Lietuvoje

2019.02.21 18:42

Ilgai tylėjusi K. Brazauskienė kirto iš peties – padavė Lietuvą į teismą

Lietuvai gali tekti gerokai patuštinti piniginę dėl to, kad iškraustė prezidento Algirdo Brazausko našlę Kristiną Brazauskienę iš rezidencijos Turniškėse bei neskyrė jai rentos. Strasbūro žmogaus teisių teismas priėmė nagrinėti K. Brazauskienės skundą prieš Lietuvą.

Prezidento Algirdo Brazausko našlė reikalaus jai priteisti kompensaciją. Strasbūro teismą įtikino K. Brazauskienės teiginiai, kad Lietuvoje ji sulaukė teisinio ir politinio persekiojimo, pranešė „Lietuvos ryto“ televizijos laida „Reporteris“. 

2010-taisiais palaidojus prezidentą A. Brazauską, K. Brazauskienė paprašė skirti jai prezidento našlės rentą – apie pusantro tūkstančio eurų per mėnesį. Ir leisti gyventi šalies vadovams skirtoje rezidencijoje Turniškėse. Keltis į Turniškes K. Brazauskienei buvo leista, tačiau renta – nebuvo paskirta. Suabejota, ar K. Brazauskienė gali pretenduoti į šias garantijas.

Konstitucinio teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas nustatytas prezidento, bet ne jo sutuoktinio materialinis aprūpinimas.

„Yra nustatytas Respublikos prezidento materialinis aprūpinimas, bet ne Respublikos prezidento sutuoktinio ar sutuoktinės, ar kitų jos šeimos narių aprūpinimas, ar kitoks išskirtinis statusas“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė D.Žalimas.

Tačiau palikti rezidencijos Turniškėse K. Brazauskienė savo noru nesutiko. Išsikėlė, kai į procesą įsitraukė antstoliai. Rezidencijos duris užvėrusi K.Brazauskienė dėl savo teisių kovoti nesustojo ir apskundė Lietuvą Strasbūro žmogaus teisių teismui. Šis ėmėsi nagrinėti bylą.

Atstovavimo Europos žmogaus teisių teisme skyriaus vedėja Lina Urbaitė pasakė, ką tai reiškia.

„Bylos kurios būna komunikuojamos vyriausybei, jau būna praėjusios pirminę patikrą ir vien tai, kad teismas nusprendė perduoti vyriausybei K. Brazauskienės peticiją dėl šių skundų reiškia, kad nebuvo tie skundai pripažinti aiškiai nepagrįstais ir teismas nagrinės iš esmės“, – teigė L. Urbaitė.

Susisiekti su K. Brazauskiene nepavyko. Jos advokatas Gintaras Černiauskas sako – K. Brazauskienei paprašius skirti rentą ir rezidenciją, prieš moterį atsisuko visa Lietuvos teisinė ir politinė sistema.

„Jeigu taip vienu žodžiu, tai dėl politinio ir teisinio persekiojimo. Modeliuojama buvo visa ta situacija tik pagal ją, pagal konkretų asmenį. KT išaiškinimas vėlgi norėčiau pabrėžti, lietė tik vieną asmenį“, – sakė advokatas.

K. Brazauskienė kovoja ir Lietuvos teisme. Reikalauja priteisti jai neva priklausančią rentą – daugiau kaip 100 tūkstančių eurų. Dabar A. Brazausko našlė ir Strasbūro teisme reikalaus, kad Lietuva jai sumokėtų kompensaciją.

Advokatas teigė, kad kol kas kompensacijos suma nėra numatyta, tai bus padaryta ateityje.

L. Urbaitė sakė, kad dar laukia paskutinis sprendimo priėmimo etapas.

„Pateikus vyriausybės pastabas pareiškėja teiks atitinkamai savo atsikirtimus ir teisingo atlyginimo reikalavimą. Tada atitinkamai vyriausybė teiks savo pastabas ir formuos poziciją dėl kompensacijos reikalavimo ir tada jau paskutinis etapas teismo sprendimo priėmimas“, – sakė L. Urbaitė.

Politikai jau ne kartą svarstė visai atsisakyti rezidencijų šalies vadovams. Namas, kuriame gyveno Brazauskienė – antrus metus stovi tuščias. Jį išlaikyti kainuoja apie 10 000 eurų per metus.