Lietuvoje

2019.02.11 17:46

Teisme įstrigo buvusio Šiaulių ligoninės vadovo P. Simavičiaus byla

BNS 2019.02.11 17:46

Šiaulių apygardos teismas turės grįžti prie buvusio Šiaulių ligoninės vadovo Petro Simavičiaus bylos dėl kaltinimų kyšininkavimu, piktnaudžiavimu.

P. Simavičiaus ir dar trijų kaltinamųjų byla teismui buvo perduota dar pernai rugsėjį, tačiau bylos nagrinėjimas nepradėtas iki šiol.

Šią bylą gavusi Šiaulių apygardos teismo teisėja Virginija Žindulienė bylą buvo grąžinusi Generalinei prokuratūrai trūkumams pašalinti – esą byla perduota apylinkės teismui nepasisakius dėl P. Simavičiaus skundo.

Šiaulių apygardos teismas nusprendė, kad byla teismui su kaltinamuoju aktu perduota nepasibaigus ikiteisminiam skundų nagrinėjimo procesui. P. Simavičius buvo apskundęs jo bylų atskyrimą.

Teismas manė, kad nustatyti baudžiamojo proceso normų pažeidimai yra esminiai, jais varžomos P. Simavičiaus teisės ir jie kliudo teismui išsamiai, nešališkai išnagrinėti bylą bei priimti teisingą sprendimą.

Prokuratūra su tuo nesutiko ir parašė skundą Apeliaciniam teismui. Šis paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą.

Apeliacinis teismas sutiko su Šiaulių apygardos teismo išvadomis.

Pernai lapkričio 2 dieną Apeliacinis teismas priėmė galutinę ir neskundžiamą nutartį, joje konstatavo, kad prieš surašant kaltinamąją aktą turi būti išnagrinėti visi proceso dalyvių prašymai ir dėl jų priimti galutiniai procesiniai sprendimai.

„Konstatuotina, kad žemesnysis teismas padarė pagrįstą išvadą, jog ši baudžiamoji byla Šiaulių apygardos teismui su kaltinamuoju aktu perduota nesilaikant baudžiamojo proceso įstatymo reikalavimų. Nustatyti baudžiamojo proceso įstatymo pažeidimai iš tiesų laikytini esminiais, nes dėl jų buvo suvaržytos teisės ir teisėti interesai“, – rašoma Apeliacinio teismo nutartyje.  

Šios bylos ikiteisminiam tyrimui vadovavo Generalinės prokuratūros prokuroras Gintas Ivanauskas. Jis BNS pasakojo, kad keltas klausimas, kada baigiamas ikiteisminis tyrimas.

BNS nuotr.

„Pagal procesą – ikiteisminis tyrimas baigiamas, kai surašomas kaltinamasis aktas. Nusprendė Šiaulių apygardos teismo teisėja ir Apeliacinio teismo teisėjas, kad ikiteisminis tyrimas baigiamas, kai byla su kaltinamuoju aktu perduodama teismui. Iki šiol tokios praktikos nebuvo“, –  BNS sakė G. Ivanauskas.

Bylą nagrinės teisėja V. Žindulienė, ji kurį laiką sirgo, todėl nė vienas posėdis nepaskirtas, BNS informavo teismo atstovas Vytautas Jončas.

Kaip skelbė prokuratūra, Šiaulių apygardos teismui perduotoje byloje kaltinimai dėl piktnaudžiavimo ir didelės vertės turto svetimo pasisavinimo taip pat pareikšti Šiaulių ligoninės Strateginio valdymo direktorei Aušrelei Šalkauskienei bei Infrastruktūros direktoriui Vygentui Jociui. Dar vienas asmuo – individualios įmonės savininkas R. J. J. kaltinamas P. Simavičiaus papirkimu.

„Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnų atlikto ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo sukurta lėšų pasisavinimo schema, kurioje dalyvavo buvęs Šiaulių ligoninės generalinis direktorius P. S., Strateginio valdymo direktorė A. Š. bei Infrastruktūros direktorius V. J.“, – teigia prokuratūra.

Ikiteisminiame tyrime išsiaiškinta, kad kai kuriems ligoninės darbuotojams buvo skiriami priedai ir priemokos prie atlyginimų, tačiau juos gavę darbuotojai, vykdydami vadovų nurodymus, pastariesiems didžiąją dalį gautų pinigų atiduodavo.

Pasak prokurorų, taip 2010–2015 metais pasisavinta daugiau nei 68 tūkst. eurų Šiaulių ligoninės lėšų.

STT surinkti duomenys rodo, kad buvęs P. Simavičius 2005-2015 metais sistemingai iš R. J. J. priimdavo kyšius, kurių bendra vertė siekia daugiau nei 15 tūkst. eurų, už verslininko įmonei palankius sprendimus dėl patalpų nuomos ritualinėms paslaugoms teikti ir mokamo mirusiųjų kūnų pervežimo.

Praeitą ketvirtadienį Šiaulių apygardos teismas paskyrė laikiną nuosavybės teisių apribojimą trims kaltinamiesiems – P. Simavičiui, V. Jociui ir A. Šalkauskienei.

Teismui perduota baudžiamoji byla atskirta iš 2015 metais STT pradėto didelės apimties korupcijos, lėšų pasisavinimo Šiaulių ligoninėje tyrimo.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga iš Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus pareigų P. Simavičių atleido praėjusių metų kovo 1 dieną, iki tol nuo tyrimo pradžios P. Simavičius buvo nušalintas nuo pareigų.