Naujienų srautas

Lietuvoje2019.02.21 22:16

Mokesčių reformos klaidos kirto mažylių tėvams: tūkstančiams – sumažėjusi vaiko priežiūros išmoka

Mokesčių reformos klaidos kainuoja mažylių tėvams. Tūkstančiai jų staiga gavo sumažėjusią vaiko priežiūros išmoką.

„Sodra“ sako, kad taip atsitiko dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio skaičiavimo ir suskubo pažadėti, kad nepriemoką sumokės. Tačiau tik tiems, kas džiaugtis tėvyste išėjo iki šių metų. Kas eina šiemet, išmokos lieka mažesnės nei galėtų būti.

Finansų bei socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, užuot lūkesčių skriaudą atitaisiusios, kol kas tik rodo viena į kitą.

Ekonomistų teigimu, matyt viliamasi, kad tėvai nesugebės susiskaičiuoti, kokią sumą gautų, jeigu ne reforma.

Vaiko priežiūros išmoką dar tik kartą gavusi moteris ilgiau motinyste besidžiaugiančioms bičiulėms ėmus kalbėti apie pasikeitusias sumas, irgi suabejojo, ar gavo tiek, kiek priklauso.

„Tikrai nori pasitikėti žmonėmis ir sistema, ir rūpintis vaiku, nes išėjai vaiko priežiūros atostogų, o ne kad kiekvieną skaičių ten žinotum tiksliai. Tuo tarpu tų klaidų pasitaiko ir tuomet mamos, išgirdusios viena iš kitos tokias situacijas, jos pradeda perskaičiuoti“, – LRT TELEVIZIJAI kalbėjo mama.

Vyriausybė nuolat pabrėžia, kad mokesčių reformos tikslas buvo didinti žmonių pajamas, o ne mažinti. Iš tiesų, dalis išmokų sausį - solidesnės nei gruodį. Bet apie 12-ka tūkst. tėvų gavo mažesnes. „Sodros" teigimu, suma kuklesnė keliais eurais ar keliais centais, o kalti dėl to - nauji NPD skaičiavimo ypatumai. Gintarė sako, ir keli eurai - pinigai, ypač padauginus juos iš 12-os. 

„Atrodo kitam iš šono, nu kas tie 3 eurai. Bet, nu jeigu tų mamų tokių yra tūkstančiais, tai pagalvokim tada, padauginkim iš tų 3 eurų, susidaro graži suma, tai kur ta suma persiskirstė? Va toks elementarus klausimas. Tada, kodėl aš nukentėjau? Kažkam padidėjo. Ar padidėjo toms mamoms kitų mamų sąskaita? Vėlgi, tokį priešiškumą skatina. Nežinau“, – sako mama.

Buhalterių teigimu, rengiant reformą, skaičiuota, ar vidutiniškai nebus išmokų mažėjimo į rankas, o ne konkrečiai kiekvienu atveju. Todėl dabar ir lenda netikslumai.

„Skaičiavimas individualiai ir taikymas, kadangi mokesčiai pasikeitė, nu negalima kartais net suskaičiuoti centą į centą. Tai gali būti, kad dėl išmokų, na, pasitaiko tam tikri atvejai, kai mamos gauna mažesnes tas išmokas keliais euraisׅ“, – sakė Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

„Sodra“ negautą sumą tėvams iškart pažadėjo pridėti prie kitų mėnesių. Bet tik tiems, kas auginti mažylių išėjo iki šių metų. Norint užtikrinti lygiavertes sąlygas tiems, kam išmokos skirtos po mokesčių reformos, socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, reikia keisti GPM įstatymą. Mat skaičiuojant išmoką, tarifai taikomi pernykščiai, o NPD - naujas, šiemetinis.

Plačiau – Miglės Gaižiūtės, Mindaugo Gucevičiaus, Nerijaus Gulbino reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi