Lietuvoje

2019.03.04 06:30

Tomaševskis tikina nežinojęs, kad LLRA-KŠS naudoja Bažnyčią rinkimų agitacijai

Joana Lapėnienė, Aina Mizgirdė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.03.04 06:30

Per rinkimus esami ir būsimi politikai visaip agituoja balsuoti už juos: fotografuojasi su žinomais žmonėmis, kartais su šakėmis, kartais su lėktuvais, kartais žiurkes gaudo ir jas degina, visi klausosi žmonių bėdų ir, žinoma, žada. Vieni – tramvajų, kiti – tiltą, vieni – gerovę, antri – dėmesį, treti - pokyčius ir t. t. Kartais pažadai tokie, kad niekada nebus įgyvendinti. Kartais reklamos peržengia ribas, ne įstatymų, moralines.

Pavyzdžiui, kai imama savintis Bažnyčią ir naudotis ja savo reklaminėse kampanijose. LRT TELEVIZIJOS laidai „Savaitė“ aukšto rango Bažnyčios hierarchas sakė, kad Bažnyčia neturi savo simpatijų ar antipatijų, ji visiems linki gero neišskirdama nė vieno žmogaus ar partijos. Tačiau ir šįkart savivaldos rinkimuose Bažnyčios tarnai ir jos įvaizdis buvo panaudoti agitacijai.

Radviliškio bažnyčios dekanas kunigas Tadas Rudys padėkojo „ponui Antanui už meilę Dievui ir žmogui, už ištikimybę šeimai, rūpestingumą tarnyboje, už viltingą žingsnį į sunkumus, už neįkainojamas pamokas, už nemeluojamą draugystę“.

Šią padėką į savo „Facebook“ paskyrą įsikėlė Radviliškio mero poste likti siekęs Antanas Čepononis. Tai padarė per patį rinkimų agitacijos įkarštį, todėl sulaukė priekaištų ne tik iš žiniasklaidos. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis politikui priminė, kad Vyskupų konferencija dvasiškius ragina nesivelti į rinkimų agitaciją.  

„Mums brangūs visi žmonės. Mes esame skirti visiems žmonėms ir, kaip sakydavo arkvyskupas J. Matulaitis palaimintasis, visus mes turime įkelti į dangų. Todėl neturime jokių simpatijų nei antipatijų. Visiems linkime gero ir trokštame darbuotis vardan tos Lietuvos“, – sakė E. Burtulis.

A. Čepononis kunigo padėką pašalino, tačiau sako nesuprantąs, kodėl dvasininkas negali paremti krikščioniškąsias vertybes puoselėjančios partijos nario.

„Bažnyčia ir Valstybė yra atskirti. Ir ateityje tokių dalykų mes nedarysime vien dėl to, kad nepasijustų kunigas nepatogiai, kad nereikėtų apie tai kalbėti viešose erdvėse. Bet jeigu žmogiškąja prasme, tai vėlgi, čia kiekvieno reikalas. Tas pats kunigas, tas pats tikintysis gyvena toje pačioje valstybėje ir jeigu tai būtų kalbinta ir raginta „ateikite balsuoti už tą ir tą“, tai tikrai jau negerai“, – teigė A. Čepononis.

Eugenijus Bartulis, BNS nuotr.

„Tepadeda mums Dievas. Tai žodžiai, kuriais LLRA-KŠS lydi ir kasdien ir per šventes ir einant į naujus rinkimus“ – šiais žodžiais prasideda politinė Lenkų rinkimų akcijos–Krikščioniškų šeimų sąjungos rinkimų reklama, skirta Vilniaus rajono ir sostinės rinkėjams.

Reklamos klipai yra oficialioje partijos svetainėje. Užrašas skelbia, kad reklama bus apmokėta iš partijos politinės rinkimų kampanijos sąskaitos. Klausiamas, ar prašė Bažnyčios vadovybės leidimo politinei reklamai naudoti vaizdus iš mišių, partijos lyderis Valdemaras Tomaševskis ginasi nieko nežinąs.

