Lietuvoje

2019.02.14 19:03

Bus tvarkoma generolo J. Žemaičio-Vytauto vadavietė

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.14 19:03

Siūlomos idėjos kaip sutvarkyti paskutinę prezidentinę Jono Žemaičio-Vytauto vadavietę Jurbarko rajone, Šimkaičių girioje. Ten žadama įrengti pažintinį taką, didesnę stovėjimo aikštelę, informacinių stendų ir atminimo ženklų, bet visa tai planuojama padaryti išlakant vietos autentiką ir jai nepakenkiant. Įmažinti vadavietę imasi ir menininkai.

Sniege – vis daugiau generolo J. Žemaičio-Vytauto paskutinės prezidentinės vadavietės link vedančių pėdsakų. Ne taip, kaip 1951–1952 m. žiemą, kai sunkiai susirgęs partizanų vadas slėpėsi Šimkaičių girioje esančiame bunkeryje.

J. Žemaičiui-Vytautui reikėjo ypatingos priežiūros, bet tik po pusės metų jį ėmėsi slaugyti jurbarkiškė medicinos sesuo Marija Žiliūtė-Eglutė. Iki tol jį saugojo, maistu, kitais daiktais rūpinosi partizanas Juozas Palubeckas-Simas ir jo sesuo, partizanė Elena Palubeckaitė-Liudas. 1953 m. pavasarį prezidentinė vadavietė buvo susekta.

Per ventiliacijos vamzdį čekistai sumetė granatas su nervus paralyžiuojančia medžiaga – visi 3 viduje buvę partizanai suimti gyvi. J. Žemaitis-Vytautas Maskvoje, Butyrkų kalėjime sušaudytas 1954 m. rudenį.

Pasak bunkerio prižiūrėtojos Linos Lukošienės, sulaukiama vis daugiau norinčiųjų aplankyti šią istorinę vietą, todėl svarstoma, kaip ją padaryti patrauklesnę turistams. Bunkerio link per Šimkaičių girią ketinama nutiesti pažintinį taką.

Idėjų, kaip įamžinti šią vietą, pasak Linos Lukošienės, sulaukiama daug. Ir ne tik idėjų – miškininkai jau baigia  stogastulpį, kurį pastatys bunkerio prieigose.

O ar stovės vilniečio architekto Rimo Toleikio ir skulptoriaus Vlado Urbonavičiaus partizanų kryžius, dar neaišku. Maketas „Vyčio rožinis“ jau yra, tačiau viskas priklausys nuo pinigų.

Kovo 15 d. bus minimos J. Žemaičio-Vytauto 110-osios gimimo metinės. Renginiai planuojami ir Šimkaičių girioje.

Plačiau apie tai – Loretos Mačiulienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.