Lietuvoje

2019.03.04 19:32

Ragina keisti tiesioginių merų rinkimų tvarką: kai kurie ilgamečiai merai tik stiprina pozicijas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.04 19:32

Politologai ragina peržiūrėti tiesioginių merų rinkimų tvarką, nes tikslas neleisti mero poste užsibūti dešimtmečius, nepasiektas. Kai kuriuose miestuose renkami tiesiogiai ilgamečiai merai tik dar labiau stiprina savo pozicijas, todėl siūloma svarstyti galimybę įvesti merams kadencijas.

Suskaičiavus biuletenius aiškėja, kad rinkėjai įpročių nekeičia: antrą kartą Lietuvoje tiesiogiai rinkdami merus, gyventojai kai kuriuose miestuose tik dar labiau leido įtvirtinti vienos asmenybės dominavimą. Politologų vertinimu, tai rodo, kad žmonės mėgsta asmenybes, kai kurie merai rinkti net ir žinant apie jų problemas su teisėsauga.

„Ilgamečiams vadovams atskiruose miestuose ir rajonuose gali būti netgi lengviau, nes jie tampa tokiais aiškiai identifikuojamais šeimininkais. Mane renkate, aš atsakingas už tai, aš atitinkamai garantuoju rezultatą ir žmonės iš inercijos toliau remia tą  patį žmogų. Tai mes matome Druskininkų atveju, greičiausiai Kaunas irgi gali tapti panašią istoriją“, – LRT TELEVIZIJAI sako politologas Tomas Janeliūnas.

Ekspertai sako, kad didžiųjų politinių partijų baimės dėl tiesioginių merų rinkimų pasitvirtino: vietos lyderiai nuo jų nusisuka ir savo pozicijas stiprina rinkimams kurdami komitetus.

Žinios

„Galbūt reikia reglamentavimą stiprinti, nes komitetai neturi tokio atskaitingumo, kokį turi politinės partijos ir jos yra iš tikrųjų labai griežtai reglamentuojamas visais požiūriais, finansinių atsiskaitymo ir taip toliau. O komitetai ryškėja kaip plaštakės: atsirado, paskraidė ir numirė“, – LRT TELEVIZIJAI teigia politologė Jūratė Novagrockienė.

Politologas Vytautas Dumbliauskas siūlo pradėti svarstyti apie merų kadencijų įvedimą.

„Tada pasibaigtų tokie fenomenai, kaip, sakykime, Druskininkų amžinasis meras. Gal tada būtų pagyvinama visa aplinka, politinė jėga ir atsirastų nauji lyderiai. Kita vertus, tie merai negalėtų naudoti administracinių resursų, o jis yra tarsi galios šaltinis. Kai jis valdo daug metų, atsiranda jo ištikimų žmonių, pataikūnų sluoksnis, jis lemia darbo vietas, šeimų gerovę ir visa kita. Kai kurie šeimomis dirba savivaldybėse. Tad manau, kad būtų toks sukrėtimas“, – mano jis.

Pasak T. Janeliūno, vienintelė išeitis – bendruomenių stiprinimas, nes tik ten gali atsirasti tinkamų konkurentų.

„Iš Vilniaus niekas neatvažiuos ir nepasakys, kad aš esu gražesnis. Todėl, kol nesustiprės vietos bendruomenės, kol nebus opozicijos kontrolės tiems patiems įsitvirtinusiems „vadukams“, tol turbūt sudėtinga kalbėti apie kažkokią didesnę kaitą“, – aiškina politologas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė išplatintame pranešime pabrėžia, kad prieš ketverius metus pirmą kartą tiesiogiai išrinkti merai žmonių nenuvylė: dauguma jų perrinkti arba su gerais rezultatais pateko į antrąjį turą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.