Naujienų srautas

Lietuvoje2019.02.19 09:58

Prezidentės vizitas į Lenkiją, tikimasi, pakels bendradarbiavimą į kitą lygį

ELTA 2019.02.19 09:58

Šią savaitę vyksiantis prezidentės Dalios Grybauskaitės vizitas Varšuvoje ir jo metu pasirašyti susitarimai bendradarbiavimą su Lenkija gynybos srityje perkels į kitą lygį, sako patarėjas užsienio politikai Nerijus Aleksiejūnas. 

Jo teigimu, vyksiančio kaimyninių šalių vadovų susitikimo metu, nepaisant to, kad per dvi D. Grybauskaitės kadencijas valstybinio lygio vizitų nebuvo daug, bus apibendrintas intensyvus šalių bendradarbiavimas saugumo srityje.

„Per tuos metus (D. Grybauskaitės prezidentavimo. – ELTA) buvo nuolatinis bendravimas ir buvo įvairių susitikimų, bet dabar šis vizitas įkūnija labai konkrečius rezultatus, nes pagrindinis vizito tikslas – gynybos ir saugumo klausimai“, – sakė prezidentės patarėjas.

Pasak N. Aleksiejūno, vizito metu bus priimta dviejų prezidentų deklaracija saugumo klausimais, taip pat bus pasirašyti du susitarimai tarp krašto apsaugos ministrų: vienas susijęs su informacijos keitimusi dėl oro stebėjimo radarų, kitas dėl Lietuvos ir Lenkijos brigadų afiliacijos. Pastarasis susitarimas, teigė N. Aleksiejūnas, leis dar glaudžiau bendradarbiauti Lietuvos ir Lenkijos brigadoms ginant vadinamąjį „Suvalkų koridorių“.

Būtent šiam koridoriui dėmesys bus skiriamas ir deklaracijoje, kurią pasirašys Lietuvos ir Lenkijos vadovai.

„Klausimų kyla labai daug, ir prezidentų deklaracija juos visus ir įvardins bei nurodys konkrečias kryptis, ką mes norime su Lenkija daugiau daryti, ir netgi sukurs tam reikalingas institucines struktūras. Yra numatoma sukurti gynybos ministrų tarybą, kuri rinktųsi bent kartą per metus ir prižiūrėtų visus gynybinius klausimus (...). Tad šis vizitas pakels mūsų bendradarbiavimą su Lenkija gynybos srityje į kitą lygį“, – teigė N. Aleksiejūnas.

Patarėjas į žurnalisto klausimą, kodėl Lietuvos ir Lenkijos vadovai per dešimtmetį aukščiausio lygio vizitų turėjo vos keletą, atsakė teigdamas, kad intensyvesnis dialogas priklauso nuo abiejų pusių. Kartu, pabrėžė jis, nepaisant valstybinių vizitų stokos, Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas buvo ganėtinai intensyvus.

„Kiek santykiai aktyvūs ir gilūs, priklauso nuo abiejų pusių. Bet, kaip ir minėjau, per tuos 10 metų iš tikrųjų buvo visko. Ir manau, kad buvo pasiekta tikrai daug gerų rezultatų, pavyzdžiui, dar 2014 m. buvo įsteigta Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigada, kuri yra įsikūrusi Liubline“, – teigė N. Aleksiejūnas.

D. Grybauskaitė vasario 21–22 dienomis vyks valstybinio vizito į Lenkiją, kur susitiks su aukščiausiais Lenkijos vadovais – prezidentu Andrzejumi Duda, Seimo pirmininku Mareku Kuchcinskiu, Senato pirmininku Stanislawu Karczewskiu, ministru pirmininku Mateuszu Morawieckiu.

Vizito metu taip pat planuojama pasirašyti keletą dvišalių susitarimų saugumo ir gynybos srityje.

Prezidentė taip pat vyks į Liubliną, kur kartu su Lenkijos ir Ukrainos vadovais aplankys ten įsikūrusį bendros trijų valstybių LDK didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio karinės brigados LITPOLUKRBRIG štabą.

Liubline taip pat įvyks trišalis Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos prezidentų susitikimas, kuriame bus aptarta regiono saugumo situacija, paramos Ukrainai klausimai, bendri projektai palaikant šios valstybės euroatlantinės raidos kryptį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi