Lietuvoje

2019.02.28 20:01

Išankstiniame balsavime savivaldos rinkimuose – didesnis rinkėjų aktyvumas ir nemažai galimų pažeidimų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.28 20:01

Vyriausioji rinkimų komisija skelbia, kad per išankstinį balsavimą savivaldos rinkimuose pirmąją dieną savo valią pareiškė daugiau rinkėjų nei prieš 4 metus. Žmonės gausiai balsavo ir ketvirtadienį. Tačiau rinkimų komisija ir policija gavo nemažai pranešimų ir apie galimus pažeidimus.

VRK duomenimis pirmąją išankstinio balsavimo dieną balsavo 35 tūkst. rinkėjų – 5 tūkst. daugiau nei prieš 4 metus. Antrąją išankstinio balsavimo dieną Vilniaus savivaldybėje būriavosi dar daugiau žmonių nei vakar.

Balsuoti atėjo ir Tėvynės sąjungos kandidatas į Vilniaus merus Dainius Kreivys. Daugelis kandidatų į Vilniaus merus tą padarė jau vakar.

„Kaip sako graikų išmintis, į tą pačią upę du kartus neįbrisi, nes Vilnius yra kitoks“, – sakė D. Kreivys.

D. Kreivys, BNS nuotr.

Panašiu metu pasirodė ir socialdemokratų kandidatas Gintautas Paluckas.

„Svarbu, kas finišuos pirmas, o ne kas pradės. Mes tikrai nesijaučiam nė kiek prastesni“, – kalbėjo G. Paluckas.

Socialdemokratų lyderis sako, kad jų partijos stebėtojai, dirbantys visoje Lietuvoje, jau fiksavo ir rinkimų pažeidimų.

„Matome galimus pažeidimus ir mūsų stebėtojai sako išankstinio balsavimo metu Lazdijuose, Širvintose. Pažeidimai yra klasikiniai, tai yra mėginimas siūlyti pinigų už balsą. Paprastai tokios derybos vyksta su asocialiais asmenimis, kurie linkę parduoti, vyksta spaudimas ir įtakojimas balsavimo įstaigose, socialinėse, globos“, – pasakojo G. Paluckas.

G. Paluckas, BNS nuotr.

Dėl to, kad Lazdijuose į rinkėjai buvo po kelis vežami balsuoti automobiliais į vyriausiąją rinkimų komisiją kreipėsi ir valstiečių žaliųjų atstovai, tvirtinantys, kad rinkėjai galėjo būti veikiami balsuoti už dabartinį merą Artūrą Margelį. Su Arūnu Margeliu mums susisiekti nepavyko.

„Oficialaus pranešimo kaip ir neturim, turim ir tokią informaciją, ji yra tikrinama“, – teigė Viešosios policijos valdybos vyriausiasis tyrėjas Vaidas Giršvildas.

Gyventojai dėkoja už nemokamus saveikatos patikros akcijos „Išsaugokime vyrus“, kurią globoja Ramūnas Karbauskis, tyrimų rezultatus – tokius vaizdus socialdemokratų atstovai nufilmavo Druskininkuose įsikūrusiame „valstiečių“ atstovės Seime Virginijos Vingrienės ir šios partijos kandidato į merus Donato Mizaro biure.

Alytaus apygardos rinkimų komisija, „valstiečių“ kandidatą į Alytaus rajono merus Aurimą Truncę pripažino netiesiogiai papirkinėjus rinkėjus. Šis dalijosi informacija apie „Agrokoncerno“ finansuojamą nemokamą sveikatos patikrą ir taip galimai papirkinėjo rinkėjus

Visus atsakymus vyriausioji rinkimų komisija žada tik po rinkimų.

„VRK yra gavusi nemažai skundų dėl autobusiukų, ir kadangi šią savaitę vyksta ir išankstinis balsavimas, komisijos posėdžiuose mes neturim klausimų su galimais pažeidimų tyrimais. Bet kitą savaitę jau mes kompleksiškai tuos klausimus išspręsim. VRK gauna šimtus įvairių skundų, paklausimų ir turbūt visko ištirti neįmanoma, bet tiriame. Iki rezultatų tvirtinimo ar tarpinių, ar tai galutinių, turime ištirti visus skundus, kurie galėtų vienaip ar kitaip įtakoti rinkimų rezultatus“, – kalbėjo Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė.

VRK pirmininkė sako, kad gavo skundų ir dėl rinkėjų papirkimo Trakuose.

„Tai tokia ta ir informacija, kad viešojoje erdvėje paskelbta, o oficialiai su pareiškimu į policiją niekas nesikreipė. Mes turim tradicinį atvejį, kad apie tai rašo žiniasklaida, kalba viešoje erdvėje, bet kad tas žmogus ateitų, pasakytų ir patvirtintų, kol kas tokio dalyko negauta. Tai tas ir tyrimas toks“, – pasakojo V. Giršvildas.

VRK pirmininkė sakė, kad dar trečiadienį Kauno rinkimų komisija turėjo nuspręsti, ar rinkimų įstatymus pažeidė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, į balsavimo kabiną užėjęs su drauge. Pagal įstatymus balsavimas yra slaptas.

V. Matijošaitis, BNS nuotr.

„Sprendimas toks yra: reikia atlikt tyrimus, kadangi ne visi komisijos nariai matė. Aš savavališkai negaliu priimt sprendimo. Yra pas mus teisininkai, jie nuspręs kartu su mumis“, – sakė Kauno miesto rinkimų komisijos pirmininkė Elena Skirmantienė.

Policija sako, pranešimų apie pažeidimus skaičius nuo ankstesnių rinkimų iš esmės nesiskiria.

Plačiau apie tai – Kristinos Jackūnaitės ir Loretos Mačiulienės reportaže.

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Testas dėl COVID-19. Asociatyvi nuotr.
5

Lietuvoje

2021.04.13 15:25

LRT trumpai. Ministerija paaiškino, kaip testuosis mokytojai: kas kiek laiko, kur registruotis, ką daryti, kai testo atsisakoma

atnaujinta 11.49; beveik pusė abiturientų pasiskiepijo arba jau yra persirgę
5
Vilija Blinkevičiūtė
10

Lietuvoje

2021.04.13 18:25

Blinkevičiūtė perspėjo socdemus: jei susvyruosime, būsime vėl „apženyti“ su konservatoriais

LSDP pakeitė pirmininko rinkimų datą; atnaujinta 21.28
10
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5