Naujienų srautas

Lietuvoje2013.09.09 06:59

Drąsios šalies vadovų drąsa išgaravo prieš Dalai Lamos vizitą

Po dvylikos metų į Lietuvą sugrįšiantis Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama iš mūsų šalies turėtų išsivežti kitokį įspūdį, nei po praėjusio vizito. 2001 metais tuometis prezidentas Valdas Adamkus į susitikimą su Dalai Lama atskubėjo iš Santariškių po operacijos, o šį kartą Lietuvos vadovai garbingam svečiui atsuko nugaras.

Po dvylikos metų į Lietuvą sugrįšiantis Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama iš mūsų šalies turėtų išsivežti kitokį įspūdį, nei po praėjusio vizito. 2001 metais tuometis prezidentas Valdas Adamkus į susitikimą su Dalai Lama atskubėjo iš Santariškių po operacijos, o šį kartą Lietuvos vadovai garbingam svečiui atsuko nugaras.

78 metų Nobelio taikos premijos laureatas Dalai Lama Lietuvoje rugsėjo 12-13 dienomis lankysis Seimo Tibeto rėmimo grupės kvietimu.

Visi vadovai išsislapstė

Seimo vadovybei buvo kilusi mintis svečio apskritai nepriimti parlamento rūmuose, tačiau galiausiai politikai to padaryti neišdrįso.

Kaip įprasta prieš Dalai Lamos vizitus, sukruto Kinijos atstovai: su Seimo vadovybe buvo susitikęs Kinijos ambasadorius Lietuvoje Liu Zengwenas, šios šalies diplomatai bendravo su mūsų Užsienio reikalų ministerijos atstovais (URM). Jie buvo patikinti, kad niekas iš aukščiausių šalies vadovų su Tibeto dvasiniu lyderiu nesusitiks.

Kaip 15min.lt sakė Seimo pirmininko Vydo Gedvilo atstovas spaudai Tomas Beržinskas, apie Dalai Lamos vizitą buvo kalbama viename iš Seimo valdybos posėdžių. „Vizito detalės ir visa kita, kas su juo susiję, buvo derinamos pagal URM rekomendacijas“, – pridūrė jis.

URM parengtose rekomendacijose teigiama, kad niekas iš aukštų vadovų neturi rodyti dėmesio šiam vizitui.

Paklaustas, kodėl nesusitiks su svečiu, premjeras Algirdas Butkevičius išsisuko pareiškęs, jog nematė tokio pasiūlymo.

„Mes domėjomės galimybėmis, ieškojome, kas galėtų susitikti, bet signalai buvo pakankamai aiškūs“, – 15min.lt sakė vienas Dalai Lamos vizito Lietuvoje organizatorių, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Algis Kašėta.  

Jo teigimu, Lietuvos valdžia atsisako suvokti, kad esame savarankiški užsienio politikoje ir neprivalome dirbti pagal štampus.

Jis pridūrė, kad prieš Dalai Lamos vizitus Kinija visuomet elgiasi taip pat – daro spaudimą per savo diplomatus, siunčia signalus, kad aukšto rango pareigūnų dėmesys Tibeto dvasiniam vadovui jiems yra nepriimtinas.

„Tačiau tai yra savigarbos klausimas, – pridūrė Seimo narys. – Baltijos šalys šiuo požiūriu skiriasi nuo daugelio kitų valstybių, patyrę tą patį likimą žmonės ir politikai turėtų būti supratingi“.

A.Kašėtos žiniomis, Dalai Lamai lankantis Seime jį pasitiks vienas iš trijų opozicijai priklausančių Seimo vicepirmininkų.

„Dalai Lama puikiai suvokia vykstančius politinius procesus, augančią Kinijos įtaką ir atsirandančias baimes dėl ekonominių interesų. Todėl tai nebus nei pirmas, nei paskutinis kartas, kai šalies vadovai vengia tokių susitikimų“, – pabrėžė jis.

Anot A.Kašėtos, prieš kelerius metus su Tibeto dvasiniu lyderiu susitiko JAV prezidentas Barackas Obama. „Jeigu mums dažnai svarbu, kokios pozicijos vienu ar kitu klausimu laikosi JAV, tai galėtų būti geras pavyzdys“, – pridūrė parlamentaras.

Estijos prezidentas atlaikė Kinijos spaudimą

2011 metais Dalai Lamai viešint Estijoje, su juo susitiko prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas, nors Kinijos ambasada reikalavo atšaukti šį susitikimą.  
„Estijos parduotuvėse nei kiniškų prekių sumažėjo, nei ekonominiai ar politiniai santykiai sugriuvo“, – teigė A.Kašėta.

Šio vizito metu Tibeto dvasinis lyderis paprašė Baltijos šalių paramos šiam Kinijai priklausančiam regionui. „Nepamirškite mūsų likimo“, – sakė jis.

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę 1990 metais Dalai Lama atsiuntė sveikinimo telegramą, o 1991 metais apsilankė mūsų šalyje. Į Lietuvą jis grįžo po dešimties metų, jį prezidentūroje priėmė tuometis Lietuvos vadovas V.Adamkus.

To meto spauda jų pokalbį vadino privačiu. V.Adamkus į susitikimą atvyko iš Santariškių klinikų, kur jam prieš kelias dienas buvo atlikta apendicito šalinimo operacija.

Pokalbyje  buvo prisiminta, kad Dalai Lama buvo vienas pirmųjų pasaulio lyderių, suteikusių Lietuvai moralinę paramą jos kovoje dėl nepriklausomybės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi