Lietuvoje

2015.09.08 13:45

V. Žirinovskis transliuoja tikrąsias Kremliaus nuotaikas?

Lietuvos didžiąją kaimynę Rusiją sunervino Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės ir kitų Baltijos šalių vadovų vizitas Vašingtone bei JAV prezidento Baracko Obamos pademonstruotas dėmesys Baltijos šalims.

Lietuvos didžiąją kaimynę Rusiją sunervino Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės ir kitų Baltijos šalių vadovų vizitas Vašingtone bei JAV prezidento Baracko Obamos pademonstruotas dėmesys Baltijos šalims.

Pasak politologo Nerijaus Maliukevičiaus, tai matyti iš Rusijos liberaldemokratų lyderio Vladimiro Žirinovskio spjaudymosi žodžiais Baltijos šalių atžvilgiu.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas teigia, kad V. Žirinosvkio retorika, nors ir atrodo labai juokinga, iš tiesų transliuoja Kremliaus vadovų nuotaikas.

N. Maliukevičius priminė, kad savo nuomonę apie Baltijos šalis neseniai išsakė ir kitas Rusijos atstovas – NVS šalių instituto, kurio viena iš steigėjų yra Rusijos užsienio reikalų ministerija, Pabaltijo skyriaus vadovas Michailas Aleksandrovas.

„Manau, kad tai susiję su keliais svarbiais politiniais dalykais: su Sirijos konfliktu ir mūsų prezidentės bei Baltijos valstybių vadovų vizitu į Vašingtoną susitikti su B. Obama“, – DELFI sakė N. Maliukevičius.

Jo teigimu, V. Žirinovskio ir M. Aleksandrovo grasinimai, skirti Baltijos šalims, parodo, kad Rusija reaguoja į JAV geopolitinio aljanso stiprinimą Europoje.

N. Maliukevičius svarsto, kad tokiu būdu Rusija gali bandyti ir padidinti JAV smūgio Sirijos Basharo al Assado režimui nepritariančių šalių skaičių – mat kartais suveikia ir grasinimai.

„Viena vertus, tai tarsi atrodytų juokinga. Atrodo, kad tokių politinių klounų pozicija nieko verta, bet V. Žirinovskis nėra toks politinis klounas, kaip daugeliui atrodo. Reikia suvokti, kad tai ne pirmas išsišokimas šiame kontekste. Neseniai buvo paradoksalus „Pribaltikos eksperto“ pasirodymas“, – sakė politologas.

„Akivaizdu, kad Rusija šitam Baltijos valstybių prezidentų vizitui nėra neutrali, ji reaguoja į tai, kaip į tam tikrą JAV geopolitinio aljanso Europoje įtvirtinimą. Šitokia reakcija iš dalies nulemta fakto, kad prieš potencialių JAV smūgį Sirijai Rusija bando formuoti kuo didesnį abejojančių ir nesutinkančių šalių ratą. Taip bandoma burti sąjungininkus, parodant kokios grėsmės gali iškilti mūsų visuomenėms, jeigu mūsų valdžia beatodairiškai palaikys Amerikos politiką“, – teigė N. Maliukevičius.

Politologas primena amerikiečių eksperto Paulo Goble įžvalgas, kad radikalios V. Žirinovskio ar kito panašaus veikėjo mintys legitimizuoja ne tokius akivaizdžius Rusijos išpuolius – pavyzdžiui, įvairias ekonomines spaudimo priemones.

„Kai tu šneki apie okupaciją, valstybių padalinimus, tai vėliau tam tikrų ekonominio spaudimo priemonių taikymas Rusijos visuomenei atrodo ne tokios griežtos ir kur kas priimtinesnės. Iš dalies V. Žirinovskis legitimizuoja agresyvią Kremliaus politiką ateityje. Aš tai laikyčiau tam tikru indikatoriumi ir tai tikrai nėra gerai, tai nėra vien tik ironija ar humoras“, – sakė N. Maliukevičius.

DELFI primena, kad V. Žirinovskis interviu leidiniui „Komsomolskaja pravda“ pažėrė grasinimų Baltijos valstybėms. Jo teigimu, išdrįsusios pritarti Vakarų įsiveržimui į Siriją Baltijos valstybės bus okupuotos ar sunaikintos.

„Kai tokie šuniukai kiauksi pasauliniame procese, juos paskui okupuoja. Ir dar šauks – kodėl mus okupavo. Be abejonės, visos Baltijos šalys bus okupuotos arba sunaikintos“, – sakė V. Žirinovskis.

Tuo tarpu rugpjūčio pabaigoje panašią retoriką vartojo NVS šalių instituto Pabaltijo skyriaus vadovas M. Aleksandrovas.

„Rusija privalo aiškiai parodyti Vakarams, kad už agresiją prieš Siriją jiems teks brangiai sumokėti. Taigi Rusija turi spausti ten, kur turi aiškų strateginį pranašumą, tai yra Baltijos valstybėse. Kaip ir per Karibų jūros krizę, Rusija turi iškelti Vakarams dilemą: jei jūs puolate Siriją, pažeisdami tarptautinę teisę, mes užimame Baltijos valstybes“, – rašė rusų politologas.