Lietuvoje

2019.03.01 20:10

Smetonos dvarui atstatyti vis dar trūksta lėšų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.01 20:10

Šie metai paskelbti pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos metais. Ukmergės savivaldybėje, Smetonos dvarvietėje baigiamas tvarkyti dvaro parkas, netrukus atsidarys istorinė Smetonos pirtis ant Lėno ežero kranto, o vasarą po ežerą plaukios laivai. Tačiau savivaldybės teigimu, jai vienai net ir su europinėmis lėšomis sunku sutvarkyti visą dvarvietę.

Jei ne Europos Sąjungos fondų skirti beveik du milijonai eurų, A. Smetonos dvaras ir buvęs kumetynas stūksotų apgriuvę ligi šiol. Jei ne trys šimtai tūkstančių eurų europinių ir savivaldybės lėšų, dvaro parkas nebūtų tvarkomas, nebūtų nutiesti takai. Tačiau didžiulėje teritorijoje dar yra trisdešimt trys pastatai.

„Savivaldybė viena neįgali būtų ką nors nuveikti, jeigu ne valstybės ir ES fondų parama. Manau, kad tokio objekto kaip pirmo prezidento vasaros rezidencijos ar Užugirio kiemo be priežiūros ir be dėmesio vyriausybė nepaliks“, – LRT TELEVIZIJAI sako Ukmergės kraštotyros muziejaus direktorė Vaidutė Sakolnikienė. Pasak jos, daugiau turistų į dvarą turėtų pritraukti ant Lėno ežero kranto baigiama restauruoti istorinė pirtis.

Savivaldybei sunkiai sekėsi rasti buvusį kumetyno, kuriame įrengtas viešbutis ir restoranas, nuomininką, ir tik per teismą pavyko išsireikalauti sumokėti savivaldybei skolą.

Ukmergės savivaldybės investicijų ir užsienio skyriaus specialistė Lina Kasmauskienė teigia, kad pastatų išlaikymas yra per brangus. Vietovė pakankamai atoki. Nors lankytojų yra, jų srautas nepakankamas.

Į šį objektą nepabijojęs investuoti  verslininkas iš Birštono Vladas Raišys žada turistus penkiais laivais plukdyti po Lėno ežerą. Žmonės galės net pernakvoti ant vandens. „Jeigu sugebėsime organizuoti pramogas ant vandens, rengti profesines šventes, kitokius renginius, nebankrutuosime“, – įsitikinęs jis. 

Smetonos dvarvietei vis dar ieškomas koncesininkas, kuris savo lėšomis atgaivintų visą teritoriją ir pritrauktų turistų. Jam neatsiradus, viską tektų daryti pačiai savivaldybei.

Plačiau apie tai – Zinaidos Paškevičienės, Rūtos Lankininkaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.