Lietuvoje

2019.02.15 17:30

V. Andriukaičio sprendimas: įtemptose lyderių varžytuvėse jis gali turėti ypatingos reikšmės

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt 2019.02.15 17:30

Eurokomisaras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis ketvirtadienį pranešė, jog sieks šalies prezidento posto.  

Kandidatu į prezidentus jį iškėlė 40 partijos skyrių. Tai būtų trečias kartas, kai V. P. Andriukaitis siekia prezidento posto, anksčiau jis dalyvavo 1997 ir 2002 metų šalies vadovo rinkimuose.

Ilgametis socialdemokratų partijos narys šiuo metu dirba Europos Komisijoje ir yra atsakingas už sveikatą bei maisto saugą.

Politologė: patys socialdemokratai būtų labiau apsidžiaugę, jei rinkimuose dalyvautų kitas žmogus

Portalo LRT.lt kalbinti politologai teigė, kad V. P. Andriukaičio sprendimas nebuvo netikėtas, to buvo galima laukti, nes partija jam parodė didelį pasitikėjimą, tačiau vargu ar tai bus didelė figūra prezidento rinkimų kontekste.

„Sprendimas buvo lauktas, kaip suprantu, jis yra iškeltas didelio partijos skyriaus skaičiaus. Galbūt jis tvarkėsi kažkokius biurokratinius klausimus, susijusius su komisaro pareigomis. Ko gero, tas ilgas delsimas buvo susijęs su tomis pareigomis“, – sakė politologas Saulius Spurga.

Kad V. Andriukaičio galimybės rinkimuose yra ribotos, S. Spurga pripažįsta. Anot jo, tai politikas, kuris turi ir žinomumą, ir tą populiarumą, bet trūksta asmeninių savybių, kurios galėtų leisti rimtai pasivaržyti rinkimuose.

„Manau, kad jis yra silpnas kandidatas, jau nesėkmingai bandęs laimę rinkimuose. Mano nuomone, V. Andriukaitis viršutinėje rikiuotėje esminių skaičių nepakeis. Jis turi tokį išskirtinumą, jog yra ganėtinai populiarus, vertinamas gana teigiamai, bet jis neturi tų savybių, kurias žmonės vertina kaip prezidentines“, – sakė politologas S. Spurga.

Savo ruožtu MRU politologė Rima Urbonaitė mano, kad Socialdemokratų partijos vadovybė labiau džiaugtųsi, jei į rinkimus būtų ėjusi buvusi socialinės apsaugos ministrė Vilija Blinkevičiūtė, kurios populiarumas būtų didesnis, nors šansų dėl varžymosi antrajame ture ji neturėtų.

V. Blinkevičiūtė, E. Blaževič/ LRT nuotr.

„Patys socialdemokratai būtų labiau apsidžiaugę, jei rinkimuose būtų sutikusi dalyvauti V. Blinkevičiūtė. Jos populiarumas būtų didesnis, tačiau šansai patekti į antrą turą būtų pakankamai abejotini, kodėl ji ir nesiryžo grįžti ir nutraukti savo europinės karjeros. Šiuo atveju V. P. Andriukaitis pabandys sudalyvauti ir parodyti partijos veidą. Jo esmė bus tokia, kiek jis sugebės „nugriebti“ balsų iš kitų kandidatų“, – sakė R. Urbonaitė.

V. P. Andriukaičio kandidatavimas: kieno kortas sumaišys labiausiai?

Žinia apie V. P. Andriukaičio pasiryžimą siekti šalies vadovo posto labiausiai turėtų neraminti Saulių Skvernelį, mano politologai, nors dalį rinkėjų socialdemokratas galėtų „nugriebti“ ir iš ekonomisto Gitano Nausėdos.

Esant labai įtemptai situacijai ir lygiam konkuravimui tarp lyderių, kiekvienas naujas žaidėjas, įsijungęs į prezidentinę kovą, gali tapti esminiu faktoriumi, kuris, yra tikimybė, atims „tą lemtingą procentą“ pirmajame rinkimų ture.

G. Nausėda, E. Genio/LRT nuotr.

„V. Andriukaitis gali „kabinti“ tiek S. Skvernelio, tiek G. Nausėdos rinkėjus. Realiai tai yra du žmonės, kuriems šiek tiek reikėtų sunerimti. G. Nausėda taip pat suka šiek tiek centro link, kalba labiau kairiesiems būdingus dalykus, natūralu, nes nori aprėpti platesnį visuomenės sluoksnį, todėl V. Andriukaitis ir gali „nugriebti“ G. Nausėdos ir, žinoma, S. Skvernelio rinkėjų balsų. V. Andriukaitis įneš sumaišties, nes neaišku, kaip tie balsai pasiskirstys ir kas pateks į antrąjį turą“, – LRT.lt komentavo politologė R. Urbonaitė.

R. Urbonaitės nuomonei antrino ir S. Spurga, kuris sakė, kad šis V. P. Andriukaičio sprendimas – nemaloni žinia S. Skverneliui, ypač šiuo metu, kada reitingų viršūnėse itin ankšta.

S. Skvernelis, E. Genio/LRT.lt nuotr.

„Tai bloga žinia S. Skverneliui, nes šiuo metu itin įtemptos reitingų lenktynės su Ingrida Šimonyte. Galbūt neatsitiktinai savo dėmesį į pirmąjį turą sukoncentravo Ramūnas Karbauskis, nes varžytuvės šiuo metu vyksta pirmajame ture ir tie keli procentai balsų gali būti itin svarbūs“, – sakė S. Spurga.