Lietuvoje

2019.02.27 10:04

Vilniuje ir Kaune – iš anksto balsuoti norinčių rinkėjų eilės

BNS2019.02.27 10:04

Šimtai žmonių trečiadienio rytą atėjo į miestų savivaldybes, kad iš anksto atiduotų savo balsą tarybų ir merų rinkimuose.

Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybėse dar prieš oficialią balsavimo pradžią nusidriekė keliasdešimties žmonių eilės, pranešė BNS žurnalistai. 

Kai kuriems rinkėjams klausimų sukėlė naujovės – šiemet balsavimo kabinos yra be užuolaidų, balsadėžės – ne skaidrios, o užklijuotos matine lipnia juostele.

„Žmonės jau pradeda rinktis, visi nori ateiti prieš darbą“, – BNS sakė sostinės savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Eugenija Ibianskienė.

Ji prognozavo, kad dar daugiau žmonių prie balsadėžių ateis ketvirtadienį, antrąją išankstinio balsavimo dieną.

44-erių mokytojas Mindaugas Balčiauskas po rinkimų tikisi, kad mieste sumažės transporto spūstys.

„Taip, jau esu apsisprendęs, už ką balsuoti. Turiu optimizmo, gal kamščiai sumažės mieste“, – BNS sakė vyras.

Tuo metu 57-erių viešojo sektoriaus darbuotoja Irena Jankauskienė teigė, kad galutinai apsispręs, už ką balsuoti, tik paėmusi biuletenį į rankas.

E. Blaževič/LRT nuotr.

„Buvau jau pasirinkusi partiją, už kurią balsuoti, bet pažiūrėjusi sąrašus išsamiau, pradėjau abejoti. Bet balsuosiu už partiją, man komitetai neatrodo patvarūs“, – sakė moteris.

22-ejų studentė Milda Pieškutė prie balsadėžės eina žinodama savo pasirinkimą bei tikina neapsisprendusi tik dėl konkrečių pasirinkto sąrašo politikų reitingavimo.

„Einu balsuoti, nes man atrodo, kad niekas už mane neturėtų valdžios išrinkti“, – teigė ji.

Išankstinio balsavimo procedūra – šiek tiek sudėtingesnė nei įprasto balsavimo, todėl Kaune komisijos nariai pastebimai dirbo lėčiau, pasitardami ir pratindamiesi prie naujos tvarkos bei atsiprašydami balsuojančiųjų, kad reikia ilgai laukti.

Drauge balsuoti atvykę kauniečiai 43-ejų Edvardas ir 38-erių Jovita atkreipė dėmesį, kad nuo ankstaus ryto kabinose nebuvo kandidatų sąrašų, todėl buvo sudėtinga Kauno sąrašo ieškoti didžiulėje knygoje, kurioje – visų savivaldybių kandidatai.

„Davė visos Lietuvos didelę krūvą ir ieškok, kur ten viskas. Yra nepatogu, būtų gerai, kad būtų Kauno miesto sąrašai“, – sakė Edvardas.

Pasak Jovitos, išsirinkti, už ką balsuoti, sudėtinga nebuvo.

„Kai turi savo favoritus nuo seno, už juos ir balsuoji. Tikėsimės, kad tie favoritai ir laimės“, – jai pritarė Edvardas.

Balsavimas iš anksto vyksta visų savivaldybių pastatuose trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 8 iki 20 valandos.

Trečiadienį iš anksto balsuos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Vilniaus mero postą išlaikyti siekiantis Remigijus Šimašius, taip pat Artūras Zuokas, antrai kadencijai kandidatuojantis Kauno vadovas Visvaldas Matijošaitis, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Trečiadienį prasideda ir balsavimas specialiuose paštuose, tai yra sveikatos priežiūros, socialinės rūpybos ar globos įstaigose, kariniuose vienetuose, bausmių vykdymo įstaigose, areštinėse, tardymo izoliatoriuose. Čia balsuoti galima iki penktadienio.

Nuo ketvirtadienio iki šeštadienio bus galima balsuoti namuose. Šia teise pasinaudoti gali neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi rinkėjai, taip pat sulaukę 70 metų ir vyresni, jeigu jie dėl sveikatos būklės patys negali atvykti rinkimų dieną į rinkimų apylinkę.

Rinkimų dieną sekmadienį balsavimas rinkimų apylinkėse prasidės 7 val. ir baigsis 20 valandą.

Vietos politikai rinkimuose varžosi dėl 1502 mandatų tarybose, iš jų 60 – dėl merų. Dėl sumažėjusio gyventojų skaičiaus šiemet renkama 22 tarybos nariais mažiau nei per praėjusius rinkimus. 

Dėl savivaldybės tarybos nario mandato varžosi per 13 tūkst. politikų, į merus kandidatuoja per 400 žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt