Lietuvoje

2013.09.02 21:11

Krekenavos regioniniame parke – gražuolė augmenijos retenybė

LRT.lt 2013.09.02 21:11

Šią vasarą Krekenavos regioniniame parke aptikta iečialapė kalpokė (Scutellaria hastifolia) Lietuvoje yra tikra retenybė. Iki šiol buvo žinomos vos dvi vietos, kur randamas šis augalas.  

Šią vasarą Krekenavos regioniniame parke aptikta iečialapė kalpokė (Scutellaria hastifolia) Lietuvoje yra tikra retenybė, skelbia Krekenavos regioninis parkas. Iki šiol buvo žinomos vos dvi vietos, kur randamas šis augalas.

Krekenavos regioniniame parke iečialapė kalpokė liko nepastebėta net ne kartą čia žvalgiusių patyrusių botanikų, tačiau šiemet ją aptiko regioninio parko direkcijos vyriausiasis ekologas Julius Auglys.

Tai daugiametis 10–40 cm aukščio augalas, įsikuriantis užliejamose pievose, upių krantuose, pakrančių krūmynuose ir žydintis birželio–rugpjūčio mėnesiais. Jis įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Krekenavos regioniniame parke iečialapės kalpokės augavietė yra saugoma, ji yra kraštovaizdžio draustinyje ir patenka į „Natura 2000“ buveinių apsaugai svarbią teritoriją.

Šiose pievose, kaip ir daugelyje kitų Nevėžio senslėnio vietų, ūkinė veikla nutrūko prieš 15-20 metų. Per tą laiką nenaudojamos pievos gerokai pakito: jose suvešėjo ir išplito nepageidaujami žolynai, krūmai. Tačiau iečialapės kalpokės čia ne tik sėkmingai išsilaikė, bet ir sugebėjo išlikti nepastebėtos.

Gausi žydinčių iečialapių kalpokių populiacija išplitusi daugiau kaip 3 ha plote Nevėžio vidurupio kraštovaizdžio draustinyje. Visa teritorija užliejama tik epizodiškai, esant didesniam Nevėžio upės potvyniui. Vidurio Lietuvoje tai – pirmoji gana gausi ir gyvybinga šio augalo populiacija.

2010-2011metais, įgyvendinant gamtotvarkos planą, šioje teritorijoje buvo vykdomi darbai, skirti pievų būklės pagerinimui: iškirsti aplinkoje plintantys menkaverčiai krūmynai, du kartus nušienauti žolynai. Pakartotinai žolė nušienauta bei pašalintos krūmų atžalos ir 2013 metais. Tai sudaro palankesnes sąlygas saugomoms pievų bendrijoms ir retiesiems augalams Nevėžio upės senslėnyje.