Lietuvoje

2019.03.01 15:06

Merų rinkimai trijuose didmiesčiuose: favoritai, didžiausios intrigos ir prognozė antrajam turui

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2019.03.01 15:06

Trečiadienį startavo išankstiniai savivaldybių merų rinkimai, didžioji dalis rinkėjų prie balsadėžių ateis sekmadienį, o kandidatai dalyvauja finaliniuose debatuose, paskutiniais argumentais siekdami rinkėjų palankumo.  

LRT.lt pasidomėjo trijų šalies didmiesčių – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos mero rinkimais, ko tikėtis, taip pat kalbinti ekspertai pateikė prognozę, kurie kandidatai, tikėtina, susigrums lemiamą rinkimų dieną antrajame ture, o kas, galbūt, pergale mėgausis jau kovo 3 dieną.

Vilnius: du akivaizdūs favoritai ir juodasis arkliukas iš „valstiečių“ gretų

Šiais metais prie starto linijos dėl šalies sostinės mero posto susigrumti nusprendė net 17 kandidatų, iš kurių bent dalį galime pavadinti politikos sunkiasvoriais.

Tiesa, Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Virgis Valentinavičius sako, kad šiais metais į Vilniaus mero postą veržiasi daugiau kandidatų nei jų iš tiesų reikia.

R. Šimašius ir A. Zuokas greičiausiai vėl susikaus antrajame ture, E. Blaževič, E. Genio/LRT nuotr.

„Bendras skaičius per didelis, o gerų kandidatų per mažai, tačiau tai ne pirmas toks kartas. Mano galva, labai aiškūs favoritai yra Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas“, – trumpai favoritus įvardijo V. Valentinavičius, čia pat pridūręs, jog šiuose rinkimuose galima sulaukti ir netikėto pasirodymo iš „valstiečių“ kandidato Virginijaus Sinkevičiaus.

Politologo teigimu, pastarojo geras pasirodymas pirmajame ture būtų indikacija, jog „valstiečių“ dauguma teigiamai veikia rinkimus Vilniuje.

Kad didžiausi konkurentai šių metų rinkimuose bus R. Šimašius ir A Zuokas išskyrė ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė, kurios teigimu buvęs Vilniaus meras šiemet itin daug investavo į viešuosius ryšius.

„Tai visais laikais buvo A. Zuoko arkliukas, jis juo ir naudojosi. Kaip pavyks rinkimuose, matysime“, – sakė R. Urbonaitė.

Kitus kandidatus vertina skeptiškai

LRT.lt kalbinti politologai sutarė, jog R. Šimašius ir A. Zuokas – du politikai, kurie greičiausiai susigrums antrajame ture, likusieji – antrojo ešelono veikėjai, turintys kitų tikslų šiuose rinkimuose.

MRU docentas V. Valentinavičius gana skeptiškai įvertino konservatorių kandidato Dainiaus Kreivio galimybes, tai, anot politologo, „ne pati geriausia kandidatūra, kurią galėjo pasiūlyti partija“.

„Konservatorių rinkimų kampanija yra ganėtinai silpna, o pats Kreivys iš partijos nesulaukia didesnės pagalbos, todėl jo šansus vertinčiau kukliau“, – sakė V. Valentinavičius.

Į rinkimus netikėtai kandidatūrą išsikėlusį Viktorą Uspaskichą politologas vertina per kitokią prizmę – tai Darbo partijos vedlio bandymas statyti pamatus būsimuose rinkimuose į Europos Parlamentą.

„Uspaskichas sprendžia uždavinį neapsigėdinti šiuose rinkimuose, nelikti su nuliu ir tai yra politiko plano dalis grįžti į Europos Parlamentą“, – sakė V. Valentinavičius.

Kalbintų politikos ekspertų manymu, visi kiti kandidatai labiau bandys pasitikrinti savo ir partijos galimybes, o didesnius tikslus kels ties miesto taryba, kur gali įsitraukti į koalicijos formavimo peripetijas.

Politologų verdiktas: rinkimuose sulauksime 2015-ųjų dežavu – antrajame ture susikaus dabartinis miesto vadovas R. Šimašius ir buvusi Vilniaus galva A. Zuokas.

Kaunas: ar miestas merą turės jau šį sekmadienį?

Didmiestis, kuriame intriga, ko gero, yra vienintelė – kokia persvara savo oponentus sutriuškins dabartinis meras Visvaldas Matijošaitis.

