Naujienų srautas

Lietuvoje2013.09.03 07:11

Politologai: jei V. Uspaskichą nuteis, Darbo partija ateities neturės

Kalbėdamas apie norą užimti Seimo pirmininko kėdę, Darbo partijos (DP) vedlys Vytautas Gapšys elgiasi arogantiškai ir tyčiojasi ne tik iš opozicijos, bet ir koalicijos partnerių bei premjero. Taip tinklalapiui LRT.lt tvirtina „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris ir politologas Algis Krupavičius.

Kalbėdamas apie norą užimti Seimo pirmininko kėdę, Darbo partijos (leiboristų) vedlys Vytautas Gapšys elgiasi arogantiškai ir tyčiojasi ne tik iš opozicijos, bet ir koalicijos partnerių bei premjero. Taip tinklalapiui LRT.lt tvirtina „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris.

Anot LRT.lt pašnekovų, jei Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje būtų nuteistas šios partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, tai partijos ateitis būtų sunkiai įsivaizduojama, o rinkėjai, palaikantys „darbiečius“, savo balsus kituose rinkimuose galėtų atiduoti „tvarkiečiams“ arba socialdemokratams.

Viską sprendžia V. Uspaskichas?

„Eisiu į Seimo pirmininkus. Paprasčiausiai, partijos pirmininkas turi užimti poziciją. Manau, logiška, kad Seimo pirmininku būtų partijos pirmininkas“, – dienraščiui „Lietuvos žinios“ pareiškė DP juodosios buhalterijos byloje pirmosios instancijos teismo kaltu pripažintas Seimo pirmasis vicepirmininkas Vytautas Gapšys.

Taip esą jis atsakė į klausimą, ar ketina atsižvelgti į opozicijos bei koalicijos partnerių raginimus atsistatydinti ar bent sustabdyti savo veiklą viename svarbiausių valstybės postų, kol šios partijos byloje galutinį žodį tars Apeliacinis teismas.

Pasak politikos apžvalgininko V. Bruverio, tokie V. Gapšio teiginiai yra arogantiški ir taip tyčiojamasi tiek iš opozicijos, tiek koalicijos partnerių socialdemokratų bei asmeniškai premjero Algirdo Butkevičiaus.

„V. Uspaskichas elgiasi lygiai taip pat. Jis supranta, kad jokios kitos koalicijos be Darbo partijos sudaryti neįmanoma, mano, kad gali šitaip elgtis ir provokuoti, šaipytis. Taip jie elgėsi tada, kai pirmą kartą A. Butkevičius apie tai kalbėjo po teismo sprendimo, taip jie elgiasi ir dabar, kai premjeras praėjusią savaitę pareiškė, jog jo pozicija nesikeičia ir V. Gapšys turėtų  pasitraukti iš posto, kol galutinai bus priimtas teismo sprendimas“, – sako V. Bruveris.

Vis dėlto, anot politikos apžvalgininko, tokios galimybės visai atmesti esą negalima. „Jei ponas V. Uspaskichas sugalvos „patrolinti“ koalicijos partnerius ne vien žodžiais, bet ir darbais, jis galbūt ir gali tokią rokiruotę atlikti. Ponas V. Gedvilas irgi yra visiškai marionetinė figūra šioje partijoje, tai V. Uspaskichas savo pavaldinius gali keisti vietomis kaip panorėjęs“, – įsitikinęs V. Bruveris.

Politologas, KTU profesorius A. Krupavičius taip pat mano, kad žiūrėti rimtai į tokį V. Gapšio pareiškimą nevertėtų: „Matome savotišką bravūrą. Klausimas dėl jo, kaip galimo Seimo pirmininko, keliamas kuris laikas.“

DP ateitis – miglota

Kalbėdamas apie galimą Darbo partijos (leiboristų) ateitį, politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka teigia, kad viskas priklausys nuo teismo sprendimo. „Jei V. Uspaskichas bus nuteistas, tai partija ateities nelabai turi, o jei nenuteis, tai bus kaip buvę“, – pažymi R. Valatka. Anot jo, jei DP ištiktų toks likimas, tai daugiau rinkėjų sulauktų partija „Tvarka ir teisingumas“.

Tuo metu politologas, Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Vytautas Dumbliauskas teigia, kad tokiu atveju šios partijos balsus tuomet dalintųsi ne tik „tvarkiečiai“, bet ir socialdemokratai.

„Manau, pasikartotų Naujosios sąjungos likimas, kai lyderis Artūras Paulauskas tapo nepopuliarus. V. Uspaskicho reitingai taip pat krinta. Darbo partija (leiboristai) Naujosios sąjungos likimo tikrai nepakartos, bet bendrų dalykų ar dėsnių vieno lyderio partijai gali būti“, – svarsto V. Dumbliauskas.

Politikos apžvalgininkas V. Bruveris teigia nematantis Darbo partijos (leiboristų) ateities be V. Uspaskicho – esą ši partija absoliučiai priklauso nuo šio asmens, kuris ir yra tikrasis jos lyderis. „Jei jis realiai pasitrauktų ne tik iš politinio gyvenimo, bet ir Lietuvos, tai šios partijos lauktų liūdnas likimas. Bet nemanau, kad artimiausiu metu jis trauksis“, – tęsia LRT.lt pašnekovas.

Savo ruožtu A. Krupavičius mano, kad gandai apie Darbo partijos (leiboristų) mirtį yra gerokai perdėti. Pasak politologo, visos viešosios nuomonės apklausos esą rodo, kad ši partija vienaip ar kitaip išlaiko tam tikrą rinkėjų simpatijų dalį.

„Jos šalininkų gretos yra gerokai sumažėjusios, lyginant su praėjusiais metais, bet vis tiek tai yra ta partija, kuri lengvai peržengtų 5 proc. proporcinės rinkimų sistemos barjerą. Ji turi postus Vyriausybėje, organizaciškai ji lieka viena didžiausių politinių partijų Lietuvoje“, – sako A. Krupavičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi