Lietuvoje

2019.02.27 10:32

Vilnius atšaukė gripo epidemiją

LRT.lt 2019.02.27 10:32

Trečiadienį gripo epidemija atšaukta Vilniaus miesto savivaldybėje. Antradienį gripo epidemiją atšaukė Mažeikių, Šalčininkų, Alytaus, Jonavos ir Telšių rajonų savivaldybės.  Iš viso šį gripo sezoną epidemiją buvo paskelbusios 32 šalies savivaldybės iš 60, sakoma pranešime spaudai.

Gripo epidemiją paskelbė Prienų, Ukmergės, Ignalinos, Kėdainių, Jonavos, Telšių, Lazdijų, Kaišiadorių, Panevėžio, Šalčininkų , Radviliškio, Klaipėdos, Šilutės, Trakų, Mažeikių, Rokiškio, Kauno, Švenčionių, Alytaus, Joniškio, Kretingos, Akmenės, Raseinių rajonų, Panevėžio, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos, Vilniaus, Alytaus, Šiaulių, Klaipėdos, Vilniaus, Alytaus miestų ir Elektrėnų, Visagino ir Kazlų Rūdos savivaldybėse.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) Lietuvoje mažėja trečią savaitę iš eilės.

2019 m. vasario 18–24 dienomis bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 80,7 atvejų 10 tūkst. gyventojų. 2018 m. tuo pačiu metu sergančiųjų buvo daugiau – 123,5 atv./10 tūkst. gyventojų.

Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų 8–ąją savaitę registruotas Utenos administracinėje teritorijoje, didžiausias – Kauno administracinėje teritorijoje.

8–ąją metų savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti 126 asmenys, iš kurių – 20 vaikų iki 2 m., 46 vaikai – 2–17 m. amžiaus grupėje ir 60 suaugusiųjų. Intensyviosios terapijos skyriuje gydomi 9 asmenys, iš kurių – 3 vaikai ir 6 suaugę asmenys. Ligoninėje gydytos 2 nėščiosios.

2018–2019 m. gripo sezono metu užregistruoti 22 mirties nuo gripo atvejai.

Skiepai – efektyviausia apsauga nuo gripo

Pasaulio sveikatos organizacija skiepus pripažįsta veiksmingiausia gripo specifine profilaktikos priemone.

Skiepai apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepijimasis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra pati veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė.

Gripo vakcina rekomenduojama pasiskiepyti rudens–žiemos laikotarpiu, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai, kovai su gripo virusu.

Kokiems rizikos grupių asmenims rekomenduojama skiepytis kiekvieną gripo sezoną?

  • 65 m. ir vyresniems asmenims;
  • nėščiosioms;
  • asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose; 
  • asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams

Gripo virusas, skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Dažniausios gripo komplikacijos: plaučių uždegimas, sinusitas, miokarditas (širdies raumens uždegimas), gali atsirasti inkstų uždegimas ar laikinai sutrikti smegenų funkcijos. Vyresniems žmonės gali paūmėti lėtinės ligos.