Lietuvoje

2013.09.10 17:05

D. Pavalkis liūdi dėl Lietuvos universitetų

Mindaugas Jackevičius, DELFI.lt2013.09.10 17:05

Švietimo ir mokslo ministrą Dainių Pavalkį liūdina žemos Lietuvos universitetų vietos pasauliniame reitinge. Pasak D. Pavalkio, Lietuvos universitetai nesupranta jungimosi naudos.

Švietimo ir mokslo ministrą Dainių Pavalkį liūdina žemos Lietuvos universitetų vietos pasauliniame reitinge. Pasak D. Pavalkio, Lietuvos universitetai nesupranta jungimosi naudos.

Optimizmu netrykšta ir Lietuvos universitetų rektorių konferencijos pirmininkas, Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Petras Baršauskas.

Kaip DELFI skelbė, pagal antradienį paskelbtą tarptautinį universitetų reitingą „2012/13 QS World University Rankings“, keturi šalies universitetai patenka tarp 800 pasaulio geriausiųjų. KTU šįmet į reitingą pateko pirmąkart, o Vilniaus, Vilniaus Gedimino technikos ir Vytauto Didžiojo universitetai smuko žemyn. Vilniaus universitetas pasaulyje yra 601–650–tas, likę trys užima 700–800 vietas.

„Iš tikrųjų liūdžiu. Jeigu universitetai suprastų savo vienijimosi ir bendrų pastangų, darbo europinėje ir pasaulinėje plotmėje naudą ir perspektyvą, jie jungtųsi, būtų dideli ir būtų ne 700–800–tuke, o 200–tuke ar 300–uke ir panašiai“, – DELFI teigė D. Pavalkis.

Pasak D. Pavalkio, Vilniuje vykusioje tarptautinėje aukštojo mokslo konferencijoje išryškėjo tendencijos, kad „universitetų skaičius Europos Sąjungoje turėtų mažėti dramatiškai“. Tai lems naujos mokymo formos, pavyzdžiui, nuotolinis mokymas.

„Gerai, kad iš viso tie keturi universitetai papuolė. Galiu pasakyti, kodėl nepapuolė kiti – jie yra siauresnio profilio arba jų profiliai neišdetalizuoti – neaiškūs“, – sako ministras. D. Pavalkio tvirtinimu, vieta reitingo lentelėje – sėkmės laidas į universitetą prisivilioti tarptautinių studentų.

„Pas mus studentų kasmet mažėja po 9 proc. ir tai dar tęsis, ko gero, 6–8 metus, vienintelis šansas universitetams išgyventi – arba mažintis, arba jungtis, arba išeiti į reitingų lentelės priekį, kad čia važiuotų tarptautiniai studentai“, – kalbėjo D. Pavalkis.

Jis sako stebėjęs pirmtako Gintaro Steponavičiaus ir ankstesnių ministrų norus padėti universitetams jungtis. „Tačiau, kaip žinote, tai kova su vėjo malūnais. Nežadu kažko daryti per prievartą, juo labiau, kad šiuo metu pirmininkaujame ES Tarybai, šiame formate gauname ir naujų idėjų, ir mano asmeninis požiūris keičiasi į tai, kaip funkcionuoja aukštojo mokslo sistema“, – teigia ministras. Jo manymu, reikia teikti ne siūlymus Seimui jungti aukštąsias, o rengti politinius debatus apie aukštojo mokslo ir švietimo sistemos apvertimą nuo galvos ant kojų.

P. Baršauskas saviguoda neužsiima

Optimizmu netrykšta ir Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (LURK) pirmininkas, KTU rektorius P. Baršauskas. Tiesa, jis džiaugiasi, kad KTU šįmet pirmą kartą pateko į reitingą.

„Dėl KTU – kaip pirmą kartą dalyvaujant, rezultatai visai neblogai, jei skaidai į atskirus kriterijus, pagal studijų kokybę papuolame tarp 400–500. Kodėl taip toli nuo Masačusetso technologijos instituto, Kembridžo ir Harvardo? Čia daug išvedžiojimų gali turėti – tiek šalies išsivystymą, tiek ekonomiką, patrauklumą, finansavimą ir taip toliau“, – kalbėjo P. Baršauskas.

Pašnekovas prisipažįsta nesąs didelis reitingavimų gerbėjas, mat juose visada yra subjektyvumo. Pavyzdžiui, kai klausiama, kiek universitetas turi Nobelio premijos laureatų, iškart krenti žemyn.

„Iš vienos pusės galima būtų gražiai pateikinėti ir guostis, kad pagal viso pasaulio universitetų skaičių atrodome neblogai – esame tarp 4 proc. Tai nėra taip blogai, bet panašu į guodimąsi. Kitas aspektas – truputį liūdna, kad, lyginant su pernai, šiek tiek mūsų universitetai pakrito, pernai jie buvo aukščiau“, – sakė LURK prezidentas. Pasak jo, pasakyti, kur slypi problemos, reikia gilesnės analizės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.