„Aš neruošiu jokių reklamų. Mes savo rinkimų kampaniją pradedam nuo šv. Mišių ir kartais jos yra filmuojamos“, – sakė V. Tomaševskis.

Jis tikino to, kas patalpina partijos svetainėje nematęs: „Aš to nemačiau. Kiekvieną dieną nežiūriu.“

Agitaciniame klipe – sostinės Šventosios Dvasios bažnyčioje mišios, kuriomis partija pradeda rinkimų kampaniją ir visa jos vadovybė priima šventąją Komuniją.

Matome, kad į rinkimų kovą mestas intymiausias santykio su Dievu momentas, kai per pačią Mišių kulminaciją tikintysis iš kunigo rankų priima palaimintąją Duoną. 

Vis dėlto paklaustas, ar tai buvo suderinta su Bažnyčia, V. Tomaševskis toliau tvirtino jokių panašių vaizdų nematęs.

Rusakalbei auditorijai skirta politinė reklama skelbia, kad LLRA ir Rusų aljanso koalicija patikrinta laiko ir vienija krikščioniškas vertybes išpažįstančius žmones. Matome Vilniaus stačiatikių vienuolyno pastatų, mišių Vilniaus Aušros vartuose vaizdus. Bene vienintelės šios politinės koalicijos reklamą transliavęs Pirmasis Baltijos kanalas („Pervyj Baltijskij Kanal“) retransliuoja Kremliaus kontroliuojamų Rusijos televizijų laidas.

Lenkų rinkimų akcija skelbiasi atstovaujanti visoms tautinėms bendrijoms. Jei tai tiesa, tarp jų – ne vien katalikai ar stačiatikiai. Yra ir musulmonų tikėjimą išpažįstančių  totorių. Tyrėjų duomenimis, tarp Lietuvos rusų ir lenkų milžiniški skirtumai.

Ainė Ramonaitė, BNS nuotr.

„Žvelgiant į rusų bendrijos Lietuvoje religingumą, mes matome, kad yra milžiniški skirtumai su lenkais. Apie pusė rusų tautybės žmonių iš viso nevaikšto į bažnyčią ir tai jiems visiškai svetima. Yra toks pavojus, kad šitą dalį gali visiškai atstumti arba jos, paprastai sakant, nepritraukti. Iš kitos pusės, pagrindinis tikslas šitaip daryti – mobilizuoti savus rinkėjus, nes jų elektoratas gali būti ne taip labai plačiai išplitęs“, – komentuoja Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto daktarė Ainė Ramonaitė.

Anot politologo Marijušo Antonovičiaus, partijos lyderių agitacija nuo altorių greičiausiai siekiama nukreipti rinkėjų dėmesį nuo ne visada sėkmingos Lenkų rinkimų akcijos veiklos: „Visi šie dalykai iš dalies yra prisidengimas, bandymas pridengti savo nepasiekimus. Jeigu jie nori savo intymaus gyvenimo, dvasinio gyvenimo epizodais dalintis su rinkėjais, tai yra jų teisė.“

Bažnyčiose galima išvysti įvairiausių politikų veidų, tačiau vargu ar kuri viena partija turi moralinę teisę savireklamai savintis tai, kas jai nepriklauso – tikėjimą.

„Tai ciniškas požiūris. Vertybinis požiūris – tam tikri dalykai turėtų būti šventi, neliečiami. Tai yra tam tikra prasme švento dalyko profanacija ir suvedimas į kažkokius politinius interesus politinėje kovoje. Kai mes tampame tuo, kas mus tarsi turėtų vienyti, tam tikra prasme suburti į savo kamputį, tai tampa neskanu ir tai tampa cinišku požiūriu į tai, kad visa tai, kas man naudinga, gal bus galima parduoti masėms, netgi sakyčiau, negerbiant rinkėjo“, – sako Vilniaus politikos analizės instituto analitikas Donatas Puslys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt