Lietuvoje

2019.02.19 14:56

Balsavimo kabinose per rinkimus nebeliks užuolaidų

BNS2019.02.19 14:56

Balsavimo kabinose siekiant skaidrumo per rinkimus nebeliks užuolaidų, o užtikrinti balsų slaptumui permatomos balsadėžės taps matinėmis.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) tam pakeitė balsavimo patalpos įrengimą reglamentuojantį tvarkos aprašą. 

Balsavimo kabinos turės būti įrengtos taip, kad matytųsi, ar rinkėjas neatlieka neteisėtų veiksmų, tačiau kartu užtikrinant slaptumą turės nesimatyti, ką jis žymi biuletenyje.

Kaip LRT RADIJUI teigia VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė, rinkėjams nederėtų nerimauti, kad busstebima, už ką žmonės balsuoja: „Stebėtojai, rinkimų komisijos nariai tikrai už nugaros nestovės ir kabinos bus pastatytos tokiose vietose, kad nesimatytų, už ką rinkėjas balsuoja.“

Visa kita išlieka kaip ir ankstesniuose rinkimuose: balsavimo kabinos turės būti atskirtos viena nuo kitos pertvaromis, pakankamai šviesios ir su iškabinta rinkėjų informavimo medžiaga.

Kadangi buvo atvejų, kai atsilenkdavo į balsadėžę metamas biuletenis ir aplinkiniai galėdavo pamatyti, už ką rinkėjas balsavo, pakeisti reikalavimai balsadėžėms. Numatyta, kad balsadėžės bus permatomos, tačiau turės tapti matinėmis.

„Po paskutinių rinkimų VRK buvo sulaukusi kreipimųsi tiek iš politinių partijų, tiek iš visuomenės, kad, viena vertus, balsadėžės yra skaidrios, kita vertus, įmetant rinkimų biuletenį į balsadėžę, jeigu biuletenis yra sulenktas, jis atsilenkia balsadėžėje ir matoma, už ką rinkėjas balsavo. [...] Tai – savotiškas balsavimo paslapties atskleidimas. Rinkėjai jaučiasi nesaugūs“, – tvirtina L. Matjošaitytė.

Anot VRK, turimos savivaldybių balsadėžės turės būti apklijuotos matine plėvele, kad nebūtų matyti jų turinio ir būtų išsaugotas rinkėjų balsavimo slaptumas.

Artimiausi rinkimai vyks kovo 3 dieną – į savivaldybių tarybas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.