Lietuvoje

2019.02.23 10:12

Kandidatų į prezidentus reitingai: I. Šimonytė susigrąžino antrą vietą, S. Skvernelis – trečias

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.02.23 10:12

Kandidatų į prezidentus ekonomisto Gitano Nausėdos ir Seimo narės Ingridos Šimonytės reitingai pastarąjį mėnesį auga ir jie atitinkamai užima pirmą ir antrą vietas kandidatų į prezidentus reitinge. Tai rodo naujausia „Vilmorus“ apklausa. Trečioje vietoje su per mėnesį beveik nepakitusiu reitingu – premjeras Saulius Skvernelis.

Vykdant apklausą, jos dalyviams vis dar buvo pateiktas atviras klausimas apie galimus kandidatus į prezidento postą. Kaip paaiškina „Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys, tai buvo daroma todėl, kad vykdant apklausą vis dar nebuvo aišku, kas bus oficialūs kandidatai į prezidentus.

„Kai vyko apklausa, dar nebuvo to oficialaus sąrašo, kas dalyvaus rinkimuose. Tas sąrašas atsirado prieš kelias dienas, pirmadienį. [...] Kadangi sąrašo neturėjome, žmonių klausėme, kas galėtų būti pretendentais į prezidento postą. Tokia formuluote klausimas užduodamas jau daugiau kaip metus“, – LRT RADIJUI sako V. Gaidys.

Lyginant rezultatus matyti, kad pirmoje vietoje išlieka ekonomistas G. Nausėda. Jį kaip galimą prezidentą nurodo 27 proc. apklaustųjų. Sausio mėnesį jį paminėjo 23 proc. apklausos dalyvių.

Antroje vietoje rikiuojasi Seimo narė I. Šimonytė, kurios reitingas taip pat pakilo – sausį ją kaip galimą kandidatę nurodė 16 proc. apklaustųjų, dabar šis procentas pakilo iki 20 proc.

Trečioje vietoje – premjeras S. Skvernelis, kurio reitingas, lyginant su sausiu, išliko gana stabilus – ankstesnėje apklausoje kaip galimą prezidentą jį paminėjo 16 proc., vasarį – 17 proc. apklaustųjų.

„Šie trys kandidatai kaip ir anksčiau yra minimi apklausos dalyvių. Kiti kandidatai... jų yra daug. Čia ir 20 ar 30 galima priskaičiuoti, bet jie surenka gerokai mažiau. Ketvirtoje vietoje – Arvydas Juozaitis, 4,5 proc. Jo elektoratas labai aktyvus ir per rinkimus jis turbūt gaus daug daugiau negu dabar per apklausą“, – atkreipia dėmesį V. Gaidys.

Šį kartą apklausoje taip pat buvo bandoma modeliuoti, kaip gyventojai balsuotų, jei antrajame prezidento rinkimų ture atsidurtų kurie nors du kandidatai iš šiuo metu esančių trejetuke.

„Žiūrėjome tik į tuos tris dabartinius lyderius. G. Nausėda yra pirmas bendrame sąraše, tai jis laimi ir tose porose – G. Nausėda laimi prieš I. Šimonytę ir prieš S. Skvernelį. Renkantis tarp I. Šimonytės ir S. Skvernelio, I. Šimonytė laimi. S. Skvernelis vis tiek lieka trečiu. Antruoju iš dviejų, bet iš to klausimo matyti, kad [bendrame sąraše] jis šiandien yra trečias stiprus kandidatas“, – LRT RADIJUI sako V. Gaidys.

Kitą mėnesį apklausoje gyventojų jau bus klausiama apie konkrečius kandidatus į prezidento postą, kurie pateikė dokumentus. Šiame sąraše yra 12 kandidatų: Vytenis Povilas Andriukaitis, Petras Auštrevičius, Alfonsas Butė, Petras Gražulis, Arvydas Juozaitis, Kazimieras Juraitis, Valentinas Mazuronis, G. Nausėda, Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis, S. Skvernelis, I. Šimonytė.

„Nemanau, kad rezultatai iš esmės pasikeis, bet matysime. Manau, tie rezultatai gali pasikeisti ne dėl sąrašo ilgumo, bet dėl darbo, kurį kandidatai per tą laiką padarys (pasirodys televizijoje, socialiniuose tinkluose) ir kaip padarys“, – LRT RADIJUI komentuoja V. Gaidys.

Apklausa vykdoma dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.