Naujienų srautas

Lietuvoje2013.09.09 08:44

Vartus atvėrė restauruotas Bernardinų sodas (atnaujinta 14:50)

LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA 2013.09.09 08:44

Vilniuje atidaromas restauruotas Bernardinų sodas, anksčiau vadintas Sereikiškių parku. Po ilgiau nei metus trukusios rekonstrukcijos parke atkurta autentiška XIX amžiaus aplinka.

Vilniuje atidaromas restauruotas Bernardinų sodas, anksčiau vadintas Sereikiškių parku. Po ilgiau nei metus trukusios rekonstrukcijos parke atkurta autentiška XIX amžiaus aplinka.

Parkas atgauna istorinį Bernardinų sodo pavadinimą, nes, istorikų teigimu, kelis šimtmečius didžiojoje dalyje šios teritorijos buvo įrengtas būtent bernardinams priklausęs sodas.

Devynių hektarų teritorijoje įrengti keturi fontanai. Vienas jų – grojantis.

Sode taip pat įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, šachmatų stalai, 300 suoliukų ir maždaug hektaras gėlynų.

Bernardinų sodo darbo laikas – 7–22 val.  

Anksčiau buvo žadėta parko rekonstrukcijos darbus baigti vasarą, tačiau šioje teritorijoje ilgiau teko padirbėti archeologams, aptikusiems XVI–XVII a. dalį gatvės, gyvenamojo namo pamatus, dalį gynybinės sienos, kitų radinių. Be to Bernardinų sodo atidarymas nukeltas ir dėl užsitęsusios praėjusios žiemos – balandį dar kamavo šalčiai, todėl rekonstrukcijos darbai buvo įšalę.

Bernardinų sodo rekonstrukcijos darbai atsiėjo apie 18 mln. litų, iš kurių 14 mln. skyrė Europos Sąjungos struktūriniai fondai, 2 mln. – Vilniaus savivaldybė, dar 2 mln. – mecenatai. 

Bernardinų sode – per 40 tūkst. įvairių augalų

Apie 130 naujų medžių, beveik 6 tūkst. įvairių krūmų, apie 39 tūkst. daugiamečių gėlių ir per 600 m2 įvairių vienmečių gėlių.

Tiek augalų yra pasodinta šį sekmadienį atidaromame Bernardinų sode (Sereikiškių parke).

Jis yra suskirstytas į 5 atskiras teritorijas: Parko želdiniai, Botanikos sodo želdiniai, Alpinariumo ir tvenkinio želdiniai, Vienuolyno sodo želdiniai bei Rožyno želdiniai. Remiantis Bernardinų sodo (Sereikiškių parko) sutvarkymo techniniu projektu, buvo siekta atkurti dar 1886–1888 metais suprojektuotą ir įrengtą pirmąjį Vilniaus viešąjį miesto sodą.

„Šis projektas savo dydžiu ir sudėtingumu buvo nemažas iššūkis mūsų žmonėms, atsakingiems už visą parko žaliąją dalį. Tačiau turėdami bene profesionaliausią komandą Lietuvoje – agronomus, biologus, želdinimo profesionalus – neabejojome, kad objektas bus pabaigtas numatytu metu“, – sakė Augalų centro „Multiflora“ direktorė Inga Ilonytė.

Bernardinų sode pasodinta apie 300 įvairių rododendrų, per 900 lanksvų, beveik 300 forzitijų, virš 100 erškėtrožių ir kitokių krūmų, išsiskiriančių savo rūšių ir veislių įvairove. Gana pastebimi parke bus ir įvairių formų kukmedžiai – jų pasodinta per 620 vienetų, o buksmedžių – net 1,4 tūkstančio.

Parke taip pat bus galima rasti beveik 160 kalninių pušaičių, beveik 400 įvairiausių rožių. Vien įvairios kolekcinės daugiametės gėlės sudaro apie 2,2 tūkst. vienetų.  

Anot I. Ilonytės, norisi tikėti, kad parkas ir visi jame pasodinti augalai bus saugomi bei tinkamai prižiūrimi, kas tiesiogiai sąlygos jų estetinę išvaizdą. „Kadangi augalai santykiniai neseniai pasodinti, tikrąjį savo grožį ir spalvų įvairovę jie atskleis ateinančiais metais. Projekto architektų dėka, želdiniai pasodinti taip, kad džiugintų parko lankytojus nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens“, – sakė I. Ilonytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi