Lietuvoje

2019.02.16 17:40

SADM nepritaria, kad būtų plečiama parama nepriklausomybės gynėjams

BNS2019.02.16 17:40

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) siūlo nepritarti dviejų konservatorių projektui valstybės lėšomis laidoti nepriklausomybės gynėjus.

„(...) siūlymas skirti laidojimo išlaidų kompensacijas mirus nepriklausomybės gynėjams, neatsižvelgiant į jų patirtos žalos pobūdį ir dydį, neatitiktų valstybės paramos teikimo nepriklausomybės gynėjams principo“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Išvadą pasirašęs ministras teigia, kad nepriklausomybės gynėjams valstybės parama teikiama atsižvelgiant ne tik į patirtos žalos faktą, bet ir į jos pobūdį bei dydį, tai reiškia, kad parama teikiama labiausiai nukentėjusiesiems. Parama teikiama asmenims, kurie prarado sveikatą ir darbingumą. Tokie žmonės gauna valstybinę pensiją, turi transporto lengvatų.

Konservatoriai Gintarė Skaistė ir Sergejus Jovaiša parengė įstatymo pataisą, kad laidojimo išlaidų kompensacijos būtų skiriamos nepriklausomybės gynėjams, kurie 1991 metų sausio 11–13 dienomis ir po to vykdytos SSRS agresijos metu buvo sunkiai ar apysunkiai sužaloti, tačiau nebuvo pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais.

„Atitinkama padėka ir pagarba privalo būti užtikrinta visiems nepriklausomybės gynėjams, patyrusiems sunkius ar apysunkius kūno sužalojimus, nepriklausomai nuo to ar tie asmenys neteko darbingumo ar ne“, – teigia projekto autoriai.

SADM suskaičiavo, kad jų siūlomai normai įgyvendinti papildomai reikėtų apie 260 tūkst. eurų.

Dabar teisę į laidojimą išmoką – 40 bazinių socialinių išmokų dydžio sumą (1,5 tūkst. eurų) – turi nepriklausomybės gynėjai, pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais (iki 2005 metų liepos 1 dienos – invalidais) dėl 1991 metais sausio 11–13 dienomis ir po to vykdytos SSRS agresijos.

Dėl SADM parengtos išvados dar balsuos Vyriausybė.

1991-ųjų sausį sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS. Tuomet žuvo 14 ir buvo sužeista daugiau kaip tūkstantis beginklių žmonių.

Nors sovietų kariams pavyko užimti Vilniaus televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugomo tuometinės Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastato.

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59