Lietuvoje

2019.02.18 19:26

Paskutinio Aukštaitijos partizano A. Kraujelio sodyba pavirs muziejumi

LRT.lt2019.02.18 19:26

Paskutinio Aukštaitijos partizano Antano Kraujelio atminimui įamžinti, jo sodybą Utenos rajone, Papiškių kaime, planuojama paversti muziejumi. Šiuo metu renkamos lėšos tam, kad iš dabartinių savininkų būtų išpirktas namas, kuriame žuvo partizanas. Pagrindiniu eksponatu jame turėtų tapti atkurta slėptuvė. 

Sovietų represinių struktūrų nuolat persekiotas A. Kraujelis visus kovos už Lietuvos laisvę metus buvo priverstas slapstytis. Trumpą gyvenimą kovai su okupantais skyręs partizanas, paskutinę slėptuvę po krosnimi buvo įsirengęs savo name Papiškių kaime.

Už partizano suradimą ir suėmimą sovietų saugumas siūlė dideles premijas, ragino pasiduoti ir patį A. Kraujelį.

Atminimo įamžinimo labdaros ir paramos fondo vadovas Vilius Aleksandras Maslauskas pasakoja, kad šiame name 1964 m. Kūčių vakarą saugumas ieškojo A. Kraujelio, kuris tuo metu buvo įlindęs į bunkerį, įrengtą po pečiumi. A. Kraujelis gyvas nepasidavė. Pasipriešinęs sovietų saugumui jis buvo sužeistas, o suprasdamas, kad iš apsupto namo pabėgti nepavyks, nusišovė.

„Norime atstatyti tą krosnį, kurioje buvo įrengtas bunkeris. Galbūt pavyktų jį padaryti be vienos sienos, kad vizualesnis būtų jauniems žmonėms. Bunkeris nebuvo požeminė salė, o tiesiog karstas, į kurį žmogus įlįsdavo pasislėpti”, – LRT TELEVIZIJAI sakė V. A. Maslauskas.

Atminimo įamžinimo labdaros ir paramos fondas yra sutaręs už suaukotus maždaug 23 tūkst. eurų namą išpirkti iš dabartinių savininkų. Šioje sodyboje ketinama atstatyti krosnį, kurioje buvo įrengtas bunkeris, taip pat parengti ekspoziciją apie A. Kraujelį.

Iki šiol nėra žinoma, kur ilsisi šio partizano palaikai. Po mirties jis apdovanotas Vyčio Kryžiaus 3-iojo laipsnio ordinu.

Daugiau apie tai – Skirmanto Pabedinsko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt