Lietuvoje

2019.02.25 12:46

A. Maldeikienė kandidatuos į Europos Parlamentą – kartu ima ir P. Poderskį

Iš kovos dėl prezidento posto pasitraukusi Seimo narė Aušra Maldeikienė nutarė dalyvauti Europos Parlamento (EP) rinkimuose – Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) registravo visuomeninį komitetą „Aušros Maldeikienės traukinys“. Rinkiminiame sąraše – ir dabartinis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis. 

Idėją kurti visuomeninį komitetą A. Maldeikienė teigė turėjusi seniai.

„Mano sprendimas remiasi labai paprasta prielaida – ar Lietuvoje pradės vystytis tos partijos, kurios siekia Europos Sąjungos dezintegracijos. Kai jos atsirado, sakiau, kad būtina dalyvauti, eiti. Reikia, kad kažkas pasakytų, kuo tai gresia Lietuvos nepriklausomybei“, – 15min teigė politikė.

„Tam, kad išliktų nepriklausoma Lietuva, Lietuva turi būti Europos Sąjungoje. Ir turi daryti viską, kad Europos Sąjungoje rastų savo vietą ne tik imdama ir reikalaudama kaip paauglys, o iš tikrųjų prisidėdama ir prie biudžeto, ir prie gynybinių strategijų“, – dėstė A. Maldeikienė, pridūrusi, kad Lietuva turi bandyti derinti JAV ir Europos interesus.

„Tas pleištas labai stiprėja“, – sakė ji.

Programa – proeuropietiška

Lietuva kaip ES narė, A. Maldeikienės manymu, reikalauja lėšų, o paprašyta prisidėti pati žaidžia.

„Lietuvos pozicija dabar labai dažnai yra tokia – Europos Sąjungos pinigai mums reikalingi, mes nediskutuojame, Europos Sąjunga mums vis daugiau ir daugiau skolinga, netgi kai Didžioji Britanija išeina iš Europos Sąjungos, mums visiems turi duoti tiek pat ar daugiau, nes mes nespėjame.

Tačiau kai mūsų prašo prisidėti, mes pradedame žaisti labai keistus žaidimus“, – aiškino parlamentarė.

Prezidento rinkimuose nedalyvauti nutarusi A. Maldeikienė tikino, kad jos programa į EP remsis tomis pačiomis gairėmis, kurias ji kėlė šalies vadovo rinkimų kampanijoje.

2018-ųjų spalį jas pristatydama politikė teigė, kad Lietuva yra integrali Vakarų civilizacijos dalis ir turi dalyvauti Vakarų vertybių gynyboje. Bendrystė su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis, A. Maldeikienės manymu, lems Lietuvos klestėjimą, jei bus perimtos geriausios patirtys.

Krizės akivaizdoje Lietuva, kaip teigė parlamentarė, turėtų palaikyti demokratines ES reformas ir aktyviai dalyvauti formuojant ES dienotvarkę.

„Lietuva privalo visomis išgalėmis palaikyti Europos Sąjungos tęstinumą, bet tuo pačiu metu mąstyti apie galimus ateities aljansus, jeigu dabartinė Sąjunga subyrėtų“, – dėstė ji.

Spėja, kad EP laukia pokyčiai

A. Maldeikienė tvirtino, kad ES yra absoliutus gėris – ypač žmogaus teisių srityje. Tiesa, ji pabrėžė, kad ES plėtrą laikas stabdyti.

„Aš manau, kad Ukrainai nėra jokių vilčių (tapti ES nare – 15min) iki to laiko, kol Ukraina pati nesusitvarkys. Tai yra labai korumpuota šalis. Tai yra šalis, kurią valdo vis dėlto oligarchinės grupės. Man atrodo, kad mes remdami Ukrainą ir padėdami jai turėtume garsiau kalbėti apie demokratinius procesus Ukrainoje“, – kalbėjo politikė.

