Lietuvoje

2019.02.23 22:56

Bus kuriamas išnykusių kaimų žemėlapis

Sovietmečiu iš gyvenamųjų vietovių išbraukta beveik 6 tūkstančiai kaimų ir viensėdžių pavadinimų, nepriklausomybės metais išbraukti dar keturi. Šiuos metus seimui paskelbus Lietuvos vietovardžių metais, savivaldybės žada kurti išnykusių kaimų žemėlapius, pastatyti atminimo ženklus su senaisiais pavadinimais. Etnologai sako, kad tai – kultūros paveldo dalis, ir valstybė turi rūpintis jo išsaugojimu.

Devintą dešimtį pradėjęs Alfonsas Prakaitis – užsispyręs žmogus, vienas iš daugelio jau išnykusių kaimų gyventojų, kuriam pavyko atkurti gimtojo Galinių kaimo vardą. Susigrąžinęs žemę ir įsikūręs tėviškėje, jis ilgai mynė valdžiai ant kulnų, kad atkurtų kaimo vardą. Kol kas čia gyvena viena jo šeima.

Pasvalio rajone apie 400 kaimų, beveik 100 – nė vieno gyventojo. Tačiau kaimai gyvi žmonių atmintyje. Pasvalio rajonas  – vienas pirmųjų už europinius pinigus perbraižė vietovių žemėlapį, sutikslino vietovardžius.

Pasak Etninės kultūros globos tarybos pirmininkės Dalios Urbonavičienės, savivaldybės parengs vietovardžių interaktyvius žemėlapius, tačiau jie turėtų būti įtraukti į registrų centro kuriamą Regia žemėlapį.

Tarp institucinė darbo grupė, kuri dar nėra sudaryta, turėtų parengti vietovardžių išsaugojimo koncepciją ir priimti konkretų planą. Kol kas neaišku, kada šis darbas bus padarytas.

Plačiau apie tai – Skirmanto Pabedinsko ir Edvardo Špoko reportaže.