Naujienų srautas

Lietuvoje2019.02.12 14:56

Seimas pritarė prezidentės veto dėl tarnybinių butų

ELTA 2019.02.12 14:56

Antradienį Seimas pratęstoje sesijoje pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės veto. Įstatymas, leidžiantis lengvatinėmis sąlygomis įsigyti parduodamus tarnybinius butus juose gyvenantiems asmenims, laikomas nepriimtu.

Prezidentės veto palaikė 56 Seimo nariai, 16 parlamentarų norėjo grąžinti įstatymą svartyti iš naujo.

Prezidentė sausio pabaigoje grąžino Seimui Valstybės ir savivaldybių turto, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo pakeitimo įstatymą, kuriuo siekiama pirmenybė įsigyti gyvenamąsias patalpas jose gyvenančiam asmeniui už pradinę aukciono kainą. 

„Priimtas įstatymas galimai neatitinka Konstitucijos. Konstitucinis Teismas ne kartą yra akcentavęs, kad valstybės turtas turi būti tausojamas, nešvaistomas, racionaliai tvarkomas, kad neleidžiamas toks teisės reguliavimas, kuriuo tenkinami tik vienos socialinės grupės ar atskirų asmenų interesai“, – sakė prezidentės vyriausiasis patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė.

Nors priimant įstatymą Seime buvo keliami teisingi ir svarbūs tikslai apsaugoti socialiai pažeidžiamiausius asmenis nuo būsto netekimo, tačiau, pasak prezidentės patarėjo, geri ketinimai sprendžiami netinkamai. 

„Priimtas įstatymas neužtikrina būsto įsigijimo pažeidžiamiausiems asmenims ir grupėms, o atveria kelią tai padaryti visiems, nepriklausomai nuo jų socialinės padėties“, – sakė prezidentės patarėjas.

Pasak M. Lingės, Seimo priimtu įstatymu išimtis suteikiama esant vieninteliam nuosavybės neturėjimo penkerius metus kriterijui, kuris neįrodo tikrosios socialinės padėties. 

„Prezidentės įsitikinimu, pagalbos socialiai pažeidžiamiausiems asmenims teisinė bazė Lietuvoje yra pakankama, tereikia naudotis galiojančiais įstatymais ir papildomai nieko keisti nereikia“, – teigė patarėjas.

BNS nuotr.

Seimo priimtu įstatymu išimtis suteikiama esant vieninteliam nuosavybės neturėjimo penkerius metus kriterijui, kuris neįrodo būsto nuomininko tikrosios socialinės padėties.

Pasak patarėjo, įstatymas neatitinka Konstitucinio Teismo doktrinos, prieštarauja esminiams valstybės valdymo principams, paneigia iniciatorių deklaruotus socialiai jautrius tikslus ir sukuria prielaidas piktnaudžiauti.

M. Lingė pabrėžė, kad tokias prielaidas patvirtino ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, atlikusi priimto įstatymo antikorupcinį vertinimą. Priėmimo metu nebuvo atsižvelgta ir į neigiamą vyriausybės nuomonę dėl lengvatinio valstybei priklausančių butų pardavimo. Jis pažymėjo, kad šio įstatymo projekto svarstymas Seime nebuvo sklandus, buvo pakeisti du komitetai, Audito ir Socialinių reikalų komitetai jam nepritarė. Esą nepritarė ir pati valdančiųjų vyriausybė, STT taip pat turėjo labai kritinių pastabų.

Šalies vadovės teigimu, spręsti tarnybiniuose butuose gyvenančių žmonių problemas dėl tų butų pardavimo yra būtina ir tam pakanka šiuo metu galiojančių teisės aktų. Jie leidžia vyriausybei perduoti butus savivaldybėms ir, bendradarbiaujant su jomis, užtikrinti juose gyvenančių asmenų poreikius be nepagrįstų ir prielaidų piktnaudžiavimui sudarančių išimčių.

Šiuo metu valstybei priklauso apie 1500 tarnybinių butų ir gyvenamosios paskirties patalpų.

Sausio pradžioje Seimas priėmė įstatymo pataisas dėl tarnybinių butų išsipirkimo lengvatinėmis sąlygomis. Seimas suteikė pirmumo teisę įsigyti valstybei priklausančias parduodamas gyvenamąsias patalpas jose gyvenantiems asmenims.

Įstatyme įtvirtinta, kad fiziniams asmenims, kuriems darbo santykių pagrindu buvo suteiktas valstybės nekilnojamasis turtas (gyvenamosios paskirties patalpos, butai ir gyvenamosios paskirties statiniai) ir kurie pastaruosius 5 metus neturi nuosavybės teise kitų gyvenamosios paskirties patalpų, butų ar gyvenamosios paskirties statinių, prieš parduodant šį turtą turi būti pasiūlyta jį įsigyti už pradinę aukciono kainą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Eugenijus Valatka
15
2023.06.06 17:51

LRT tarybai vėl nepavyko išrinkti generalinio direktoriaus

atnaujinta 18.09
15