Lietuvoje

2015.02.14 17:27

Santariškių darbuotojams - mokama stovėjimo aikštelė

Andrejus Žukovskis, Diena.lt2015.02.14 17:27

Santariškių klinikų vadovybė svarsto galimybę apmokestinti savo darbuotojų automobilių stovėjimą. Tiesa, tikinama, kad pinigai bus renkami ne siekiant pasipelnyti, o naujai diegiamai sistemai palaikyti. 

Santariškių klinikų vadovybė svarsto galimybę apmokestinti savo darbuotojų automobilių stovėjimą. Tiesa, tikinama, kad pinigai bus renkami ne siekiant pasipelnyti, o naujai diegiamai sistemai palaikyti.

Negali išvaryti džipo

Jau nuo rudens turėtų būti apmokestintos aikštelės, kuriomis naudodavosi klinikų darbuotojai. Kiekvienas medikas ar personalo darbuotojas, parašęs prašymą, už tam tikrą fiksuotą mokestį galės įsigyti elektroninį leidimą ir pasinaudodamas juo pro specialų kelio užtvarą su sumontuota elektronine nuskaitymo sistema galės patekti į aikštelę.

Pasak Vilniaus universiteto Santariškių klinikų direktoriaus pavaduotojo infrastruktūrai Vaclovo Jurkuvėno, naujoji sistema šiuo metu bandoma, o patys darbai turėtų prasidėti pasibaigus atostogoms.

„Automobilių statymo tvarka nei dabar, nei ateityje nesikeičia lankytojams ir neįgaliesiems. Darbuotojams pokyčių bus, bet greičiausiai po atostogų. Iki šiol visos vietos jiems buvo nemokamos, reikėjo tik susimokėti už pultelius“, – dėstė V. Jurkuvėnas.

Naudojantis šiuo metu galiojančia tvarka ligoninės automobilių statymo aikštelėje pasitaikydavo ir piktnaudžiavimo atvejų. Anot pašnekovo, būdavo, kad pasinaudoję vienu pulteliu į aikštelę įvažiuodavo keli automobiliai.

„Turi būti aiški tvarka. Aš jau dešimt metų dirbu šioje vietoje ir noriu ją palikti sutvarkęs aikštelę. Sistema aiškiai fiksuos, ir su viena kortele įvažiuoti du automobiliai negalės. Kita problema, štai po mano langais jau kelintą dieną mediko vietoje stovi paciento džipas, kurio niekaip negaliu išprašyti. Sako, būsiu čia, kol sirgsiu, ir net policija ratų neblokuoja. Ir šis atvejis toli gražu ne vienintelis“, – skėsčiojo rankomis pašnekovas.

Katastrofiškai trūksta vietų

V. Jurkuvėnas įsitikinęs, kad trūkstant vietų įvesti mokesčius tiesiog būtina. Ypač prie tokių svarbių vietų kaip gydymo įstaigos. Anot mediko, kasdien visame Santariškių miestelyje į darbą atvyksta apie 5 tūkst. darbuotojų, prie jų prisideda dar 600–700 studentų.

„O kur dar lankytojai? Pusė milijono, ne mažiau, per metus. Vietų čia trūksta kaip ir visame mieste. Ir dabar įsivaizduokite – jūs esate chirurgas, gyvenate užmiestyje, o atvažiavęs nerandate vietos, pusvalandį zyliojate, kol pagaliau kur nors pakrūmėje numetate savo mašiną ir tada susinervinęs einate tiesiai į operacinę. Argi tai normalu? Tiems, kurie nedirba šitoje ligoninėje, viskas atrodo paprasta, tačiau kai mašinos statymo problema gali grėsti sėkmingai operacijai, tai jau nenormalu“, – pabrėžė pašnekovas.

Žada mažesnius mokesčius

Kol kas neaišku nei, kiek kainuos stovėjimas, nei ar tarifai bus skirtingi, pavyzdžiui, skirtingus darbus dirbančiam personalui. Tačiau aišku, kad stovėjimas kainuos kur kas mažiau, nei šalia esančiose Vilniaus savivaldybei priklausančiose aikštelėse. Šiose mokami 2 litai už valandą.

„Kol kas viskas tik svarstoma, ieškoma geriausio būdo. Juk siekiame apmokestinti ne stovėjimą, o paslaugą, tai yra rinkti pinigus pačiai sistemai išlaikyti, kortelėms administruoti. Ir galiu patikinti, kad čia bus kur kas pigiau, nei gretimose savivaldybės aikštelėse“, – teigė V. Jurkuvėnas.

Tiesa, šiuo metu prie įvažiavimo į Santariškių klinikų aikštelę sėdi budintis darbuotojas, kuriam taip pat mokamas atlyginimas. Tačiau, pasak V. Jurkuvėno, šis žmogus atlieka ir kitus darbus, tad jam mokami pinigai yra iš visai ligoninės apsaugos sistemai skiriamo biudžeto.

„Ligoninės apsaugai yra pasamdyta įmonė, ir tai įmonei mokama suma už visą jos darbą. Negalima būtų išskirti to konkretaus budėtojo, nes šiandien jis sėdi aikštelėje, o rytoj jis jau dirba ligoninės apsaugoje. Kai bus įdiegta nauja sistema, žmogaus nebereikės ir bus aišku, kiek, kam ir už ką skiriama pinigų“, – pabrėžė pašnekovas.

Remiasi tarptautine patirtimi

Pasak V. Jurkuvėno, Santariškių klinikose planuojama tvarka nenukrito iš dangaus. Panaši sistema veikia ir kitų Lietuvos miestų bei kaimynių valstybių ligoninėse. Pavyzdžiui, Latvijos sostinėje Rygoje stovėti prie centrinės ligoninės kainuoja 5 latus (apie 25 litus) už valandą.

„Ir ką gi? Gražu pažiūrėti. Aikštelė ten – pustuštė. Žmonės važiuoja ir stato automobilį tik tuomet, kai tai tikrai būtina. Nes dabar neretai važiuojama, kai kelionė pėsčiomis vos 3 minutes tetrunka. Ir kitų Lietuvos miestų patirtį galime pasiskolinti. Kaune, kiek žinau, aikštelės mokamos“, – kalbėjo V. Jurkuvėnas. 

Populiariausi

Gitanas Nausėda apsilankė vakcinavimo centre Kaune
9

Lietuvoje

2021.03.01 12:40

Nausėda apie skiepijimo tempus: antrą metų ketvirtį per dieną galėsime vakcinuoti ir po 30–35 tūkst. žmonių

prezidentas sako esąs pasirengęs pasiskiepyti „AstraZenecos“ vakcina; atnaujinta 14.23
9