Lietuvoje

2015.09.08 13:45

D. Grybauskaitė: JAV buvo ir yra svarbiausia Lietuvos partnerė užtikrinant regiono saugumą

ELTA 2015.09.08 13:45

Dvišalius Lietuvos ir JAV santykius, Šiaurės ir Baltijos šalių regiono saugumo klausimus bei tarptautines aktualijas Prezidentė Dalia Grybauskaitė aptarė su į Vilnių atvykusiu JAV Valstybės sekretoriumi Johnu Kerry.

Dvišalius Lietuvos ir JAV santykius, Šiaurės ir Baltijos šalių regiono saugumo klausimus bei tarptautines aktualijas Prezidentė Dalia Grybauskaitė aptarė su į Vilnių atvykusiu JAV Valstybės sekretoriumi Johnu Kerry.

Pasak Prezidentės, praeitą savaitę susitikime Vašingtone su JAV Prezidentu Baracku Obama buvo pradėtas naujas Baltijos šalių ir JAV strateginio bendradarbiavimo etapas, apimantis ypač svarbius saugumo ir gynybos klausimus, taip pat energetinio, kibernetinio ir ekonominio bendradarbiavimo aktualijas.

Prezidentės teigimu, tai reiškia dar didesnį JAV dėmesį regionui ir Lietuvai bei didesnes saugumo garantijas žmonėms.

„JAV buvo ir yra svarbiausia Lietuvos partnerė ir sąjungininkė užtikrinant regiono saugumą. Lietuvos ir Baltijos šalių kaimynystėje didėja kariuomenės ir ginkluotės skaičius, vykdomi intensyvūs kariniai mokymai. Todėl NATO pratybos ir realus buvimas regione yra ypač svarbūs. Viso Šiaurės ir Baltijos šalių regiono saugumas yra bendras Lietuvos ir JAV interesas“, – sakė Prezidentė.

Lietuvos, Latvijos, Estijos ir JAV Prezidentų pasirašytoje politinėje deklaracijoje pabrėžiama, kad JAV tvirtai palaiko Baltijos šalių nepriklausomybę, suverenumą ir teritorinį vientisumą. Taip pat konstatuojama, kad JAV ir Europos saugumas yra neatsiejami.

Mūsų šalių bendradarbiavimas NATO, pasak Prezidentės, yra kaip niekada intensyvus. Jau šį rudenį pagal NATO kolektyvinės gynybos sutartį vyks didelio masto pratybos „Steadfast Jazz“. Su JAV parama įsteigtas Branduolinio saugumo centras Medininkuose. JAV prisidėjo, kad Vilniuje atidarytas Energetinio saugumo centras būtų akredituotas kaip NATO kompetencijos centras.

Lietuvos vadovės susitikime su J. Kerry taip pat aptarti energetinio, kibernetinio saugumo klausimai, santykiai su Rytų partnerystės šalimis ir Rusija, ekonominis bendradarbiavimas ir Europos Sąjungos derybos su JAV dėl Transatlantinės prekybos sutarties.

Šeštadienį J. Kerry taip pat susitiks su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi. Šio susitikimo metu ketinama aptarti padėtį Artimuosiuose Rytuose, Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai klausimus.

Dviejų dienų vizito metu J. Kerry dalyvaus Vilniuje surengtame neformaliame ES užsienio reikalų ministrų susitikime (Gymnich).