Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Klaipėdos valdžia eiles į darželius sklaidys paprastai: jei vaikas 5 dienas neateis, jis bus pašalintas

Klaipėdos valdžia ketina imtis drastiškų priemonių eilėms į darželius trumpinti. Siūloma, kad vaikas, penkias dienas per mėnesį be pateisinamos priežasties nepasirodęs darželyje, išsyk būtų pašalintas. Be darželio šiuo metu yra likę net 750 vaikų.

Klaipėdos valdžia ketina imtis drastiškų priemonių eilėms į darželius trumpinti. Siūloma, kad vaikas, penkias dienas per mėnesį be pateisinamos priežasties nepasirodęs darželyje, išsyk būtų pašalintas. Be darželio šiuo metu yra likę net 750 vaikų.

Šiemet į darželius priimta rekordiškai daug vaikų – 8,5 tūkst. Daugiau grupių atsirado, kai buvo į artimiausias mokyklas buvo perkeltos darželiuose veikusios pradinukų klasės.

Pusė simuliuoja

Klaipėdos miesto savivaldybėje buvo sudaryta darbo grupė, sprendusi, kaip į darželius sutalpinti kuo daugiau vaikų.  

Išanalizavus vaikų lankomumą paaiškėjo, kad maždaug pusė jų neateina be pateisinamos priežasties. „Šiuo metu mieste veikia apie 350 grupių. Jei į jas būtų priimta dar po du vaikus, likusius eilėje, tada išspręstume problemą. Nes tyrimas rodo, kad kasdien grupėje trūksta vaikų, nepasirodžiusių be pateisinamos priežasties“, – aiškino Klaipėdos miesto savivaldybės Ugdymo ir kultūros departamento direktorė Nijolė Laužikienė.  

Tačiau tokiam siūlymui prieštaravo Visuomenės sveikatos centras, teigdamas, kad grupėje negali būti daugiau nei 20 vaikų. Prieštarauja ir Švietimo bei mokslo ministerija.  

Nebus priežasties – mes lauk

Iki šiol vaikas nebuvo braukiamas iš grupės sąrašo, jei nepasirodydavo net pusę mėnesio be pateisinamos priežasties. T.y., jei jis nesirgdavo. Vaikui nelankant darželio tėvai nemokėdavo ir už maistą.  

Paaiškėjo, kad per metus vos keli vaikai neteko vietos darželiuose, nors nepasirodydavo grupėse ištisas savaites.

Dabar nuspręsta, kad vaikai, praleidę daugiau nei 20 proc. dienų per mėnesį be pateisinamos priežasties, jau kito mėnesio pirmą dieną automatiškai bus braukiami iš sąrašo.  

„Kodėl vaikai nelanko darželių, yra įvairiausių priežasčių. Galbūt mama namuose augina mažesnį vaiką, galbūt tėvai dirba pamainomis, galbūt namuose dažnai vieši močiutės“, – pastebėjo N. Laužikienė.  

Netenka 3 milijonų

Skaičiuojama, kad, tėvams nevedant vaikų į darželį be pateisinamų priežasčių, per metus į savivaldybės biudžetą nesurenkama apie 3 mln. Lt, nes mokama tik už tas dienas, kada vaikas lankė.  

Siūloma, kad tėvai mokėtų ne tik fiksuotą 13 Lt mokestį per mėnesį ugdymo priemonėms, bet ir kasdien sumokėtų už maisto ruošimą, net ir tuo atveju, jei vaikas į darželį neatėjo. Maisto ruošimas dienai įkainotas 1,6 Lt. Per mėnesį teks mokėti apie 33,6 Lt. Iki šiol ši suma kisdavo atsižvelgiant į tai, ar vaikas lankė darželį ar ne. „Mokestis vaikams, kurie sąžiningai lankė darželį visas dienas, nepasikeis“, – pažymėjo N. Laužikienė.  

Skaičiuojama, kad vidutiniškai maistui mažyliams per dieną skiriama apie 7,6 Lt. Tikimasi, kad, įvedus naujoves, pagerės vaikų lankomumas ir atsiras daugiau laisvų vietų. Per metus Klaipėdos miesto savivaldybė iš rinkliavų už darželius surenka apie 8 mln. Lt.