Lietuvoje

2013.09.10 18:06

Seimo komitetas pagal iškvietimą: verslininkų kvietimu – į kaimo turizmo sodybą

Liepa Želnienė, 15min.lt 2013.09.10 18:06

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas pirmąjį rudens sesijos komiteto posėdį nutarė surengti Molėtų rajone, Šaukšteliškių kaime, esančioje kaimo turizmo sodyboje, kur visą komitetą pasikvietė versline žuvininkyste suinteresuoti piliečiai.

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas pirmąjį rudens sesijos komiteto posėdį nutarė surengti Molėtų rajone, Šaukšteliškių kaime, esančioje kaimo turizmo sodyboje, kur visą komitetą pasikvietė versline žuvininkyste suinteresuoti piliečiai.

„Rytoj dar nėra tokia apkrauta darbotvarkė įstatymų projektais ir mes norime padaryti išvažiuojamąjį posėdį ir išsiaiškinti verslinės ir mėgėjiškos žvejybos klausimą, nes rudenį bus teikiamas įstatymo projektas ir mes norime išklausyti tos srities specialistų, mokslininkų, kokia yra padėtis“, – paklaustas, kodėl vyksta į Molėtų rajoną, pasakojo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas, socialdemokratas Algimantas Salamakinas.

Dabar Aplinkos ministerija nori apskritai uždrausti bet kokią verslinę žvejybą vidaus vandenyse. Tuo tarpu komiteto pirmininkas sako nesąs iki galo tikras, ar draudimas – gera mintis.

„Norime išklausyti abi puses. Be šito, rytoj yra tik vienas klausimas – darbų programa, kuri užims penkias minutes, todėl važiuojame į vietą. Ten bus ir molėtiškiai, suvažiuos pajūrio atstovai ir visi kiti. Patogiau bus susipažinti vietoje, nes Molėtų regione yra daugiausia versline žvejyba užsiimančių žvejų. Kad jiems nereiktų važinėti krūvom, visokiom delegacijom, tai mums lengviau nuvažiuoti komitetui su viena mašinyte“, – A.Salamakinas paaiškino, kodėl trečiadienio posėdis organizuojamas ne Seime.

Sumokėjo „vykdomoji valdžia“

Komiteto posėdyje dalyvauti pakviesta apie trisdešimt svečių. Visiems jiems bus suteiktas žodis.

„Jie mane jau nuo pavasario sesijos spaudžia, kad reikia susitikti ir pasikalbėti“, – pridūrė socialdemokratas, anksčiau vadovavęs Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

Paklaustas, kaip atsirinko kaimo turizmo sodybą, kurioje posėdžiaus, ir kiek mokėjo už salės nuomą, A.Salamakinas pareiškė, kad „čia jau vykdomoji valdžia, tai yra tie, kurie organizuoja visą šitą, nusprendė“.

„Aš juk pats nevažinėsiu po kaimą ir nerinksiu. Ten yra posėdžių salė. Jokių balių, kiek informavo, nebus, tik kavos pertraukėlė. Mes tikrai už salę nemokame. Patys žmonės, kurie norėjo, kad atvažiuotume, moka“, – atviravo A.Salamakinas.

Įtaria ketinimus ieškoti politikų užtarimo

Savo ruožtu aplinkos ministras ir Seimo aplinkos apsaugos komiteto narys V.Mazuronis, pavasarį pasirašęs įsakymą uždrausti verslinę žvejybą Lietuvos ežeruose ir upėse, rytojaus išvykoje dalyvauti neketina. Kad žinotų, kas buvo kalbama, ten jis pasiųs žemesnio rango Aplinkos ministerijos valdininkus.

„Nors priklausau ir komitetui, bet visos dienos jo darbui negaliu paskirti, esu dar ir ministras, turiu dirbti ministerijoje“, – aiškino V.Mazuronis.

Kartu jis svarsto, kad kviesdamiesi Seimo komitetą į kaimo turizmo sodybą verslininkai siekia politikus palenkti savo pusėn.

„Tik šiandien ar vakar sužinojau, kad tas posėdis vyks ne Seime, o bus išvykstamasis. Nežinau, apie ką ten bus kalba, kas bus svarstoma, bet daryčiau prielaidas, kad versline žuvininkyste užsiimantys verslininkai, kurių veikla gėluose vandenyse turėtų baigtis, pagal mano įsakymą, 2015 m., matyt, ieško politikų užtarimo ir bando savo interesus ginti per Seimą. Aš daryčiau tokią prielaidą“, – įtaria, kad Seimo komitetas pasidavė ne itin korektiškam verslininkų lobizmui, V.Mazuronis.

Anot jo, komiteto posėdis galėtų vykti ir Seime. Tuomet jame dalyvauti V.Mazuronis nebūtų atsisakęs.

Svarstys etikos sargai

Šia Aplinkos apsaugos komiteto išvyka susidomėjo ir Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Valentinas Stundys. Jis teigė, kad komitetas greičiausiai neturėtų vykti į suinteresuotų asmenų organizuotą kelionę.

„Čia įdomu. Jei tokia informacija iš tikrųjų yra, tai tam tikra interesų grupė netiesioginiu būdu tarsi komitetui teikia pakišą, jeigu sumoka viską. Tai, aš manau, kad keltų tam tikrų nemenkų klausimų dėl interesų supainiojimų. Matyt, komisijai tektų svarstyti, nes čia labai aiškiai yra interesų konfliktas, pakankamai akivaizdus“, – 15min.lt sakė V.Stundys.

Primename, kad ministro V.Mazuronio įsakymas, kuriuo uždraudžiama verslinė žuvininkystė gėluose vandenyse, įsigalios tik nuo 2015-ųjų metų pradžios, kad tokiu verslu užsiimantys gyventojai galėtų tam pasiruošti. Tačiau bent 17 žvejybos bendrovių teigia, kad taip ministras uždarė jų verslo nišą, ir siekia, kad jo įsakymas būtų atšauktas.