Lietuvoje

2019.02.14 14:48

Parlamente – mūšis dėl idėjos mažinti Seimo narių skaičių: opozicija mato pagalbą S. Skverneliui

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.02.14 14:48

Seimas ketvirtadienį ėmėsi „valstiečių“ iniciatyvos pavasarį organizuoti referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo. Po pateikimo nutarta šiai iniciatyvai pritarta.  

Seimo nutarimui dėl privalomojo referendumo dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo pritarė 57 Seimo nariai, 41 iniciatyvos nepalaikė, 4 susilaikė.

Parlamentarai, pritarę referendumui dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo, pritarė ir Seimo vicepirmininkės Rimos Baškienės siūlymui Seimo nutarimą svarstyti ypatingos skubos tvarka.

„Valstiečiai“ siūlo rengti privalomąjį referendumą, kuriuo siūlo keisti Konstitucijos 55 straipsnį, numatant, kad Seimą sudaro 121, o ne 141 Tautos atstovas, išrinktas ketveriems metams remiantis visuotine, lyga, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu.

Referendumo iniciatoriai Seimo narių skaičiaus mažinimo reikalingumą argumentuoja tuo, kad Lietuvos gyventojų skaičius mažėjimu. „Valstiečiai“ pabrėžia, kad mažėjant gyventojų skaičiui, turėtų sumažėti ir parlamentarų skaičius Seime. Valdantieji tiki, kad sumažinus Seimo narių skaičių, bus sutaupytos biudžeto lėšos.

Privalomąjį referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo siūloma vykdyti 2019 m. gegužės 26 d., tai yra tą pačią dieną, kada numatomi Europos Parlamento rinkimai, galimai II prezidento rinkimų turas ir referendumas dėl dvigubos pilietybės.

Įžvelgė gudrų valdančiųjų planą

„Valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui pristačius minėtą iniciatyvą, liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen svarstė, kad referendumu valdantieji siekia į prezidento rinkimus prisivilioti kuo daugiau rinkėjų, kurie galbūt palaikytų „valstiečių“ kandidatą į prezidentus Saulių Skvernelį.

„Aš, kaip šachmatininkė, noriu Jums pasakyti, kad, mano galva, sugalvotoje labai elegantišką kombinaciją, kaip užtikrinti, kad į antrą (prezidento – LRT.lt) rinkimų turą ateitų tie žmonės, kurie yra nusivylę Seimu, kurie nemėgsta politikų ir kurie atiduotų balsą už, tikėtina, jūsų kandidatą antrame prezidento rinkimų ture“, – komentavo parlamentarė.

„Darau prielaidą, kad šis siūlymas labiau susijęs su rinkimų kampanija, o ne su garbingu tikslu atsiklausti tautos nuomonės“, – kalbėjo liberalė.

R. Karbauskis tvirtino, kas referendumo iniciatyva nėra susijusi su prezidento rinkimais.

„Tai yra mūsų įsipareigojimas, kuris įrašytas į mūsų partijos programą“, – aiškino R. Karbauskis ir pridūrė, jog parlamentarų skaičiaus sumažinimo norėjo ir kitos partijos.

Jis teigė, kad referendumą galima rengti ir kitą dieną, pavyzdžiui, jei Konstitucinis Teismas (KT) nutars, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės negali vykti dvi dienas. Tokiu atveju, pasak R. Karbauskio, referendumas dėl Seimo narių sumažinimo galėtų vykti ne per prezidento II rinkimų turą (jei tokio reikės), o kitą dieną, tai yra tą, kurią KT numatys rengti referendumą dėl dvigubos pilietybės.

Konservatorius Mykolas Majauskas tvirtino manantis, kad „valstiečiai“, pasiryžę mažinti parlamentarų skaičių, patys gali užlipti ant grėblio.

„Jūsų mylimos „apačios“ turėtų dar mažiau atstovų Seime“, – pažymėjo M. Majauskas.

„Meilės diena Jums visai smegenis sumaišė. Mes priiminėsime sprendimą su Jumis kartu, svarstant Seimo rinkimų įstatymą, ir ten numatysime, ar daugiamandates, ar vienmandates apygardas (keisime – LRT.lt)“, – replikavo R. Karbauskis.

Atsakinėdamas į opozicijos klausimus „valstiečių“ lyderis pažymėjo, kad Seimas gali efektyviai dirbti ir su mažesniu parlamentarų skaičiumi.

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas teigė manantis, kad „valstiečiai“, kalbėdami apie gyventojų skaičiaus sumažėjimą Lietuvoje, pamiršta, jog rinkėjų skaičius nėra smarkiai pakitęs.

„Jūs parodote tam tikrą gestą išeiviams, Lietuvos piliečiams, kai iš vienos pusės kalbame apie dvigubos pilietybės įteisinimą, o, iš kitos pusės, pasakoma, kad „mes jūsų nebeskaičiuojame ir jūsų skaičiaus nevertiname, rinkdami Seimo narius“, – teigė E. Gentvilas.

R. Karbauskis pažymėjo, kad gyventojų skaičiaus nėra pagrindinis argumentas, kodėl reikėtų mažinti Seimo narių skaičių. „Valstietis“ akcentavo, kad parlamentarų skaičiaus sumažinimas leistų taupyti biudžeto lėšas.

„Vieno Seimo nario [...] išlaikymas yra apytiksliai 100 tūkstančių eurų per metus, tai mes kalbame apie 2 milijonus eurų per metus sumą“, – atkreipė dėmesį R. Karbauskis.