Lietuvoje

2019.02.28 09:29

IT specialistas neabejoja – techninių problemų turėsime ir per rinkimus

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.02.28 09:29

Tinklapio rinkejopuslapis.lt kūrimui buvo pasirinktas paslaugų tiekėjas, dėl kurio sistemos trikdžių vėlavo 2016 metų Seimo rinkimų rezultatai. Per šiuos rinkimus gali laukti tas pats, taip LRT RADIJUI sako informacinių technologijų ekspertas Marius Pareščius. Jo teigimu, laiko pasitaisyti dar yra, tiesiog tam reikia skirti daugiau resursų.

Kaip teigia M. Pareščius, per ateinančius rinkimus turėsime problemų, susijusių su rinkimų informacijos pateikimu: „Per praėjusius rinkimus viskas vėlavo apie dešimt minučių, manau, kad šiais metais turėsime tą patį.“

Pašnekovas, reaguodamas į tai, kad norintiems pasirašyti piliečiams užplūdus portalą rinkejopuslapis.lt jis buvo pradėjęs strigti, teigia, kad šiemet tinklapio kūrimui buvo pasirinktas tas pats paslaugų tiekėjas, su kuriuo būta problemų jau per praėjusius Seimo rinkimus. Anot jo, informatikai Lietuvoje pamiršo, kad rinkimai jau atėjo.

„Ši situacija kažkuo panaši į mūsų kelininkus – rinkimai atėjo netikėtai, mes visiškai neplanavome, mes nesiruošėme, pavėlavome, na, juokinga. Per praėjusius rinkimus jau turėjome problemų su šios svetainės gamintojais, o sutartis vėl buvo pratęsta. Išleista daugiau kaip 100 tūkst. eurų ir vėl viskas neveikia arba veikia ne visai tinkamai“, – pabrėžia M. Paresčius.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė teigia, kad antradienį VRK paslaugų portalas rinkejopuslapis.lt sulaukė didžiulio visuomenės susidomėjimo – per pirmąją dieną sulaukta net 36 tūkst. parašų už pretendentus į Lietuvos Respublikos prezidentus, dėl ko svetainės veikla buvo kiek sulėtėjusi.

„Svetainė sulaukė didelio lankytojų srauto: tame pačiame puslapyje registruojasi ir užsienyje gyvenantys Lietuvos piliečiai, kurie norės balsuoti prezidento rinkimuose, ir komisijos dirba su tuo pačiu puslapiu, dėl to didelis lankytojų srautas lėmė svetainės sulėtėjimą. VRK, norėdama apsaugoti puslapį, riboja maksimalų lankytojų skaičių“, – paaiškina L. Matjošaitytė.

L. Matjošaitytė, BNS nuotr. 

Vertindamas VRK pasiteisinimus, esą internetinės svetainės rinkejopuslapis.lt veikla sulėtėjo dėl didelio vartotojų antplūdžio, M. Pareščius sako, kad didžioji dalis Lietuvos interneto svetainių turi ne ką mažesnį lankytojų srautą kasdien, tačiau jos nesustoja veikusios.

„Lietuvoje mes turime kokias 50 interneto svetainių, kurios turi ne mažesnį srautą kasdien, nei buvo per parašų rinkimą. Tikėtis, kad VRK, ruošdamasi rinkimams, pasirinko ką nors silpnesnio... nežaiskime, nes turime svaresnių argumentų ir tiesiog apsijuoksime tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. „Taip, mes buvome nepasiruošę. Kas kaltas – nežinau. Ėmėmės veiksmų, susitvarkysime ir ateityje to nebus“ – toks turėjo būti atsakymas“, – LRT RADIJUI sako M. Pareščius.   

Kaip teigia informatikas, svetainės rinkejopuslapis.lt aptarnavimui yra sudaryta sutartis su informacinių technologijų įmone „Baltnet“, kuri savo paslaugas pradės teikti nuo vasario 26 dienos, kad būtų užtikrinta svetainės veikimo kokybė: „Nežinau, kodėl taip vėlai. Tai turėjo būti padaryta šių metų pradžioje ar net praėjusių metų pabaigoje. Truputį netikėtai pavėlavome.“

Paklaustas, ar tai išspręs problemą, M. Pareščius akcentuoja, kad visų pirma būtina užtikrinti didesnius aptarnaujančio puslapio įrangos resursus.

„Tokiam lankytojų skaičiui, apie kurį šnekame, pakanka vieno fizinio serverio, kurio vertė 5–8 tūkst. eurų. Tokį serverį nuomotis kainuoja vos kelis šimtus eurų per mėnesį. Iš sutarties, kuri yra viešai prieinama, matyti,  kad jų [VRK] vieno mėnesio sutarties suma yra beveik 3 000 eurų su PVM. Žinoma, matyti, kad mums keturių mėnesių neužtektų – rinkimai truks šiek tiek ilgiau, nes šiais metais turime ne vienus rinkimus“, – komentuoja informatikas.

Pašnekovas, svarstydamas, kaip ateityje tokių trikdžių reikėtų išvengti, per prezidento rinkimus siūlo pasitestuoti: „Gal per prezidento rinkimus pasitestuokime: svetainę informacijos rinkimui turime, tu rezultatų niekur nenaudokime, tiesiog pasidarykime namų darbus ir eikime link normalių elektroninių rinkimų. Nebent valdantieji ar kiti politikai bijo to.“

Pasak M. Pareščiaus, laiko pasitaisyti dar yra, tiesiog tam reikia skirti daugiau resursų. Eksperto aiškinimu, tam, kad rinkimai praeitų sklandžiai, tereikia suvienyti visus kibernetinius ir informacinius pajėgumus.

„Reikėtų pasodinti budinčią informacinių technologijų darbuotojų komandą. Juk mums tereikia rimtesnės paros ar dviejų priežiūros. Negalėti išsinuomoti resursų kelioms savaitėms tam, kad rinkimai praeitų sėkmingai  ir užtektų technologinės dalies – nejuokaukime ir neapsijuokime prieš visą pasaulį. Viską mes turime“, – akcentuoja M. Paresčius.

L. Matjošaitytės aiškinimu, VRK su tinklapio paslaugos tiekėju deda maksimalias pastangas, kad puslapis funkcionuotų tinkamai, tačiau garantuoti, kad viskas tikrai veiks, negali: „Šiais laikais pasaulyje turbūt niekas niekur negarantuos, kad viskas veiks ir mes nežinome, kas bus po penkių minučių.“

VRK pirmininkė primena, kad parašus galima rinkti ir popieriniame lape, kurį antradienį pretendentams į kandidatus ir jų atstovams išdavė VRK: „Parašų rinkimo lapų yra išduota tiek, kad juose užtektų pristatyti 35 tūkst. parašų. Įstatyme nurodyta, kad būtina surinkti 20 tūkst. parašų. Mes davėme dar daugiau.“

Parengė Gabrielė Sagaitytė.