Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Nuteistieji dirba be apsaugos

Kalėjimų departamentas, siekdamas spartesnės nuteistųjų integracijos į visuomenę, leidžia nuteistiesiems be palydos dirbti ir mokytis už pataisos namų sienų. Įkalinimo įstaigų vadovai tikina, kad taip nuteistieji nepraranda socialinių ir darbo įgūdžių, o darbdaviai patenkinti atsakingais darbuotojais.

Kalėjimų departamentas, siekdamas spartesnės nuteistųjų integracijos į visuomenę, leidžia nuteistiesiems be palydos dirbti ir mokytis už pataisos namų sienų. Įkalinimo įstaigų vadovai tikina, kad taip nuteistieji nepraranda socialinių ir darbo įgūdžių, o darbdaviai patenkinti atsakingais darbuotojais.

Už sukčiavimą ir vagystę nuteistas Jaroslavas bausmę atlieka jau daugiau nei ketverius metus, o daugiau nei pusmetį jis kasdien be apsaugos vyksta į darbą laisvėje, kur surenka ir išvežioja baldus. Pasak jo, tai gera proga neprarasti socialinių įgūdžių.

„Džiaugiuosi, kad pataisos įstaiga daro tokius projektus, kad galima išeiti, integruotis laisvėje, socialinius įgūdžius galima lavinti. Visi nuteistieji, kurie yra šiame sektoriuje, manau, stengiasi grįžti į visuomenę. Padeda, dirba ir uždirba, mokosi. Iš atlyginimo savo poreikius patenkina, padeda artimiesiems, vaikams, taip pat atlygina nusikaltimo žalą“, – teigia  nuteistasis Jaroslavas Gražulis.

„Dirbu Pravieniškių valstybinėje įmonėje prie pataisos namų – surenku baldus. Kokius darbus ten duoda, tokius ir dirbam“, – pasakoja nuteistasis Vitalijus Bulovas.

Anksčiau nuteistieji būdavo išleidžiami dirbti tik ūkio darbus šalia įkalinimo įstaigų, tačiau atsiradus didesniam darbo jėgos poreikiui, kalinius pradėta išleisti ir į kitas įmones. Dabar dalis nuteistųjų dirba pagalbinius ūkio darbus vaikų darželiuose, Lietuvos geležinkelių įmonėje padeda surinkti traukinius, nuteistųjų pagalbos prireikia ir medicinos įstaigose.

Kalėjimų departamento atstovai tikina, kad Bausmių vykdymo kodekse yra apibrėžta, kas gali būti išleidžiami dirbti, o pataisos namai savo ruožtu turi parengti nuteistąjį darbui laisvėje.

„Pirmiausias nuteistasis turi būti atlikęs 1/3 bausmės laiko, jis turi gerai elgtis laisvės atėmimo metu būdamas įstaigoje ir rodyti, kad yra pasirengęs tokiam darbam. Aišku, negali išeiti recidyvistai, sergantys infekcinėmis ligomis žmonės, ribotai pakaltinami nuteistieji, tiems, kuriems likusi bausmės dalis ilgesnė nei 10 metų ir pan. Pačiam nuteistajam taip pat yra išbandymas, ar jis jau pasiruošęs grįžti į laisvę, taip pat atgaivinti darbinius įgūdžius, jei jie buvo prarasti“, –sako Kalėjimų departamento direktorius Artūras Narkevičius.

Nuteistųjų darbdaviai tikina, kad priimant darbuotojus iš įkalinimo įstaigų yra gera proga prisidėti prie jų spartesnės integracijos į visuomenę.

„Jie dirba stropiai ir noriai, motyvuotai, nes kai kuriems tai yra bene vienintelė galimybė išeiti į laisvę ir pabūti laisvėje. Taip pat galimybė susirasti darbą, kai pasibaigs jų įkalinimo laikotarpis, – grįžti pas tą patį darbdavį ir toliau turėti pajamas, turėti darbą. Todėl jie stengiasi, nenori gauti pastabų“, – tvirtina UAB „Ecoservice“ gamybos vadovė Jurga Mekaitė.

Didžioji dalis išleidžiamų dirbti nuteistųjų teismo į laisvę būna paleidžiami lygtinai prieš terminą, todėl įkalintieji stengiasi neprasižengti. Dabar už pataisos įstaigų ribų leista dirbti 144 asmenims, dar 9-iems – mokytis bendrojo ar profesinio lavinimo mokyklose.