Klausiama, kokioje EP frakcijoje įsivaizduotų savo darbą, A.Maldeikienė teigė, kad proeuropietiškoje, o kokioje tiksliai – pasakyti esą sunku.

„Aš, be abejo, eičiau į tą vietą, kur būtų visiškai aiškus proeuropinis laukas, kur būtų stengiamasi išsaugoti Europos Sąjungą ir išsaugoti ją, tegul nebūtinai griežto federalizmo, bet federalizmo pagrindu“, – dėstė politikė ir pridūrė nesanti griežto federalizmo šalininkė.

Ji teigė esanti tikra, kad EP formuosis nauji dariniai.

„Aš manau, kad šiuo metu be galo sudėtinga pasakyti, kaip atrodys Europos Parlamentas, nes visos apklausos rodo, kad apie trečdalį balsų gali gauti įvairios partijos, platformos, kurios kalbės apie tautų Europą. Rytų Europos atveju tai gali reikšti dezintegraciją – gali būti, kad mes liksime pakabintoje situacijoje lyg ir nebe Europos Sąjungos“, – dėstė A. Maldeikienė.

Sąraše – „asmenys, mąstantys plačiau“

Su ja į EP turėtų pretenduoti minėtasis P. Poderskis, Lietuvos neįgaliųjų forumo direktorė Henrika Varnienė, asociacijos „Nacionalinis aktyvių mamų sambūris“ atstovė Rasa Žemaitė, su Liberalų sąjūdžiu į Vilniaus savivaldybės tarybą išrinktas Markas Adamas Haroldas ir kiti.

P. Poderskis, BNS nuotr.

Sąrašas, anot A.Maldekienės, kurtas siekiant, kad jį sudarytų asmenys intelektualai.

„Žmonės, kurie gali mąstyti plačiau negu Lietuvoje įprasta. Jie turi savo viziją, savo pasaulio matymą, o ne vien tą, kurį suformuluoja ryšių su visuomene agentūros“, – kalbėjo politikė.

Sureitinguotas sąrašas, anot jos, bus paskelbtas kitą pirmadienį.

P. Poderskis: mane ES lygio politika labai mažai tedomina

Tarp komiteto narių įrašytas P. Poderskis 15min teigė su A. Maldeikiene ilgai bendradarbiaujantis, esantis komiteto steigėjų sąraše, ir jam, kaip piliečiui, esą būtų įdomu sudalyvauti EP rinkimuose.

Tiesa, jis tikina neturintis vilčių laimėti rinkimus.

„Nesitikiu nei kad mane rinks, nei kad išrinks, o juo labiau dar nesu užpildęs pareiškinių dokumentų ir nežinau, ar spėsiu tą iki trečiadienio padaryti. Be kita ko, Aušrai ir komitetui linkiu kuo didžiausios sėkmės“, – atsakyme 15min dėstė P. Poderskis.

Klausiamas, ką visgi pasirinktų – darbą EP ar administracijos direktoriaus pareigas Vilniaus miesto savivaldybėje, jei į jas bus siūlomas po savivaldos rinkimų – jis leido suprasti, kad pareigų nekeistų. 

„Net jeigu per kažkokį stebuklą mane išrinktų į ES parlamentą, tai labai abejoju, ar ten važiuočiau. Mane ES lygio politika labai mažai tedomina“, – pripažino jis.

Antrą kartą Vilniaus miesto meru siekiantis tapti Remigijus Šimašius yra sakęs, kad P.Poderskį savivaldybėje ir toliau norėtų matyti administracijos direktoriumi.

EP rinkimai Lietuvoje vyks gegužės 26-ąją. Rinkimų komitetų ir savarankiškų politinės kampanijos dalyvių registracijos laikas baigsis kovo 4 dieną.

EP rinkimuose be komiteto „Aušros Maldeikienės traukinys“ žada dalyvauti komitetai „Prezidento Rolando Pakso judėjimas“, „Prof. Dr. Stanislovo Tomo sąrašas“, „Susigrąžinkime Valstybę“ ir „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę!“.