Naujienų srautas

Lietuvoje2019.02.27 10:42

Prezidentė apie antrąją bylą dėl CŽA kalėjimo: tai yra grynai vyriausybės įsipareigojimai

ELTA 2019.02.27 10:42

Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad dėl antrosios bylos Europos Žmogaus Teisių Teisme dėl neteisėto Arabijos piliečio kalinimo slaptame amerikiečių kalėjime Lietuvoje turi spręsti vyriausybė, kad tai yra vyriausybės įsipareigojimai daryti išvadas ir priimti atitinkamus sprendimus.

„Mes jau turime pavyzdį, kaip mes elgėmės, manau, kad vyriausybė darys išvadas ir sprendimus. Tai yra grynai vyriausybės įsipareigojimai“, – teigė prezidentė D. Grybauskaitė.

EŽTT Lietuvos vyriausybei perdavė Saudo Arabijos piliečio Mustafa Ahmed Adam al–Hawsawi peticiją prieš Lietuvą, kurioje pareiškėjas skundžiasi dėl kankinimų ir laisvės apribojimų, patirtų specialioje Jungtinių Amerikos Valstijų Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) suėmimo ir tardymo programoje kovoje su terorizmu.

Anot pareiškėjo, jis esą buvo perkeltas į Lietuvoje veikusį slaptą CŽA kalėjimą ir čia buvo laikomas nuo 2005 m. iki 2006 m. kovo 25 d., kai CŽA slaptasis kalėjimas tariamai buvo uždarytas dėl negalėjimo suteikti būtinąją medicinos pagalbą.

Šioje byloje EŽTT pasiūlė šalims sudaryti taikų susitarimą. Jei iki kovo 22 d. taikus susitarimas nebus pasiektas, Lietuvos vyriausybė turės per 6 savaites pateikti atsakymus į bylos šalims suformuluotus klausimus.

Pasak teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, artimiausiu metu vyriausybė apsvarstys šį klausimą ir priims sprendimą.

Pareiškėjas Al-Hawsawi buvo pateikęs skundą EŽTT ir prieš Lenkiją dėl galimo kalinimo šioje šalyje veikusiame CŽA kalėjime. Tačiau išslaptinus daugiau CŽA dokumentų, paaiškėjo, kad pareiškėjas tuo metu buvo kalinamas Afganistane. Todėl ši byla buvo išbraukta iš EŽTT bylų sąrašo.

ELTA primena, kad praėjusių metų gegužės 31 d. EŽTT sprendimu „Abu Zubaydah prieš Lietuvą“ nustatė, kad Lietuva pažeidė Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos reikalavimus dėl kankinimo uždraudimo, teisės į laisvę ir saugumą, teisės į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą ir teisės į veiksmingas teisinės gynybos priemones byloje dėl Lietuvos bendradarbiavimo JAV Centrinės žvalgybos agentūros vykdytoje slaptoje vadinamųjų „aukštos vertės sulaikytųjų“ programoje.

Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo Lietuvą išmokėti 130 tūkst. eurų palestiniečiui Abu Zubaydahui. Jis šiuo metu kali Gvantanamo bazėje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi