Naujienų srautas

Lietuvoje2019.02.20 07:54

V. Tomaševskis teigia, kad antrame prezidento rinkimų ture galėtų palaikyti ne tik S. Skvernelį

LRT „Panorama“ tęsia pretendentų į Lietuvos prezidentus prisistatymą. Paskutinę dieną prezidento rinkimų kampanijos dalyviu užsiregistravo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) vadovas, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis. Pokalbis su juo – „Dienos temoje“. 

– Taip ilgai tylėjote, paskutinę galimą dieną registravotės. Ar tai yra viešųjų ryšių sumanymas, ar tiesiog turėjote didelių abejonių dėl rinkimų?

– Nei viena, nei kita. Pats neatėjau į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), jokių čia kliūčių nebuvo, negalėjo būti. Paprasčiausiai įtemptas darbo grafikas. Dabar savivaldos rinkimai vyksta, aš asmeniškai vadovauju centriniam rinkimų štabui. Paskutinę dieną pridaviau (dokumentus dėl dalyvavimo rinkimuose – LRT.lt).

– O kada žinojote, kad jau eisite į rinkimus?

– Sprendimas subrendo paskutiniu momentu. Aišku, komanda ragino dar rudenį dalyvauti, bet turėjau tam tikrų abejonių. Dabar vyko labai daug susitikimų su rinkėjais – per 100, buvo raginimų rinkėjų, žmonių iš apačios. Tada nusprendžiau, kad reikia dalyvauti, jeigu jau yra toks pageidavimas ir siūlymas.

– Jūsų partija labai dažnai paremia „valstiečius“ Seime, kai reikia priimti kažkokius sprendimus. Toks klausimas: kodėl neremiate Sauliaus Skvernelio, kuriam prognozuojamas bent jau antras turas? Kodėl partija neremia jo?

– Visų pirma mes esame parlamentinė partija, viena iš penkių stipriausių partijų Lietuvoje. Vilniaus apskrities regione esame pirma partija, stipriausia – mes čia gauname daugiausia palaikymo. Šis regionas – tai trečdalis Lietuvos. Per 50 proc. Lietuvos ekonomikos bendrojo vidaus produkto čia sukuriama.

Partija yra viena iš lyderių, ir, aišku, mes turime savo kandidatą remti, negalvojame remti kito kandidato. Jau ne pirmą kartą dalyvavome rinkimuose ir gana sėkmingai. Paskutinį kartą buvo 8 proc.  balsų Lietuvos mastu (Seimo rinkimai 2014 m.– LRT.lt) ir pavyko net laimėti 200 rinkimų apylinkių iš 2 000. Tai 10 proc. laimėjome rinkimų apylinkių 8 savivaldybėse – nuo Zarasų iki Šalčininkų.

– V. Tomaševski, bet jeigu taip atsitiktų, kad jūs, tarkim, nepatektumėte į antrą turą, o S. Skvernelis patektų, tai jūsų partija tada galėtų paremti šitą kandidatą? 

– Mes svarstome šitą klausimą. Dabar koncentruojamės savo rinkimų programoje, turime savo idėjas, pasiūlymus. Kai kurie punktai sutampa su kitais kandidatais.

– Konkrečiai su kuriais? 

– Kalbant apie vieną kandidatą. Sakykime, Valentinas Mazuronis turi neblogą rinkimų programą, daug kur mūsų rinkimų nuostatos sutampa. Tai analizuosime, žiūrėsime, ir tada bus priimtas sprendimas, bet, aišku, kol kas kovojame dėl antros vietos, kad patektume į antrąjį rinkimų ratą.

– O Europos Parlamento rinkimuose jūs tokiu atveju nedalyvausite?

– Mes dalyvausime rinkimuose, aišku. Europos Parlamento rinkimai yra panašūs, kaip ir prezidento rinkimai. Visų pirma kompetencijos panašios, užsienio reikalų politika. Čia nėra kažkokios priešpriešos – šitie rinkimai papildo vieni kitus. Vidinė politika, aišku, iš vienos pusės, nėra prezidento kompetencija, bet, aišku, kaip valstybės vadovas jis turi turėti savo viziją, savo idėjas ir jas siūlyti. Mes, aišku, siūlysime ir vidaus politikos sprendimus.

– Kitaip sakant, jeigu jūs nesėkmingai pasirodytumėte prezidento rinkimuose, tai tada dalyvautumėte Europos Parlamento rinkimuose? Asmeniškai jūs? 

–  Manome, kad sėkmingai pasirodysime prezidento rinkimuose, o kas bus toliau, bus matyti.

– Jūsų vadovaujama LLRA-KŠS artimai dirba su Rusų aljansu. Kai kurie žmonės iš to Aljanso su jūsų sąrašu yra net patekę į Seimą, savivaldybių rinkimus. Kokie jūsų santykiai yra dabar su Aljansu? Jie tebėra jūsų partneriai? 

– Labai gerai, kad mes vienijame kitas organizacijas, kad jie nori su mumis bendradarbiauti. Ne tik jūsų minėtas Rusų aljansas, bet dar 40 įvairių organizacijų, visuomeninių bendrijų, tarp jų lietuvių tautybės. Mes šiuose rinkimuose turime 30 kandidatų. Jie mato, kad mes dirbame sąžiningai ir sėkmingai, turime tam tikras vertybes. Visų pirma tai krikščioniškos vertybės, be to, puoselėjame sąžininga politika. Labai svarbu šiandien vienyti visus geros valios žmones, tarp jų ir Rusų aljansas.

Manau, šito vienijimosi bus dar daugiau. Mes jau vidurio Lietuvoje, šiaurės Lietuvoje, kituose regionuose turime savo rėmėjų, turime palaikančių žmonių. Jų tik daugės, nes mes šiandien darome naują politiką, naujos kokybės politiką, kaip sakiau, grindžiamą vertybėmis, ir, kas svarbiausia, sąžiningą politiką.

Mes turime sąžiningiausios partijos Lietuvoje reputaciją – tai buvo patvirtinta tam tikromis apklausomis. Paskutinė DELFI apklausa parodė, kad mes nebuvome įsivėlę į jokius skandalus, esame sąžiningiausia partija. Tai yra ir mažai iš vienos pusės, bet ir labai daug. Žmonės nori kitos vieningos politikos.

– V. Tomaševski, jūsų partijos sąraše į savivaldybę yra patekęs Rafaelis Muksinovas, buvęs Socialistinio fronto partijos narys, buvęs pirmininkas Tėvynainių tarybos, kuri yra prie Rusijos ambasados, jam asmeniškai lėšų skyrė fondas „Rossotrudničestvo“. Tėvynainių politiką koordinuoja Rusijos užsienio reikalų ministerija, o Valstybės saugumo departamentas savo grėsmių ataskaitose mini šią organizaciją, kaip Rusijos naudojamą plėsti savo įtaką Lietuvoje. Kaip Jums tokia draugija? Keblumų nesudaro, ypač dabar, kai einate į prezidentus?

– Visų pirma – buvo minimas. Paskutinėje ataskaitoje neminima. Jokios vidinės struktūros, jokių žmonių iš mūsų piliečių, labai giliai, kadangi jūsų paminėtas asmuo labai sąžiningas, doras žmogus. Kiti dirba bendram labui, mūsų valstybės labui. Nereikia dabar žmonių skirstyti pagal įsitikinimus, pagal tautybes, pagal socialinį sluoksnį.

Reikia vienyti. Mes jau prieš 30 metų padarėme lemtingą klaidą, kad padalijome žmones į savus ir ne savus. Kaip sakiau, tautybes, socialinius sluoksnius – ten runkeliai, ne runkeliai. Mes turime vienyti visus žmones.

Aišku, pagal vertybes. Tai būtent sąžininga politika. R. Muksinovas irgi yra sąžiningos politikos atstovas, sąžiningas žmogus, turi savo įsitikinimus, reikia šiuos įsitikinimus gerbti. Nereikia daryti čia kažkokios problemos – jie visi Lietuvos piliečiai. Aš gerbiu visus Lietuvos piliečius, kurie turi savo vertybes, yra sąžiningi.

– Šitas sąžiningas žmogus Rusijos tėvynainių renginiuose yra pastebėjęs, kad Lietuvoje yra heroizuojami nacių pakalikai ir engiami rusakalbiai. Išeitų, jeigu jūs palaikote jį, Jums tinkamos tokios pažiūros? 

– Niekas čia neišeitų. Žmogus turi įsitikinimus, kiekvienas turi įsitikinimus, o gilintis dabar į istoriją nėra jokios prasmės. Istorija yra ne politikams – tegul istorikai rašo. Žmonėms svarbiausia, kad jiems atstovautų sąžiningi žmonės, sąžiningi atstovai.

– Jūsų manymu, sąžininga taip kalbėti apie savo valstybę Rusijoje? 

– Aš to negirdėjau, ir mes neturime gilintis, ką kažkas pasakė. Ponas Landsbergis turėjo tokius šūkius, kad reikia laimėti prieš lenkus. Tai ir yra tam tikra kompromitacija, bet jeigu mes žiūrėsime į tuos dalykus, kas ką pasakė, tai nebus jokios galimybės pristatyti programą ir kryptį, kuriai atstovauju, – tai sąžininga politika, krikščioniškos vertybės.

– Jūs buvote labai stipriai kritikuojamas Lenkijos politikų ir net Lenkijos diplomatų už tai, kad dalyvavote gegužės 9 d. renginiuose, kad važinėjate į minėjimus Klaipėdoje, kur Rusijos konsulatas rengia tuos minėjimus. Netgi buvo didelis triukšmas kilęs dėl Jūsų Georgijaus juostelės. Kaip manote, ar jums negali būti prikišta rinkimuose, kai sieksite prezidento posto, kad Jūs kaip tik ir esate tas kandidatas, kuris yra parankus Rusijai?

– Tai jūs pradėjo tą daryti. Aš bandau kalbėti apie programą, vizijas, apie idėjas, apie mūsų nuopelnus, apie mūsų įdirbį. Tai yra milžiniškas įdirbis. Mūsų savivaldybės rūpinasi paprastais žmonėmis, moka subsidijas – mažiausi tarifai. Mes esame sąžiningiausia partija Lietuvoje. Krikščioniškos vertybės labai svarbios, o jūs nuolat kartojate 10 metų tą patį per tą patį.

– Bet manote, kad tai jums netrukdys rinkimuose?

– Apie tai net negalvoju. Jeigu bus tam tikras noras šitą rodyti, tą patį per tą patį 10 metų, tai bus rodoma. Manau, prezidento rinkimai visų pirma – tai idėjų kova, vizijų kova ir tam tikrų pavyzdžių kova. Mes turime gerą pavyzdį – mums pavyko įkurti sąžiningiausią partiją Lietuvoje, ir tai yra jau labai daug, o žmonės pasitikės ar ne – nuo jų priklausys.

– V. Tomaševski, jūs buvote labai aktyvus kadaise, kai buvo kalbama apie lenkiškų pavardžių rašymą, apie lietuvių kalbos egzaminą mokyklose. Tada ir streikai vyko, ir jūs labai garsiai girdėjotės. Dabar tarsi viskas pritilę. Ar dabar jau galite pasakyti, kad šitos problemos išspręstos, jų nebėra?

– Visų pirma aš apie pavardes daug nekalbėjau, nebuvau garsus, kaip jūs pasakėte. Kadangi šitas problemas sprendžia teismai, ne tik tautinių mažumų, bet ir štai lietuvių tautybės, sakysim, lietuvaitės ištekėjo už užsieniečio. Šis klausimas nėra tarp mūsų problemų pirmoje vietoje.

O kada buvo tam tikra problema dėl mokyklų akreditavimo, taip, mes labai aiškiai pasakėme, kad negalima uždaryti mokyklų, ypač kaimuose. Ir mums tai pavyko padaryti. Mūsų savivaldybėse daugiausia gimnazijų. Vilniaus rajone – 24 gimnazijos, iš jų – 7 lietuviškos, Šalčininkų rajone – 13 gimnazijų, o kai kuriuose Lietuvos rajonuose, kaip Varėnos, – tik 3 gimnazijos. Tai reiškia, kad mokyklos uždarytos, žmonės turi keltis 5 val. ryto, vežti vaikus į mokyklą 2 valandas – tai dideli nepatogumai. Mes kovojame už savo teises. Bet mes ir Vilniuje Fabijoniškių mokyklą lietuvišką akreditavome, kuriai niekas negalėjo padėti. Mūsų frakcijos atstovė Edita Tamošiūnaitė padėjo. Mes dirbame bendram labui. 

– Jūs sakote, kad jau išspręstos ar dar vis tiek yra bėdų?

– Dėl mokyklų akreditavimo – tai klausimas išspręstas, o dėl egzamino – ne. Čia yra tam tikra diskriminacija. Jūs greičiausia baigėte sovietų laikais mokyklą, jūs laikėte valstybinės kalbos rusų kitą egzaminą, ne tokį kaip savo gimtosios kalbos, nes gimtoji kalba visada bus gimtoji, o kita, ne tokia svarbi kaip valstybinė, bus išmoktoji kalba. Čia nėra lygybės ir negali būti. Šitą klausimą keliame, manau, bus tam tikrų pakeitimų, kadangi kitose šalyse, sakykim, Švedijoje, kiti egzaminai.

– V. Tomaševski, mūsų laikas baigiasi. Jeigu jūs taptumėte prezidentu, nuo ko pradėtumėte? Koks svarbiausias būtų klausimas?

– Vienu žodžiu jums neatsakysiu, bet svarbiausia, aišku, kad mes turime daryti tokius sprendimus, kurie prisidėtų prie mūsų šalies piliečių gerovės. Pas mus per didelis šešėlis, per daug yra korupcijos – reikia sąžiningą politiką daryti, reikia sąžiningos komandos. Pirmas darbas, aišku, būtų formuoti komandą iš visų regionų žmonių, kurie turi gerą reputaciją, kurie sąžiningi, o ne tie, kurie eina į politiką daryti karjeros, savo „biznio“. Tai nuo to greičiausia ir pradėčiau.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23
Konservatoriai, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Ingrida Šimonytė, Gabrielius Landsbergis
7
2023.06.06 10:46

Pirmalaikių rinkimų nebus – neperkopė nė pirmojo laiptelio

nuolat atnaujinama
7