Lietuvoje

2019.02.11 13:17

R. Karbauskis žinią apie M. Puidoko kandidatavimą į prezidentus sieja su „Sirijumi“

Modesta Gaučaitė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.02.11 13:17

Narystę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) sustabdęs Mindaugas Puidokas pirmadienį paskelbė, kad sieks tapti Lietuvos prezidentu. Tokį jo pranešimą komentavęs Ramūnas Karbauskis teigė, kad M. Puidoko galimybės rinkimuose lygios nuliui ir kalbėjo, kad jo kandidatavimas greičiausiai susijęs su organizacija „Sirijus“, apie kurią jau anksčiau skelbta žiniasklaidoje.  

Portalui LRT.lt komentuodamas situaciją R. Karbauskis priminė jau anksčiau sakęs, kad nenustebs, jei M. Puidokas paskelbs sieksiantis prezidento posto. Tiesa, „valstiečių“ lyderis teigė, kad toks kolegos žingsnis jam kelia didelį susirūpinimą:

„Aš jį pažįstu ketverius metus ir jo galimybes būti Lietuvos prezidentu vertinu kaip nulines. Visiškai jokių galimybių nėra gebėjimo prasme. Jam iššūkis bus kituose Seimo rinkimuose laimėti savo apygardoje. Iš tikrųjų, žmogus, kuris pretenduoja tapti prezidentu, turi turėti įvairių savybių ir patirčių.“

R. Karbauskis teigė, kad socialiniuose tinkluose pasirodė paaiškinimai, kodėl M. Puidokas eina į rinkimus. Anot „valstiečių“ lyderio, tai susiję su organizacija „Sirijus“. Portalas 15min.lt dar praėjusiais metais skelbė, kad M. Puidokas padėjo šiai organizacijai ateiti į Lietuvą. „Sirijaus“ nariai tiki, kad jų pranašė tiesiogiai bendrauja su Jėzumi, Konfucijumi ir Zaratustra, o Rusijoje užgims nauja dieviška santvarka.

„Pasirodė paaiškinimas, kad tai yra Dievo apraiška, su „Sirijumi“ susiję žmonės apie tai rašo feisbuke. Jie sako, kad tai iš aukščiau atsiųstas ženklas, apie jį telkiasi tokie žmonės. Matyt, buvau teisus sakydamas, kad jis jau kažkur kitur, kad realybės nesupranta taip, kaip mes visi, kad jis sumaišė realybes. Tai yra problema.

Suprantu, kad bandau pasakyti, kad žmogus serga ir kad tai keistai skamba, bet laikas viską pastatys į savo vietas. Jeigu aš teisus, tai labai greitai išaiškės“, – sakė R. Karbauskis, pridurdamas, kad M. Puidokas patyrė daug streso dėl komandiruočių, ilgos ligos bei situacijos Kaune, kuomet jis aktyviai dalyvavo iš šeimos atimtų vaikų istorijoje.

R. Karbauskis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Valdančiųjų lyderis teigė, kad per visus metus, kuriuos pažįsta M. Puidoką, šis niekada neturėjo abejonių nei premjeru Sauliumi Skverneliu, nei pačiu R. Karbauskiu. Pasak jo, piktintis partijos vadovybe M. Puidokas pradėjo visai neseniai, o jį supa „Sirijaus“ organizacijos nariai.

„Visa ta kritika – tai ne jo kritika. Kuomet kritikuoja Naglis Puteikis, jis turi pragmatišką mąstymą, jo atveju tai ilgalaikė politinė linija, mes žinojome, kad jis išeis iš frakcijos. Dėl M. Puidoko – tai visiškas nonsensas. Visi suprantame, kad žmogui yra blogai, nes tai neišeina iš jo vidaus. Tai ne tas pats Mindaugas, kurį mes pažįstame, kuris su mumis veikė dvejus su puse metų“, – komentavo R. Karbauskis.

Paklaustas, ar kas nors iš „valstiečių“ gali palaikyti M. Puidoko kandidatūrą, R. Karbauskis atsakė trumpai: „Tikrai ne.“

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigė, kad po paskutinių M. Puidoko aštrių pasisakymų kalbėjosi su juo: „Per suvažiavimą aš kalbėjau ir su juo, ir su kitais mūsų žmonėmis. Stengiausi, kad jis išliktų daugumoje, kad jis save identifikuotų kaip „valstiečių“ partijos narį, tačiau jo apsisprendimas ir tas menamas, o gal ir tikras žmonių kvietimas, kad jis dalyvautų rinkimuose, yra jo asmeninis apsisprendimo dalykas.“

Dėl valdančiosios daugumos nesijaudina

Apie pasitraukimą iš „valstiečių“ frakcijos pirmadienį pranešė ir Lietuvos centro partijos pirmininkas, kandidatas į prezidentus N. Puteikis. Jam ir M. Puidokui palikus LVŽS frakciją, joje lieka 52 nariai. Kartu su „valstiečiais“ valdančiojoje koalicijoje dirba „socialdarbiečiai“, o balsavimuose juos palaiko „Tvarkos ir teisingumo“ atstovai. Visgi sudėjus visų trijų frakcijų narių skaičius aiškėja, kad formalios daugumos Seime nėra, nes joje lieka 70 parlamentarų.

Apie tai socialinėje erdvėje minitimis pasidalino politologas Tomas Janeliūnas, teigdamas, kad LVŽS iškyla rūpestis dėl daugumos.

„Po M. Puidoko ir N. Puteikio pasitraukimo iš frakcijos LVŽS turės 52 narius. + 11 socialdarbiečių + 7 TT = 70. Gal R. Karbauskiui vis dėlto reikėtų atsiprašyti Seimo pirmininko V. Pranckiečio?“, – ironiškai į pastarųjų dienų Seimo pirmininko ir LVŽS vadovo apsižodžiavimą reagavo politologas.

Tačiau panašu, kad R. Karbauskiui nerimo tai nekelia. Portalui LRT.lt jis sakė, kad svarbiausiame metų balsavime – dėl valstybės biudžeto – jie turėjo 84 balsus, nors M. Puidokas ir N. Puteikis ir nebalsavo už biudžetą. Taigi, pasak R. Karbauskio, valdantieji įstatymus priiminėti galės.

Tuo metu V. Pranckietis kalbėjo, kad viskas priklausys nuo balsavimų: „Manau, kad mes vis tiek turėtume turėti užtikrintą daugumą tam, kad sprendimai būtų priimami.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.