Tam pritarė abu LRT.lt kalbinti politologai. Įdomu tai, kad prieš ketverius metus Kauno mero posto siekė net 16 kandidatų, tuo metu 2019-ųjų rinkimuose varžysis gerokai menkesnis, 7 kandidatų, skaičius. Panašu, jog didžiosios šalies politinės partijos šiuose rinkimuose Kauną nusprendė palikti dar vienai V. Matijošaičio kadencijai.

V. Matijošaitis, BNS nuotr.

„Mano nuomone, kandidatė į merus iš konservatorių pusės (Jurgita Šiugždinienė – LRT.lt past.) yra stipresnė nei partijos iškelta Kreivio kandidatūra Vilniuje. Konservatoriai privalo kovoti už savo tvirtovę, žinoma, per šiuos rinkimus to padaryti nepavyks, tačiau intriga ta, ar konservatoriams pavyks atsikovoti kažkiek teritorijos“, – LRT.lt sakė V. Valentinavičius, kuris siūlė po rinkimų atkreipti dėmesį į tarybos sudėtį, ar ir ten išliks V. Matijošaičio vadovaujamo komiteto dominavimas.

Panašią nuomonę išsakė ir R. Urbonaitė, kurios manymu, dėl mero pozicijų viskas ganėtinai aišku, įdomus aspektas bus tas, ar V. Matijošaitis sugebės mobilizuoti rinkėją jau pirmajame ture ir kaip vėliau formuosis tarybos koalicijos.

„Dėl mero rinkimų atotrūkis bus labai didelis, o intriga yra kaip partijoms pasiseks sąrašų lenktynėse. Meras yra viena, o koalicija – tai visiškai kitas dalykas“, – sakė R. Urbonaitė.

Politologų verdiktas: Dvi intrigos – ar V. Matijošaitis meru taps jau sekmadienį ir ar „Vieningas Kaunas“ dominuos taryboje.

Klaipėda: miestas, kur vyks viena aršiausių kovų visoje Lietuvoje

Šiais metais iššūkį dabartiniam Klaipėdos merui Vytautui Grubliauskui pasiryžo mesti gana stiprūs kandidatai, tarp kurių – parlamentarai, taip pat Klaipėdos valstybinio jūrų uosto vadovas bei miesto tarybos nariai.

„Bus intensyvūs ir atkaklūs rinkimai Klaipėdoje. Greičiausiai sulauksime antrojo turo, kuriame susigrums suskilę liberalai – Simonas Gentvilas ir dabartinis meras Vytautas Grubliauskas“, – taip apie kovą dėl miesto mero posto kalbėjo V. Valentinavičius.

Klaipėdoje dėl mero posto nusimato nuožmi kova, E. Blaževič/LRT nuotr, BNS nuotr.

Politologą nustebino, kad mero posto siekti nusprendė Klaipėdos uosto vadovas Arvydas Vaitkus, ypač po pastarųjų savaičių skandalingų istorijų, be to, anot jo, keista, kad valstybinės įmonės vadovas veržiasi į miesto politiką.

Anot MRU docento, V. Grubliausko Klaipėdoje ir R. Šimašiaus pergalės Vilniuje atveju, realu, jog šalyje gali pradėti formuotis naujas liberalios politinės jėgos judėjimas.

Drąsiai baigties dėl Klaipėdos miesto mero batalijų nesiryžo spėti ir MRU lektorė R. Urbonaitė, kurios teigimu, tai vienas sunkiausiai prognozuojamų rinkimų taškų šiais metais.

„Klaipėda yra sunkiai nuspėjama, iš esmės, turime keturis lygiaverčius kandidatus. Nebūčiau drąsi spėdama, kas pateks į antrą turą. Grubliauskas turi nemažai šansų, tačiau likusio trejetuko pasiskirstymo prognozuoti praktiškai neįmanoma. Tas pats Vaitkus turėjo labai aktyvią rinkimų kampaniją, o štai konservatoriai su Bilotaite šiek tiek pavėlavo“, – LRT.lt sakė R. Urbonaitė.

Politologė atkreipė dėmesį į tai, jog Lietuvos rinkėjas pasižymi tuo, kad kartais gali būti labai neprognozuojamas, todėl lygiaverčių konkurentų akistatoje Klaipėdoje laukiama nuožmios kovos, o patiems kandidatams sekmadienio vakaras – su nežinios ir nerimo prieskoniu.

 „Dėl antrojo turo šiame mieste yra labai sunku kažką nuspėti, net nesiimčiau rizikuoti, kurie politikai susigrums lemiamoje kovoje“, – sakė MRU lektorė.

Politologų verdiktas: Visiškai nenuspėjama keturių lygiaverčių konkurentų akistata.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt