nuosprendį jie buvo pakviesti į Prezidentūrą ir buvo paklausta – nori būti? Jeigu nori, tai ir tvarkykit.

– Iš kur Jūs tai žinote?

– Praėjusį trečiadienį ar ketvirtadienį teisėja Kazlauskienė iš tos teisėjų kolegijos paskirta skyriaus pirmininke.

– Nežinau, ar teismo nuosprendis gali būti politinio susidorojimo pavyzdys, tačiau jeigu jį galima būtų išleisti atskira knyga ir net išversti į anglų kalbą, tai galėtų būti politinės korupcijos vadovėlis. Su schemomis, kaip, Jūsų terminologija kalbant, gauti „otkatus“ už Europos Sąjungos parmą  ir organizuoti apgaulingą buhalteriją. Viskas vyksta grynais pinigais.

– Atskirkit Darbo partijos ir kažkokios agentūros buhalteriją.

– Tai reikėtų vertinti ne kaip partijos, o kaip politiko V. Uspaskich „juodąją“ buhalteriją.

– Galite kalbėti ką norite, bet kalbate netiesą.

– Ar Jūs esate nuoširdus sakydamas, kad klausysite Apeliacinio teismo sprendimo sėdėdamas salėje ir rizikuosite būti suimtas vietoje bei pasodintas į kalėjimą?

– Kodėl aš turėčiau rizikuoti, jei esu nekaltas? 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.